New leaf in the Mighty Tree of EDEN

Day 1,606, 13:30 Published in Greece Greece by Greek Ministry of Health


Salutations of House of EDEN,

After months of conflicts and struggling, and with the successful culmination of EDEN.HQ, which has been endorsed by the member countries, it is with great pride and honour that eTurkey has been accepted as full-member into EDEN with the consensus of the country presidents of EDEN’s member nations in the last summit, held on 7 April 2012.

Mustafa Kemal Atatürk :
“The Turkish Nation consists of the valiant descendants of a people that has lived independently and has considered independence the sole condition of existence. This nation has never lived without freedom, cannot and never will.”

Needless to say ; EDEN’e Hoş geldiniz.

This major feat was only possible because of the dedication and devotion of Kloraq, Eashoa and Lord Vaako, in behalf of Turkish people, and the determination of the governments of eTurkey for these last few months.

Together we will triumph any endeavour and we will keep the big tree of EDEN alive. As new leaf grows, path for greatness arise! Former adversaries can become friends and comrades. EDEN keeps showing the eRepublik community that we are standing tall for ages. Even when our military progress is halted, we are mighty! EDEN HQ will continue its work to improve relations throughout the member countries and we will stand as tools to the country presidents so that each member country is fulfilled to its maximum potential.

Hereby, we would like to show our admiration and acknowledgement to the Turkish nation and their governments, for their outmost coordination and organization in helping the Brotherhood in any ways possible. They have proven to be loyal and courageous friends, and we are more than glad to fight shoulder-to-shoulder with them.

Victoria Aut Mors!

Turkish version :

Merhaba EDEN Ailesi,

Aylar süren çalışmalar ve müzakereler sonucu; Türkiye EDEN’e resmen tam üye olarak kabul edilmiş bulunmaktadır. 7 Nisan 2012 tarihinde yapılan ve tüm EDEN ülkelerinin oy birliği ile alınan bu kararı sizlere büyük bir mutluluk ile sunmaktan onur ve gurur duyuyoruz.

“Türk Milleti bağımsız yaşamış ve bağımsızlığı varolmalarının yegane koşulu olarak kabul etmiş cesur insanların torunlarıdır. Bu millet hiçbir zaman hür olmadan yaşamamıştır, yaşayamaz ve yaşamayacaktır.”
Mustafa Kemal Atatürk


Tüm Türk vatandaşlarına, “EDEN’e Hoşgeldiniz” diyoruz.

Aylardır süren işbirliğimizde ve bu noktaya gelinmesinde büyük emek sarfeden, başta Kloraq, Eashoa ve Lord Vaako olmak üzere, tüm Türk halkına ve hükümetlerine teşekkür ederiz.
Önümüze çıkabilecek her türlü durumu birlikte atlatacağımızdan, ve el ele vererek EDEN ağacını sonsuza dek yaşatacağımızdan şüpheniz olmasın. Yeni yaprağın eklenmesi ile, mükemmeliyete olan yolculuğumuz devam edecektir.

Türkiye bize göstermiştir ki; eski düşmanlar dost olabilir, yoldaşlık edebilir. EDEN, her zaman olduğu gibi bugün de dimdik ayakta olduğunu eRepublik halkına göstermektedir. Askeri ilerleyişimiz dursa dahi, ittifakımızın yüceliğini ve yıkılmaz birlikteliğini dost da düşman da bilmektedir.

EDEN HQ, üye ülkeler arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve her ülkenin maksimum potansiyelini ortaya çıkarabilmesi için çabalarını sürdürmeye devam edecektir.

Son olarak tekrardan belirtmek isteriz ki; Türk halkının Kardeşliğimiz’e her alanda mükemmel bir koordinasyon ve organizasyon içerisinde elinden gelen her yardımı göstermesi bizlerde büyük bir takdir ve hayranlık uyandırmaktadır. Sadık ve cesur bir dost olduklarını defalarca kanıtlayan bu ülke ile omuz-omuza savaşmaktan dolayı çok mutluyuz.

Ya Zafer Ya Ölüm !