[EN/TR] Rental Agreement Between Armenia, Iran and Turkey

Day 3,342, 13:39 Published in Turkey Turkey by Disisleri Bakanligi


Dear Citizens of eWorld,


We are announcing an agreement between Armenian, Iranian and Turkish government proudly. After discussion we are agreed on following:


1- Iran and Turkey respect the NAP between Iran, Turkey, Romania and Peru. In case each party violates either of the deals, the other deal will be terminated automatically.


2-Turkey will recognize and respect Armenian ownership over Armenia and won't act or support any other hostile actions toward them (including MTO, PTO,etc).3- Turkey rents "Central Armenia" from Armenia for a monthly rental of 20k CC which must be paid on 20th day of each month.


4- Iran rents "Gegharkunik" , “Northern Armenia” and "Syunik" from Armenia at a monthly rental of 40k CC which must be paid on 20th day of each month.


5- Iran and Turkey start a TW for 7 days in order to help Turkey reaches the regions of Saudi Arabia; then they will send the peace law and come back to their own regions on the border


6- This agreed deal will be valid for the next 3 months and after that it will be automatically renewed every 30 days until one of sides wishes to withdraw from the agreement.

6-1- The party that wishing to withdraw from the agreement should inform the Dictators/Presidents of the other countries 7 days before the ending date of the agreement.


Dictator of Armenia

The.Lord.Iran


Dictator of Iran

Lord.jax


Dictator of Turkey

ultrAsIanMofa of Etr
Cihan.

vMofas
J211
Tahaua
Meronym


Sevgili eDünya insanları,

Sizlere Ermenistan, İran ve Türkiye arasında yapılan anlaşmayı duyurmaktan gurur duyarız. Görüşmeler sonrasında aşağıdaki maddelerde uzlaşılmıştır:


1- Iran ve Türkiye, Ermenistan, Iran, Peru ve Türkiye arasında yapılan NAP antlaşmasına bağlı kalacaktır. İki anlaşmadan biri bozulduğundda diğeri de otomatik olarak düşecektir.


2- Türkiye Ermenistan'ın egemenlik haklarına saygı duyacak ve düşmanca bir aksiyon içine girmeyecektir (MTO, PTO vs. dahil)


3- Türkiye Ermenistan'dan 1Central Armenia" bölgesini her ayın 20'sinde ödenmek üzere 20k cc bedel ile kiralayacaktır.


4- Iran Ermenistan'dan "Gegharkunik", "Northwestern Armenia" ve Syunik bölgelerini her ayın 20'sinde ödenmek üzere 40k cc bedel ile kiralayacaktır.


5- Iran ve Türkiye, Türkiye'nin Sudi Arabistan'da yapacağı training war bölgesine erişmesi için 7 günlük bir TW başlatacaktır ve İran topraklarından Sudi Arabistana ulaşacaktır, Türkiye Sudi Arabistan'a eriştikten sonra barış yasası ile Türkiye-İran savaşı sonlandırılacaktır.


6- Bu antlaşma 3 aylık yapılmıştır ve 3 ay sonrasında taraflardan biri vazgeçmedikçe her ay otomatik olarak yenilenecektir.

6-1 Ülkelerden biri antlaşmayı sonlandırmak istediği takdirde, yenileme döneminin bitimine 7 gün kalaya kadar diğer ülke başkanlarına durumu bildirmek zorundadır.


Dictator of Armenia

The.Lord.Iran


Dictator of Iran

Lord.jax


Dictator of Turkey

ultrAsIaneTr Dışişleri Bakanlığı Ekibi

Dışişleri Bakanı
Cihan.

Bakan Vekilleri
J211
Tahaua
Meronym