Детаљна анализа брисања Србије са мапе света

Day 2,896, 04:31 Published in Serbia Serbia by Strahinjic lll
25.10.2015.

Поздрав о/

Одавно нисам писао анализе оваквог типа али сам просто морао да се огласим након свих дешавања у протеклих неколико дана и недеља која су кулминирала брисањем Србије са светске мапе и губитком конгреса. Напоменућу да је ова анализа искључиво продукт мојих личних ставова.



Како је све почело

Да бисмо стекли реалну слику о свим дешавањима, морамо се вратити чак преко годину дана уназад, односно у време када смо, пре овомесечног, последњи пут имали рат са Хрватима. Наиме, стицајем околности, баш тада сам управо ја био на челу државе као њен председник. Да вас подсетим, тада смо били у ситуацији да смо имали покренут напад на Хрватску, слабе новчане приходе од пореза али смо имали 18к голда који су сасвим неочекивано, због одређених промена од стране админа, морали бити пренети на НБС. Народ је одмах био обавештен да те паре неће бити, или макар не у целом обиму, коришћене за борбе против Хрвата већ да ће се тражити начин да се направе одређена дугорочна улагања.

Не могу да се сетим која борба је то била по реду, али знам да је тек почетак рата био у питању, Хрвати су у једној борби показали да су спремни да потроше огромна средства на своју одбрану, па чак и да узврате нападима на наше регије и започну брисање Србије. Те суме новца су биле потпуно једнаке онима које су Хрвати користили протеклих дана само што их тада није издвајао Здлеми већ Арло (Британац или Амер, не знам тачно), познати играч који је неко време играо под хрватском заставом.

Да наставим, тада смо у тој борби потрошили 2к голда (од оних 18к пребачених на НБС) и изгубили смо, па су Хрвати добили иницијативу. Тада долазим на идеју (наравно, све уз консултације са Владом) да "замрзнемо" сукоб са Хрватима док у Астерији не добијемо уверења да ће озбиљније помоћи Србији или док не добијемо препоруку из савеза да је боље потписати НАП и сукобе одложити за време када ситуација буде повољнија. Тако је отпочет пинг-понг са Хрватима што никако није био пандан за НАП, то је био само дипломатски маневар којим је куповано време до коначне одлуке о наставку или прекиду рата.

Паралелно са овим дешавањима, сазвао сам састанак са парламентарним странкама и изнео им детаље о ситуацији у којој се налазимо. Тадашња опозиција (коју су чинили АП, СЗР и СНО) ултимативно је одбијала било какву идеју о НАП са Хрватима говорећи како имамо довољно новца за наставак рата, мислећи на преостале паре од 18к голда. Међутим, тада је већ постало јасно да је циљ опозиције да што више саботира власт јер су већ почели били са блокадама донација без икаквог разлога и објашњења.

Сматрам да би Србија, да смо тада наставили рат, била обрисана са мапе исто као и сада, при том бисмо изгубили свих 18к голда и дошли до банкрота. Коме би одговарала таква ситуација? Управо тадашњој опозицији, која је сасвим сигурно била свесна да би се управо тако развијала ситуација. По брисању и банкроту, они би се прогласили за спасиоце и преузели власт.

Ситуација је бивала све напетија, ја сам отворено почео да нападам опозицију због блокаде донација и одбијања да аргументовано дискутују са власти (подсетићу вас на тадашње Хостилијанове речи како је посао опозиције да ради шта жели и да ником не полаже рачун за своја дела). Опозиција је искористила та дешавања да збије своје редове, покрене опозив и дође до могућности да управља остатком оних голда, што им је заправо и био циљ од самог почетка.

Да резимирам овај део приче, по мом одласку са власти, ситуација са Хрватима је била таква да смо имали пинг-понг рат, сачуван државни новац у великој количини и савез је био укључен у целу причу где се очекивао званични став Астерије поводом рата са Хрватима.



Период СЗР-АП-СНО власти

По преузимању власти, тадашња опозиција је кратко покушала да се обрачуна са Хрватима, међутим, како су и они схватили да ће све паре потрошити на тај рат без много успеха и врло брзо договарају сада већ нашироко познати "џентлменски споразум" са Хрватима о престанку борбених дејстава две државе и фактички је НАП тада ступио на снагу. Међутим, како су као опозиција били изричити противници тог НАП, па су чак и то спомињали као један од разлога за моју смену (иако никад званично), нису смели да јавно саопште шта су урадили па су зато то и урадили "џентлменски", односно далеко од очију јавности и народа.

Међутим, да НАП постоји, постало је сасвим јасно када и у наредним месецима власт АП-СЗР-СНО није покретала никакве борбе против Хрвата. Где год је требало борити се против њих, Србије није било. У скорашњем чланку нашег познатог аналитичара Ван Себе могли сте видети како су готово сви наши председници, до овог мандата, подржавали тај споразум о ненападању. На тај начин, мир са Хрватском се, на неки начин, усталио као спољнополитички циљ Србије и таква ситуација је трајала преко годину дана.

За то време, Србија заиста јесте дошла до свих ресурса, што и није било тако тешко с обзиром да смо исте могли узети у Албанији и Италији, државама далеко испод реномеа и снаге српске државе. Међутим, уместо да се таква чињеница искористи за даља проширења српских регија, мандати су углавном били досадни, без превише акције за Србе, а новац са НБС је и даље бивао пражњен.



Период СС-НСС власти

Да будем потпуно транспарентан, у једном тренутку је дошло до смене СЗР-АП-СНО са власти и на исту су дошле СС и НСС. Ни они нису били уопште заинтересовани за рат са Хрватима, али су макар мир са њима искористили за одређене акције којима је Србија побољшала свој положај на светској мапи. Да не спомињем деловања по Јужној Америци, поменућу брисање Турске са мапе света у периоду од два узастопна месеца, као и стварање српских база на Блиском Истоку.

Како је власт СС и НСС бивала све дуже на власти и како је дошло до расцепа опозиције на СЗР, са једне, и АП-СНО са друге стране, постајало је јасно да ће се такво стање још дуго одржати на политичкој сцени Србије па је АП почео са својим провереним деловањем - опструкцијом и саботажом власти.

Наиме, почеле су блокаде донација, поново са бесмиленим изговорима или без изговора уопште. Међутим, чак и ако се такве ствари могу стварати бенигним (иако то суштински заиста нису), највећи проблем настаје када АП почиње константно да покреће законе о природном непријатељу, без икаквих консултација са власти. Ово знам јер сам већ неколико месеци представник СРС у кружној поруци за конгресмене и под пуном одговорношћу тврдим да АП ниједном није покренуо закон о природном непријатељу а да се пре тога консултовао са било ким.

Њихов циљ је био да испровоцирају рат са Хрватском, или макар БиХ, где су очекивали да ће Хрвати, исто као овог месеца, потрошити огромне количине РЛ новца како би одбили српске нападе и, евентуално, обрисали нашу државу са мапе света. Међутим, сами себи су направили медвеђу услугу, поставили су сами себе као неке промотере рата са Хрватском што ће им се обити о главу управо овог месеца.



Актуелни месец и брисање Србије

Тренутни председник, Цвеле Маратонац, у својој предизборној кандидатури говори о рату са Хрватском али је то само маска за народ јер у пракси продужава "џентлменски споразум", што смо исто могли да видимо по реакцијама Здлемија који управо нашег председника сматра кривим за кршење тог неписаног споразума.

Сви даље знате шта се дешавало, Хрвати покрећу НЕ на Мађаре, због чега ми покрећемо НЕ на Хрвате. Хрватски НЕ на Мађаре се показује као моша, па и ми одбијамо наш НЕ, међутим, Хрвати разочарани потезом нашег председника, покрећу НЕ на Србију, после чега добијају иницијативу и креће рат чији је резултат свима добро познат - Србија без регија на светској мапи.

Оно што највише боли јесте чињеница да смо убедљиво и глатко поражени, не пружајући готово никакав отпор. Мислим да је цела нација била свесна да се против хрватског ЦО не можемо борити нити да располажемо са довољно новца да се им парирамо у борбама. Ипак, чињеница је да смо, од офанзиве на србије, изгубили АПСОЛУТНО СВЕ борбе, говори о томе да наша власт нимало није дорасла позицији на којој се налази. Било је много прилика да се добије макар нека борба, макар та једна, која би нас спасила брисања и срамоте. Боља тактика и стратегија, боље искоришћавање новца којим смо располагали, могло нас је спасити бламаже типа да најјача држава на свету буде обрисана у неколико дана без иједне добијене борбе.

Управо то је оно што се замера власти, не замера се брисање већ однос према одбрани државе који је био катастрофалан. Безидејност, неактивност, немуштост, ниједно обраћање народу за време офанзиве, потпуна незаинтересованост.



Поруке

На крају, извешћу неколико закључака.

Немам доказа, али не сматрам немогућим да су АП и екипа склопила договор са Хрватима већ после првог губитка регија. Верујем да је врло лако могуће да су направили нови "џентлменски споразум", типа, "ај обришите нас што пре, па да склопимо дил да можемо да се ослободимо до краја месеца и да пред изборе можемо да изађемо пред народ макар са нечим".

Како другачије објаснити чињеницу да су, одмах по губитку прве регије, смањили све порезе на минимум (што је потез који показује да су били сигурни у то да ћемо бити обрисани и да неће чак пружати никакав већи отпор) и како другачије објаснити чињеницу да су постављали ЦО потпуно нерезонски, типа противник постави 35 РСД за Д4, а Србија постави 10 РСД. Па кога ћемо да добијемо на тај начин??? Кажу да су се Хрвати добро организовали овог месеца а ми нисмо, али не кажу да су Хрвати имали исто времена за припрему колико и ми. Значи да смо ми ти који нису добро одрадили свој део посла, није нам нико други крив.

ОК, ово су претпоставке, можда су направили тај дил, можда и нису. Оно што је суштински закључак јесте да рат са Хрватском више не сме да се користи као средство политичких саботажа на релацији опозиција - власт, већ да тај рат, ако се већ покреће, треба да буде последица добро испланираног дејствовања и детаљно разрађене стратегије, потпомогнуте великом количином новца.

И свима треба да буде јасно да су нам Хрвати и даље највећи непријатељи. Само су чекали погодан тренутак да нас сатру, немају они истинских пријатељских намера према Србији, само интересе. Не смемо дозволити да стрепимо од Хрвата и да своју спољну и војну политику базирамо према њиховим ставовима. Циљ треба да нам буде потпуно уништење хрватске државе јер ћемо једино на тај начин бити сигурни како нам они више никад неће сметати у остваривању својих циљева. Ово јесте тешко остварив циљ, али није немогућ уколико постоји воља за његовом реализацијом.

На крају, док год се договором између свих странака не регулише шта је опструкција и саботажа а шта легитимно опозиционо деловање, ми нећемо бити у могућности да нормално организујемо фукнционисање државе, а камоли да остваримо било какав други виши циљ.