Nutkum

Day 4,314, 11:42 Published in Turkey Turkey by Mercurit3
Sevgili e-TR vatandaşları! Hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Bu sefer farklı bir amaçla makale yazıyorum. Başkanlık döneminde kendime koyduğum hedefler, başarılı ve başarısız olduğum projeleri anlatmak isterim en başta.

1-UDP'yi en az 30 üyeye ulaştırmak, (Başarılı)
2-Parti içerisinde alınan bütün kararları bütün üyeleri kapsayan bir mesaj grubunda oylama tarzında almak (Discord kanalı açılıp meclis kuruldu ancak başarıya ulaşamadı)
3-Alınan tüm kararları uygulamak için belli üyelere yetki vermek, (Başarılı)
4-Bu kararların bütün üyelerin görmesi için parti duvarında yayımlamak, (Kısmi başarılı)
5-Üyelerimize ihtiyaçları olan salımlar yapmak, (Etkinlikler yapıldı, katılan üyelerimize yardım sağlandı)
6-Partimize yakışır bir tüzük hazırlamak. (Başarısız)
7- Partimize yeni logo hazırlamak (Yeterli katılım sağlanamadı, başarısız)

Başkanlık dönemimdeki tecrübelerim: Partide kararlar alınırken meclis kurma fikrim ne yazık ki başarılı olmadı veya ben başarılı bir şekilde entegre edemedim. Daha çok kendim kararları alıp, eleştiriye sundum. Parti işlerinde başkanın çoğu zaman otoriter bir figür olması gerektiğini öğrendim. Bunun yanında makalelerin değil kişisel ilişkilerin üye topladığını gördüm. Benden sonra gelecek başkanımızın bu konularda ilerleme kaydetmesi hakkında hiçbir kuşkum yoktur.

Eleştiriler

Bu bölümü yazarken kimseyi rencide etmeyeceğim, yüreğimden geleni söyleyeceğim o yüzden bana kızmayın, mirket misali asmayın. Ben eRepublik'e yeniden başladığımda makalelerimde yediden yetmişe herkesin yardımını gördüm, bana herkes çok yardımcı oldular. Siyasi modülden tutun askeri modüle kadar her şeyi 6-7 sene sonra yeniden öğrendim. Tartışmalarda her zaman sakinliğimi korumaya, seviyeli cevaplar vermeye çalıştım. Gerektiğinde yanlışıma yanlış dedim. Muhalefet olmak için muhalefet olmaktan çok, değişim için muhalefet olmaya çalıştım.

Ama arkadaşlar bazılarınızın yazdıkları, söyledikleri, beni derinden üzdü.

Typeous, pandam benim, oyuna başladığımda senin profiline girip vaay bu da pandaymış hah derdim, hatta sana da bir mesajda bunu söylediğimi güldüğümü hatırlıyorum. Ancak bazen yazdıkların karşısında şoke oluyorum ve o panda maskesinin altında bana karşı bir kin beslediğini düşünmeye başlamıştım. Bazen dalga mı geçiyorsun yoksa cidden karşımda mısın belli olmuyor.

Mai, kardeşim senin için de aynısını söyleyebilirim. Konuşmalarımızda birbirimize çocuk gibi isimler koymak yerine keşke fikirlerimizi eleştirip yapıcı bir şekilde bir sonuca ulaşsaydık. Partim hakkında "kin dolu insanlar", şeklinde yazmak yerine bizde sevmediğin şeyleri anlatsaydın seni daha çok sevecektim. Ben bu oyuna başlarken aklımda çok farklıydın, şimdi çok farklısın. Ancak olduğumuzdan çok daha iyi olabiliriz.

Adaşım, biliyorum ki çok hırslısın bir şeyler başarmak istiyorsun. Bugün söylediklerinden sonra sana kızgın olsam da daha 2 hafta önce birbirimize o kadar yakındık, belki fikirlerimiz uyuşmuyordu ama birbirimize hikayeler anlatıp gülüyorduk, insan olarak seni sevdim ama burada bambaşkasın. Çıkarken keşke o dediklerin yerine "haydi hepinize eyvallah, benim yolum başka" deseydin, sana da çok farklı bir gözle bakardım.

Başkanlık sürecinde ne kadar eleştiriye maruz kalsam da bir o kadar da övgü aldım, dostluklar kurdum. Partimiz olarak kendi ekmeğimize bakan insanlarız, çoğu zaman muhabbet ve kendimizi geliştirme amaçlı kurduğumuz partimizde böyle bir politik savaşın arasında kalmak istemezdim. Ancak durum gereği öyle oldu, kalbini kırdıklarım oldu, kalbimi kıranlar oldu.

Herkese hakkımı helal ediyorum.

Ben bu oyuna kimseden nefret etmek için başlamadım ve bundan sonra ettiğim her lafımda fazladan dikkatli olacağım. eTR olarak eleştirilerimizde çok daha dikkatli olmamız gerektiğini, birbirimizi kırmak yerine, ne bileyim, birbirimizi kırmasak mesela?

İlerisi için hedefim:

UDP'ye de yeni başkan seçildikten sonra biraz kendime vakit ayırıp, apolitik olmak istiyorum. Boş vakitlerimde eskiden oynadığım oyunlar için eleştirel makaleler yayınlamak istiyorum. Gazetemde böyle bir değişikliğin gerekli olacağını ve eTR gündemine de biraz renk getireceği fikrindeyim. Artık elimi eteğimi çekiyorum ciddi meselelerden.Okuduğunuz için teşekkürler, son makaleden kalan ekmek fazlasını da buraya yorum yapan, kasım indirimini bekleyen babylerimize dağıtacağım 🙂

Velhasıl kelam, Allah'a emanet olun.