[TR MoFA] Finlandiya Operasyonu ve Gürcistan'daki Gelişmeler (TR)

Day 3,953, 13:31 Published in Turkey Turkey by Disisleri BakanligiMerhaba sevgili eTR'liler,

Dışişleri Bakanlığı olarak uzun bir zaman sadece TW anlaşmaları ile ilgili makalelerle karşınıza çıktık. Bugün gelinen noktada belirli konularda herkesin kafasındaki soru işaretlerinin giderilmesi gereken hususlar olduğu için, bu defa da bir bilgilendirme makalesi yazma gereği duyulmuştur. Öncelikle belirtmemiz gerekir ki bazı konular ülkenin geleceği açısından burada paylaşılmayacaktır. Burada daha çok geçtiğimiz günlerde atılan adımları ve nedenlerini anlatarak bir nebze herkesin olaylara hakim olmasını sağlamayı amaçlıyoruz.İlk olarak Finlandiya konusuna açıklık getirmemiz gerekir. İki ay önce Finlandiya ile savaşa başladığımızda neden savaştığımızı ve Finlandiya hükümetinden ne talep ettiğimizi bir makale ile paylaşmıştık. (Bkz. [TR MoFA] And Justice for All... [EN/TR]) O zamandan bugüne Finlandiya hükümeti, taleplerimizin kabulu konusunda meclise bir kaç defa daha başvurmuş olsa da, onay alamamış olduğu için savaş halen devam etmektedir. Daha önce Bulgaristan'ın var olan TW anlaşmasına saygı duyduğumuzdan dolayı diğer bölgeleri işgal etmek gibi bir girişimde bulunmadık. Bulgaristan'ın çekilmesi ile birlikte bu defa FYROM ile yaptıkları TW anlaşmasını tanımadığımızı ve gerekli müdahaleyi yapacağımızı belirttik. Bu konuda FYROM hükümetini ve müttefikleri de bilgilendirdik.

Sunduğumuz AS yasasının geçerli olabilmesi için, özgürleşecek olan Oulu bölgesi ile bizim işgalimiz altında olan Lapland bölgesinde sınırı kesmek adına, Lapland'ı terkettik. Başarılı bir operasyonla Finlandiya'ya inişi gerçekleştirdik ve devam eden son cepheyi de kapattıktan sonra operasyonu başarılı bir şekilde tamamlamış olacağız. Yukarıda bağlantısını verdiğimiz makalede de belirttiğimiz haklı sebeplerden dolayı, mevcut durumda Finlandiya işgal altında olmaya devam edilecektir. Bu savaşın devamı konusunda çok istekli olmasak da, barış için gerekli adımlar Finlandiya tarafından atılmadığı sürece ve mevcut durum devam ettiği sürece, bu savaşın sona ermesi mümkün görülmemektedir.Gelelim Gürcistan'da yaşanan olaylara. eDünya üzerinde pek çok kişinin kafasında soru işareti oluşturmuş olan bu durumu şu ana kadar yaşanmış olaylar üzerinden anlatmaya çalışacağız. Yeni güncelleme, daha önceleri Romanya'nın işgali altında olan Gürcistan bölgelerini elinde tutmasını zorlaştırdı. Yükselen det ile başa çıkmakta zorlanan Romanya (Det 6 civarında) Gürcistan'a, İtalya ile TW konusunda anlaşmayı teklif etti. Fakat Romanya'nın Gürcistan topraklarını, bağımsızlıklarına saygı duymayarak Romanya'nın kendi bonusları olarak görmesinden dolayı, kabul etmediler.

Buna rağmen müttefikimiz olan İtalya Romanya'nın talimatıyla, Gürcistan'a AS yasası sundu. Bu konuda İtalya'yı hükümet yetkilileri ve müttefikler olarak uyarmamıza rağmen, mesajlarımız bir süre cevapsız kaldı veya dikkate alınmadı. Biz, eğer İtalya hükümeti bu saldırıdan vazgeçmezse gerekenin yapılacağı, bir müttefikimizin Asteria ülkesinin talimatıyla başka bir müttefik ülkeye saldırmayı kabul etmeyeceğimizi ilettik. İtalya'daki tanklar da bu duruma tepki koyarak savaşmayacaklarını belirttiler.Hükümet olarak politikamız, sınır bölgelerimizi, mevcut durumda doğal sınırımız olmayan, bahsi konu ülkeler ile anlaşma içinde olmayan veya bize karşı herhangi bir tehdit unsuru oluşturacak her öğeye karşı gerekeni yapmak üzerinedir. Bu yüzden gerekli herhangi bir adımı atmaktan çekinmeyeceğimizi size belirtmek isteriz. Şu anda bölgenin epey karışık olduğunu da dikkate alırsak önümüzdeki süreçte vatandaşların aksiyona hazır olması, bizi desteklemesi ve verilen talimatları takip etmesi büyük önem arz etmektedir.

Şimdilik size söyleyeceklerimiz bu kadar. Hükümet yetkililerinden gelecek bilgilendirmeleri (shoutlar veya makaleler aracılığı ile) takip etmeyi unutmayın.

eTürkiye MoFA ekibi