Turkey, we stand by you![EN/TR]

Day 2,022, 12:14 Published in Turkey Turkey by Podgoricki Zvijuk
Thanks to Humerus, there is a turkish translation now, scroll down to see it 🙂

Hello, dear people of Turkey.

We, the Bulgarians, recently made the government stand down with protests, but we failed in achieving our real goal - removing the corrupt guys from politics and putting them in prison for their numerous crimes against us, the common people.

We might have a difficult relationship in real life and in this game, but i must say that we deeply admire your reaction to the abuses of your government and your strength! That's the way it should be. There were even protests in support of yours in front of the Turkish embassy in Sofia a few days ago, and they will continue. We support your desire for freedom and end of the abuses with your basic human rights.

We stand by you, dear neighbours! Never surrender, never let them win!

PS: It's funny how when Muammar Gaddafi or Bashar al-Assad were suppressing protests against their governments with brute force, everybody condemned them, and now it's only people that show support. Let's see the UN resolution condemning Erdogan and demanding from him to abdicate from power!


Sincerely yours,
nysex,
Part of the MoFA team of eBulgaria

Merhaba Türk halkı,

Biz, Bulgarlar olarak yakın zaman içerisinde hükümetimizin istifa etmesini sağladık. Fakat gerçek amacımızı gerçekleştiremedik.(Yozlaşmış kişileri politikadan engellemek ve onları bize karşı çok sayıda yaptığı suçlar nedeniyle ceza evine koymaktı.)

Gerçek hayatta ve bu oyunda farklı ilişkilerimiz olabilir ama söylemem gerekiyor ki sizin hükümete karşı olan tepkinize ve gücünüze hayran kaldık. Sizi desteklemek için burada dahi Sofya, Türkiye Konsolosluğu çevresinde protestolar vardı, ve devam edecek. Özgürlüğünüz için olan arzunuzu destekliyoruz.

Sizinle direniyoruz, komşu! Asla pes etmeyin, asla kazanmalarına izin vermeyin!

Saygılarımla,
nysex,
Bulgaristan Dış İşleri Bakanlığı Ekibinden