[TR MoFA] Anti-Asteria Romanya Operasyonu, Polonya Savaşı ve Finlandiya İşgali

Day 4,073, 08:31 Published in Turkey Turkey by Disisleri Bakanligi


Merhabalar değerli eTürkiye vatandaşları. Dışişleri Bakanlığı'nın bilgilendirme makalesiyle dünyadaki gelişmeleri, eTürkiye'nin izlediği yol haritasını açıklamaya çalışacağız. Daha önce MaM, Polonya operasyonuyla ilgili bilgilendirme yapmıştı (bkz. Geldikleri gibi giderler!) Burada biraz daha dünyadaki gelişmelere yer vererek Asteria vs. Anti-Asteria savaşını, Neden Polonya'ya saldırdığımızı ve bunun sonuçlarını, Finlandiya'daki durumu özetlemeye çalışacağız.Öncelikle bildiğimiz gibi geçen yıl ABD'ye yapılan operasyondan sonra, ABD toprakları iki blok tarafından paylaşılmıştı. Fakat geçtiğimiz aylarda Bulgaristan ile çıkan savaş sonucu Anti-Asteria güçleri neredeyse tamamen bölgeden çekilmek zorunda kaldı. Sadece bazı Asteria ülkeleriyle NAP anlaşması olan Arjantin ve Şili, ABD bölgelerinde kalabilmişti. Geçtiğimiz günlerde bu anlaşmanın sona ermesiyle Asteria ilk başta Şili'ye karşı bir operasyon başlattı. Şili'nin hedef seçilmesindeki başlıca sebep ABD'de toprak sahibi olan iki Anti-Asteria ülkesinden biri olmasının yanında, resmen Asteria üyesi olan Peru'yu işgal altında tutması olduğu söylenebilir.

Şili'ye karşı başlatılan operasyona Romanya, Sırbistan ve Bulgaristan katıldı. Bu operasyona karşı Anti-Asteria'dan cevap gecikmedi ve hedef olarak uzun süredir çok büyük bir savaşa girmemiş olan ve Asteria'nın en güçlü ülkesi diyebileceğimiz Romanya'yı hedef olarak belirlediler. Böylece Romanya ile sınırı olan ülkeler NE yasası verirken, sınırı olmayan ülkeler AS yasaları vererek operasyonu başlattılar. Biz de, Romanya ile sınırı olan ülke olarak, NE yasası verdik. Fakat Romanya, core bölgelerinde Bulgaristan ile sınırı keserken, kolonileri olan Suudi Arabistan ve Mısır'ı RW ile özgürleştirerek aramızdaki sınırları kestiler ve bizim yasamızın geçmesini engellediler.Müttefiklerin savaşlarının başlamasıyla Romanya güçlü bir darbe aldı. Aynı zamanda da Gürcistan'daki tek bölgelerini de kaybederek o bölgeden de çıkmak zorunda kaldılar. Şu anda Romanya, ABD'deki bölgelerini tamamen kaybetmemiş olsa da hem büyük bir darbe aldılar hem de bazı kolonilerini kaybetmiş oldular.


Gün 4071'de savaşların son durumu. Kaynak: War Graphs by Yui MHCP001

Polonya ile savaşımıza gelince, Polonya savaşa Şili'ye AS yasası vererek sonradan dahil oldu. Saldırdıkları bölge göz önüne alınınca Şili'nin Kıbrıs'tan çıkarılmasını hedeflediklerini söyleyebiliriz. Fakat karşılığında bizim Polonya'ya NE vermemiz ve yaptığımız plan sayesinde bu saldırıları hezimetle sonuçlandı. Şili ile olan TW savaşımızı uzatarak, Polonya'nın Kuzey Kıbrısı'na inişiyle Şili ile sınırlarının kesilmesine ve yasalarının düşmesine sebep olduk. Hemen ardından da Kuzey Kıbrıs'a saldırarak Şili'yi bölgede tutmayı başardık. Bunun yanında Gürcistan'a da DoW vererek Polonya'yı köşeye sıkıştırdık ve müttefikimiz Gürcistan'ı zorunlu (forced) TW yapmaktan kurtardık.

Polonya bize karşı ilk başlarda bir direnç göstermeyi denemiş fakat büyük ölçüde başarısız olmuştur. Bunun sonucu olarak da karşı koymaktan vazgeçmiş ve beyaz bayrak çekmiştir. eTürkiye olarak bu savaşın şu ana kadar olan kısmından en düşük hasarı alarak çıkmış bulunuyoruz. Bundan sonraki operasyonlardan da hamlelerimizde olabildiğince dikkatli ve planlı hareket ederek, yüksek organizasyon becerimizi kullanarak ve kara ve hava kuvvetlerimiz de kudretinden yararlanarak başarılı bir şekilde çıkacağımıza inancımız tam.Finlandiya konusuna gelince, geçtiğimiz ay Finlandiya ile barış görüşmeleri devam etmiştir. Bizim taleplerimizi kabul etmiş olsalar da, diğer müttefiklerimizin de onayı olmadan bölgeden ayrılmamız mümkün değildir. Bunun yanında Finlandiya'nın diğer müttefiklerimiz ile sürdürdüğü barış görüşmelerinden başarısız ayrılmasından dolayı Fin bölgelerindeki varlığımız devam edecektir. Portekiz'in Tayland'a AS vermesinden dolayı, Tayland'ın Finlandiya'daki topraklardan ayrılması gerekmiştir. Fakat Finlandiya ile Macaristan arasında bir mütabakata varılmadığı sürece savaşın sona ermesi mümkün görünmemektedir ve Finlandiya işgal altında olmaya devam edecektir.Son olarak pek fazla bilgilendirme yapmadığımızın farkındayız fakat genelde ortamın sakin olmasından dolayı açıklamaya değer bir durum olmamaktaydı. Son gelişmeler sırasında da bazı konuları karşı tarafa karşı gizli kalması gereken konulardan dolayı da açıklama yapamıyoruz. Bu tarz durumlarda ancak olaylar geçtikten sonra bilgilendirme yapabiliyoruz. Sizin bu konuda anlayışlı davranacağını biliyoruz. Yalandan değil, gerçekten Güçlü eTürkiye! 🙂

eTürkiye MoFA ekibi