Как статията ни да бъде по-интересна и четлива !

Day 1,216, 05:36 Published in Bulgaria Bulgaria by pernik1948




Стана така, че за тези няколко години в еРепублик печатното слово не ни донесе много по-различни украси в текста, но все пак за да обогатим скучните си писания на помощ ни идват различните шрифтове, формати и размери, които можем да използваме. Въпреки, че извън играта ние можем да използваме много повече функции относно украсяването на текста ни, то тук в играта ние можем да се радваме само на : удебелен шрифт (bold), курсив (italic), подчертан и зачеркнат текст, хипервръзки, разделители, лога и др. Нека сега погледнем как се използват тези неща в дълбочина.



Лого (графичното заглавие на вестника)
Логото е ‘’лицето’’ на всеки вестник. Дефакто, ако вестника ви няма таково лого, то няма и лице. Това лого трябва да отговаря на текста или стила на вестника ни. А съдържанието му е важно, защото то създава първото впечетление за вестника ни. Логото на вестника ни трябва да е 550 пиксела широк и от 50 пиксела до 200 пиксела висок.

Разделител
Разделител- основен инструмент, който увеличава четливостта и точността на статията ни изцяло. Важно е да знаете кога да не го изплзвате - 1 разделител на 10 реда (средно) с изкл. на пролога и епилога.

Създаването на заглавие (на статията ни)
Един добър навик, който е показател за професионалността на автора – разяснение за дадената статия (обикновено съкращение) в заглавието на статията. Например: “[МнВР] Заглавие на статията." Също така е добре да се отбележи на какъв език е написана статията, ако има повече от един. Например: “[МнВР BG / IR] Заглавие на статията."
*МнВР – Министерство на Външните Работи

Серии
Ако се пише поредици от статията, свързани с една тема (президентски обръщения, комикси, отчети и тн.) – е добре да се създаде списък с предишните публикации в края на статията, преди епилога.

Глави
Главите в дадената статия най-добре да са с дебел шрифт, за да изпъкват. В много редки случеи, ако статията е изкл. обемна можете да създадете графични глави.

Параграфи
Използвайте параграфи преди и след разделителите, след логото на вестника, след изображения и по време на интервюта в формата Q & A (въпрос и отговор). Параграф = празно място.

Кавички
Използва се най вече за цитати, например този: “Чуждата глупост не ни прави по-умни..” Наполеон I Бонапарт . Също се използва, като се цитира някой наш еГражданин по повод някое противоречиво изказване и тн.

Интервю
Ако правите интервю ви съветвам да публикувате окончателния материал в стила Q & A (въпрос и отговор), а също и прилагане на параграфи. Например:

Q1: Как си?
A1: По-добре от вчера, но по лошо от утре!

Q2: Защо си толкова ядосан?
A2: Защото съм вегетарианец!



“B” – Bold (удебелен)
Както казах, болд се използва най-вече за глави/подзаглавия. Болд също така се използва, за да се открои част от текст или дума в статията, която има важно значение. Не прекалявайте все пак с болда-а, защото все пак дразни очите и това може да намали броя на читатателите ви. Ползвайте го умерено и на ‘’точните места’’.

Ако пък желаете да подчертаете някоя дума повече в вече удебеления текст, то тогава използвайте Bold Italic. Удебеляването помага и ако рекламирате нещо в статията си, но не случайно в литературата болда не се използва, затова внимавайте !!

“I” – Italics
Italics трябва да се изплозва при подбора на думите, без да променя оптични уеаднаквявания в текста. Писането по този начин, може да се иползва за по-леко подчертаване, отколкото при удебеляването, което също ще спечели ‘’внимание’’ на окото ни. Но най вече италик-а се използва, за цитати.

Ако искаме да опростим статията си, най- добре да използваме италик за текста и болда за основните позиции в текста ни. Но, този метод не е подходящ за всякакъв тип статии – особено за дългите (Стоич), защото е много трудно за четене.

"S" – Зачеркнат
Зачеркнатия текст може да създаде различни значения и се използва за различни цели. Например, ако автора на статията е тествал някоя от новите промени и е разбрал че има бъг, той зачерква действието което е направил (действието с което е стигнал до бъга), за да покаже на читателите си къде е грешката и да не я повтарят и те, за да не пострадат.

Зачеркването се използва и за хумористични цели – вицове. За съжеление забравих вица, който си мислех да напиша.

“U" – Подчертан
Подчертания текст най вече се използва с удебеления текст – така се постига двоен ефект. И най-важното е, че наистина работи. Но не забравяйте, подобно на ядрените оръжия, подобни мерки са най-добре използват пестеливо и по подходящ начин.



“URL" — Хиперлинкове
Ако всяка втора дума е подчертана, то читателя ще спре да обръща внимание на вестника ви. Но колкото по-малко количество връзи толкова по-добре. Хипервръзките най-вече се използват цитати, хронология и при преглед на чуждата преса.

Връзката също трябва да бъде кратка и възможно най-подходяща. Най-добре да се използва само, когато го свързва с документ, който допринася нова информация, не спомената в статията.

“SUB" and “SUP" — Subscript and superscript
Използва се за да запази смисъла на елементи като формули и други.


SUB - цифрата ще отиде отдолу, SUP - цифрата ще отдите отгоре



“IMG" — Снимки
1. Изображението трябва да не е повече от 550 пиксела на ширина. Също така изображението не трябва да надвишава 350 пиксела на височина. Това е идеалния вариант.

2. Разделяне на изображението в две равни части. 275 пиксела всяка. Качете изображенията в някой сайт за, като за пример Iimageshack.us е най-добрия вариант.

3. По същия начин можете да разделите снимката си на три или повече части. Най-вече се използва за направата на разделител, за да бъде разделителя в пълния си обем в статията на ширина.




Е все пак със сигурност всеки иска да се придържа към неговите интереси и виждания. Но се надявам да помогна на повечето хора, които пишат с тази статия и да виждаме все по хубави статии в пресата. Специални благодарности на Sunbeliever.

Поздрави, Pernik1948