Residence (Konut) Nedir, Ne İşe Yarar? [Eğitim Makaleleri Serisi] #2

Day 4,258, 12:10 Published in Turkey USA by H3LL b0Y

Merhaba dostlar

İkinci eğitim makalemiz ile karşınızdayım. Bu makalenin konusu, Residence (konut) olacak. Umarım faydalı olur.

RESİDENCE NEDİR?

Residence, oyuna 3468. günde eklenmiş olup; oyuncuların bir bölgeye yerleşerek, o bölgenin özelliğine göre ekstra enerji havuzu, enerji geri kazanımı, ev dayanıklılığı bonuslarından yararlanmasını sağlamaktadır.

Oyuncular bir bölgeye yerleştiğinde, bir defaya mahsus konut ve aktifleştirilen ev başına emlak vergisi ödemektedir.BU BONUSLARDAN NASIL YARARLANABİLİRİM?

Bonuslardan yararlanabilmek için, ilgili bölgeye seyahat edip, yerleşim izni başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Rezidansınızı X bölgesinde kurduktan sonra, başka bir bölgeye seyahat ederseniz bonuslar 30 dk süreyle aktif kalacak, 30 dakikanın sonunda tekrardan rezidansınızın bulunduğu bölgeye seyahat edene kadar inaktif olacaktır.

Vatandaş bir rezidansa yerleştiğinde, sonradan rezidansının bulunduğu bölgeyi değiştirebilir. Ancak bir daha asla göçebe statüsüne dönemez.


BÖLGELERİN BÜYÜKLÜĞÜ

Bölgeler, barındırdığı vatandaş sayısına göre 5 gruba ayrılmıştır.Bölgelerin büyüklüğü konut (residential) ve emlak vergisi (property) değerleri ile evlerin dayanıklılık bonusunu etkilemektedir.Görselden de anlaşılacağı üzere, bölgenin büyüklüğü arttıkça evlerin dayanıklılık bonusu düşmektedir.

Buna mukabil büyüklük artıkça konut ve emlak vergileri artış göstermektedir.


KONUT VE EMLAK VERGİSİ NEDİR?

Konut Vergisi (property) - Vatandaşın bölgeye yerleştiğinde bölgenin büyüklüğüne göre ödediği, tek seferlik vergidir. (İlk yerleşim veya bir bölgeden başka bir bölgeye geçiş olabilir)

Emlak Vergisi (residential) - Vatandaşın bölgesinde evlerinden birini veya birkaçını aktif hale getirdiğinde (q1, q2, q3, q4, q5 house) ödediği vergidir. Söz konusu vergiler evin piyasa fiyatına göre belirlenmektedir.

(Emlak vergisi oranları ve konut vergisi cc miktarları için üstteki görsele dönünüz)


BONUSLARYukarıdaki görselden anlaşılacağı üzere, vatandaşlar bütün bölgelerde +2/6 (6 dakikada +2 enerji geri kazanımı) ve 50 enerji havuzunu, central park bonusu olarak alacaklardır.

Ek olarak, aktif olan ev başına +2/6 enerji geri kazanım bonusu daha kazanılacaktır. (Örneğin 3 eviniz aktifse, 6 dakikada 6 enerji geri kazanımına ulaşacaksınız)

Ek enerji havuzu bonusu ise, evlerin kalitesine göre değişmektedir. q1 kalitedeki ev, 50 enerji havuzu verirken; evlerin kalitesine göre sırasıyla 80, 100, 150, 200 enerji havuzu olarak devam etmektedir.

Central Park bonusu, rezidansınızda kaldığınız sürece geçerlidir. Ancak evleriniz üzerinden kazandığınız bonuslar, evler aktif olduğu sürece geçerli kalacaktır. Evlerin süresi dolduğunda, yeni evleri aktifleştirerek bonuslardan faydalanmayı sürdürebilirsiniz.

Bölgede aktif olan bütün evler, bölgenin büyüklüğüne göre dayanıklılık bonusundan faydalanacaktır. Tek yıldızlı bölgede dayanıklılık bonusu %20 iken, sırasıyla %10, %5, %2 ve %1 olarak devam etmektedir.

Örnek: Kalitesi farketmeksizin tüm evlerin dayanıklılığı 168 saattir. Yani tam bir hafta. Eğer tek yıldızlı bir rezidansta ikamet ediyorsanız %20 dayanıklılık bonusu alacaksınız. Bu da ek 33 saat demektir. Böylece bir evin dayanıklılığı totalde 201 saate çıkmaktadır.


Mümkün olduğunca sade bir dille ifade etmeye çalıştım. Anlamadığınız yerleri yorumda sorabilirsiniz. Bir sonraki makalede görüşmek üzere...