[BAŞKANLIK] Önemli Bilgilendirme

Day 2,731, 11:24 Published in Turkey Turkey by MooN-StaR

Merhaba Dostlar,
Başkanlığımda 1. haftanın sonuna geldik ve bu süre zarfında ülkede neler oldu bitti kısa bir özet geçip, planlarımızla ilgili bilgilendirme yapmak için bu makaleyi açma gereği gördüm. Bilgilendirmeyi belli ana başlıklar altında yapacağım ve her başlık altında oyunun o modülü ile ilgili yapılan çalışmaları göreceksiniz.

EKONOMİ
1. Min. Wage: Öncelikli olarak komün sistemi çalıştıran gruplara yardımcı olması açısında minimum maaşları 2 gün süreyle 1 cc ye çekeceğimizi buradan bildireyim. Bu süre zarfında komün çalıştıracaklar gerekli işlemlerini tamamsınlar. Sonrasında min. maaş tekrar eski seviyesine getirilecektir. An itibariyle yasayı vermiş bulunuyorum. 24 saat sonra yani 14 Mayıs Perşembe saat 21:30 da min. wage 1cc olacak. 2 gün bu şekilde kalacak.
2. Vergiler: Vergiler ekonomi bakanlığımızdan herhangi bir müdahale isteği gelmediği sürece mevcut durumda devam edecektir.

MÜTTEFİKLER
1.İttifak meselesi: Bildiğiniz gibi Sirius'un dağılmasından sonra resmi bir ittifak çatısı altına girmedik. Aynı şey bir çok müttefikimiz için de geçerli ve birçok ülke ve vatandaş güçlü bir ittifak şemsiyesi altında toplanmamız gerektiği konusunda hemfikir. Bu konuda MOFA'larımız çok sıkı bir çalışma içerisinde ancak hem bizim hemde müttefiğimiz olan ülkelerin girift ve karmaşık dış ilişkileri geniş kapsamlı ve kuvvetli bir ittifak oluşturma ihtimalini ne yazık ki zora sokuyor. Yine de ortak bir paydada buluşabileceğimiz ülkelerle Asteria'ya karşı durabilecek bir ittifak kurma çalışmaları son sürat devam ediyor. Umuyorum ki dönemim bitmeden bir sonuca ulaşabiliriz.
2.Müttefiklere yardım: Polonya'nın Hindistan'daki varlığı oradaki ülkelere rahatsızlık veriyordu ve bu konu ile alakalı olarak Şili, Hırvat ve eTR olarak ortak bir plan yaptık. Plan esasında bizim de Polonyaya direk NE cephesi açmamızı öngörüyordu ancak planın öngöremediğimiz şekilde lehimize gelişmesi ve Polonyanın çabuk havlu atması, ayrıca Hindistan'ın gereksiz yere ve jest olsun diye NE vermesi neticesinde Polonya ile sınır olma imkanımız kalmadı ve bunun sonucunda şu anda Hindistan'da çatışan müttefiklerimize sadece MPP desteği veriyoruz. İlerleyen zamanlarda müttefik ülkelerle yaptığımız toplantı ve müzakereler neticesinde zor durumda olan dostlarımıza yardım etmek amacıyla direk içinde yer alabileceğimiz savaşlar söz konusu olabilir. uyanık olun. 🙂
3. Birçoğunuzun bildiği gibi direk bir savaşın içinde yer almak ülkemiz açısından kısa bir süre dahi olsa (Savaştığımız ülkenin gücüyle orantılı olarak)bonusların bir kısmına veya tamamına veda demek anlamına geliyor. Bu gerçeği de göz önünde bulundurarak ülkemizin direk bir savaşa girmesi konusunda (NE veya AS ile) eTR halkının düşüncelerini de öğrenmek istiyorum. Yorumlarda fikrinizi belirtirseniz memnun olurum

DIŞİŞLERİ
1. Dışişlerimiz, ekibimizin de tecrübeli olmasından ve yeni dönemde tanışma, ortamı ve müttefikleri tanıma vb. formaliteler ve sıkıntılar yaşanmadığından dolayı şu an sorunsuz yürüyor. Müttefiklerle herhangi bir sıkıntımız yok. Olası bir ittifakla alakalı kısmı müttefikler kısmında zaten belirtmiştim.
2. Dışişlerimiz ülkemizin dışişlerinde kullanacağı kalifiye eleman ihtiyacını gidermek amacıyla bir okul kurdu. Bu okulda dışişlerinde görev alacak diplomatların eğitimleri gerçekleştirilecek. İngilizceniz varsa bu okula katılarak dışişlerinde işlerin nasıl yürüdüğünü öğrenmenizi tavsiye ederim. İlgili makaleye buradan ulaşabilirsiniz: http://www.erepublik.com/en/article/-ofa-d-i-leri-okulu-projesi--2523223/1/20

MEB ve DAĞITIMLAR
1. Hepimizin bildiği gibi ordular ülkenin bel kemiği. Bir oyuncunun ordusuz kalması oyunda yapılabilecek en büyük hatalardan birisi. Zaman zaman ordusu olmayan oyuncularla karşılaşıyorum. Ordularımızdan ricam bu arkadaşları ordularına davet etmeleri ve gelişimlerine yardımcı olmaları.
2. Yeni oyuncuların gelişimiyle ilgili benim de adaylık makalemde bahsettiğim bir projem vardı. Bildiğiniz gibi ülkemizin yeni oyuncu yetiştirme işini neredeyse tamamen TGO üstlenmiş vaziyette. Ancak TGO'nun tüm bu yükü omuzlaması hem yetişen yeni oyuncularla yeteri kadar ilgilenememe hem de bazı oyuncuların, onlarla ilgilenen komutanların hepsine yetişememesi nedeniyle dağıtımlardan faydalanamaması gibi sıkıntılar söz konusu olabiliyor. Bu yüzden adaylık makalemde bir akademi kurarak yeni oyuncu yetiştirilmesine katkı sağlayacak olan tüm MU lara yardım edeceğimizden bahsetmiştim. MEB bu dönem kaynaklarını düşük str li oyuncularımızın str binalarını geliştirmesine ayıracak. Bu konuda Milli Eğitim Bakanımız Afatdede nin çalışması devam ediyor. Oyun dinamikleri gereği düşük divlerdeki oyuncuların mümkün olduğu kadar az çalışıp az savaşarak XP kazanmamaları gerekiyor. Bu esnada da STR binalarını olabilecek en kısa sürede
maksimuma çıkararak STR lerini yükseltmeleri icap ediyor. eTR devleti ve MEB olarak akademi kurarak oyuncuların STR gelişimine önem veren tüm MU lara aktif olan oyuncuları için yaptıkları harcamaların devlet bütçemizin el verdiği en üst düzeyden destekleneceğini buradan duyurmak isterim. Bu konuyla alakalı detaylı makale MEB tarafından yayınlanacaktır. Özellikle büyük MU lardan ricam akademilerini kurarak kendi oyuncularını yetiştirmeleridir. Biz devlet olarak elimizden gelen desteği vereceğiz.

MOD - SAVUNMA BAKANLIĞI - SAVAŞ
Şu sıralar ciddi bir savaşımız olmadığı için MOD ekibine de çok büyük iş düşmüyor. Yine de MOD ekibimiz bonus bölgelerimizdeki determinasyon durumlarını kontrol ediyor. Gerektiğinde det. sıfırlanması için bu bölgelerde isyan açılacak. Ayrıca ülkenin savaşsız kalmaması için organize olarak isyanlar açılıyor. Aynı zamanda müttefiklere yardım konusunda da sıkı çalışıyorlar. Önümüzdeki günlerde Asteria'nın ülkemize karşı bir saldırıda bulunma olasılığı istihbaratını aldık.
Bu gerçekleşmese dahi müttefiklere yardım amacıyla doğrudan savaşa girme ihtimalimiz de söz konusu. İşte o zaman MoD ekibine ciddi iş düşecek. Sizlerden ricam, Savunma bakanlığının savaş emirlerine, makale ve shoutlarına uymanız, gerekmediği sürece kaynaklarınızı harcamamanız ve birikim yapmaya devam etmenizdir.

SON NOT
1. Birçok oyuncudan hükümete yardımcı olmak ve aktif görev almak istediklerine dair mesajlar alıyorum. Mevcut bakanlıklarımız şu anda yeterli kadroya sahipler. Ancak eleman ihtiyacı olduğunda bu konuyu gündeme mutlaka getiririz ve bu konuda istekli vatandaşlarımızı ekiplerimize dahil ederiz.
2. Oyunda başkan ve diktatör olunca vatandaşlık kabulünden, vergi oranı indirimi isteği, hükümet üyelerine dair şikayetler, istekler, ekmek ve silah istekleri, hatta oyunla alakalı alakasız sorular vb. tüm mesajlar sanırım bana geliyor. Günde onlarca mesaj alıyorum ve gerçek hayatta işsiz biri olmadığımı da göz önünde bulundurursak tüm bu mesajları anında cevaplamanın neredeyse imkansız olduğu gerçeğini takdirinize bırakıyorum. Tüm bu mesajların dışında her Devlet başkanının doğal görevi olan diğer devletlerle diplomatik ilişkiler ve mesajlaşmaları da yürütmek haliyle zorlaşıyor. O yüzden vatandaşlarımızdan ricam soruların tamamını bana sormak yerine ilgili bakanlara iletmeniz. Eğer oradan cevap almazsanız veya aldığınız cevap sizi tamin etmezse bana geliniz. Kısıtlı zamanımda herkese cevap vermem mümkün olmayabiliyor. Hükümet üyelerinin kimler olduğunu bu linke tıklayarak görebilirsiniz: http://www.erepublik.com/en/country/politics/Turkey

Saygılarımla,
MooN-StaR
Seçilmiş Başkan ve Diktatörünüz 🙂
SHOUT
[BAŞKANLIK] Önemli Bilgilendirme
http://www.erepublik.com/en/article/2523653/1/20