Dwieście procent normy

Day 4,259, 12:45 Published in Poland Poland by Damio22

Witam jubileuszowo. Dziś kolejna okrągła setka, więc musi być rebus - to już tradycja. Dziękuję wszystkim za voty, suby, pytania, komentarze i udział w konkursach. 🙂

Numer 200, jubileuszowy. Zapraszam do lektury!

Przegląd prasy

Polecam konkurs rysunkowy Coloring weapons S01E05. Tym razem trzeba pomalować czołg. 😉

Q&A

* Pytanie o grę.

MR07U zadał pytanie dotyczące gry FIFA20: "Czy opłaci się kupować? Czy nie warto tracić na to swój czas? 🙂"
Odpowiedź: Jak ktoś lubi, to pewnie warto. Ja tam się tak bardzo nie interesuję Fifą i nie wiem, co zmienili w nowej edycji.

* Pytanie o ordynację wyborczą.

MR07U zadał też pytania pytanie historyczno-polityczne:
"Kto wymyślił system głosowania w wyborach parlamentarnych w Polsce, gdzie głosując na człowieka głosujesz tak naprawdę na partię, co powoduje że nie ma to w rezultacie znaczenia czy Pan X dostał fizycznie 1 czy 500k głosów jak o wejściu do parlamentu decydują tak zwane jedynki, dwójki itd. na listach okręgowych?"

Odpowiedź: Ordynacja proporcjonalna z użyciem list partyjnych została wymyślona przez belgijskich socjalistów pod koniec XIX wieku. Głosując na danego kandydata, głosujemy także na partię, czyli w pewnym sensie - na jej lidera.

TomaszVISynowiec napisał:
"W Polsce głosujemy na konkretnrgo kandydata. i jeśli lista zdobyła x miejsc to wchodzi x osób z największym wynikiem, nawet jeśli są niżej na listach".

Tak właśnie to działa w wyborach do Sejmu. A do Senatu? - Mamy system większościowy. Tam wygrywa kandydat z największą liczbą głosów w swoim okręgu.

Czas na szachy

Czwarty turniej erepa. Runda piąta i znowu przegrana. Początek dość wyrównany, ale mata nie uniknąłem. Rozgrywki możecie śledzić tutaj.

Rebusy proste jak drut

Dziś druga zagadka w tym sezonie, który nie będzie taki regularny jak poprzednie. Kolejnych prostych rebusów można się spodziewać w tym roku, dokładnych terminów i liczby zagadek nie planuję.

Odpowiedzi: przysyłamy przez pm, o miejscach w konkursie decyduje kolejność zgłoszeń. Proszę, by nie podawać rozwiązania w komentarzach. Rozwiązanie wraz z listą nagrodzonych ukaże się w kolejnym wydaniu.

Termin: do niedzieli, 21 lipca 2019, godz. 22.00.

Nagrody: po 10 tanków q7 i 10 biletów q5 dla pierwszych 20 osób. Reszta - wg uznania.

Konkurs na skojarzenia. Wpisz w komentarzach swoje skojarzenie związane z tym rebusem. Najciekawsze otrzyma wyróżnienie. Pamiętaj o uzasadnieniu!

Rebus numer 24:


Słowo na koniec

Kolejne wydania już niedługo.