Ambient on/off

Join the new world

 

1 DOGRU 3 YANLIS

Day 2,176, 11:25 Published in Turkey Turkey by Toprak Can
soru 1 :30 a yakın kardeşini infaz edip halkı yöneten adama ne ad verilir?
cevap :Osmanlı Padişahı
Soru 2 :her ıstedıgı kadınla yatan ve sayısız gayrı mesru cocuk yapan adama ne denir?
cevap :Osmanlı Padişahı
Soru 3 :Tahtda kalmak için kendi çocugunu bogduran adama ne ad verilir?
cevap :Osmanlı Padişahı
Soru 4 :Tüm mal varlıgını halka bagışlayan adama ne ad verilir
cevap :Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Bazı Durumlarda 1 Dogru 3 Yanlışı Götürür......
 

Comments

gfsoak
gfsoak Day 2,176, 11:29

Pirinç

Toprak Can
Toprak Can Day 2,176, 11:36

ULEN 8 TRY PARAYI SALAM KUFREDERSIN 🙂

Kripto.GraM
Kripto.GraM Day 2,176, 11:32

ıkınc

Luiz Marcelo Morais dos Reis
Luiz Marcelo Morais dos Reis Day 2,176, 11:34

kaçınc?

Mr. Wiseman
Mr. Wiseman Day 2,176, 11:42

4 yanlış var burda toprakcan. ödevlerini ihmal etme

Toprak Can
Toprak Can Day 2,176, 11:56

4 UDE YANLIS SA HAKLISIN

Mr. Wiseman
Mr. Wiseman Day 2,176, 12:01

evet dördüne de yanlış cevaplar vermişsin

3 kere agza 3 kere burna
3 kere agza 3 kere burna Day 2,176, 12:16

neslini bu kadar aşağılayan bi millet var mı dünyada
avustralyalılar bile ingiliz hapishanelerindeki o*** ve peze**** soylarından geldiklerini söylemezken bu makale neyin nesi.
hem kansızsın milletini ceddini aşağılamayı seviyorsun hemde atatürk atatürk diye öten papağanlardansın.

Toprak Can
Toprak Can Day 2,177, 11:42

süleyman kendı cocugunu oldurmedımı? makalede yalan varsa konus...

Hilmi Abi
Hilmi Abi Day 2,176, 14:17

amacin nedir anlayamadim

Toprak Can
Toprak Can Day 2,177, 11:42

amac şeriat gelsin diye dua edecegınıze cumhuriyete sukredın demek...

piramit
piramit Day 2,177, 03:54

osmanlı padişahlarını sadece tv lerde izlediğin dizilerden öğreniyorsun sanırım, eğer o dizilerden osmanlı tarihini öğreniyorsun sana tavsiyem TRT 1 deki osmanlı tokadı dizisini izlemen osmanlı padişahlarının hemen hemen hepsi ALLAH dostudur...

senın o beğenmediğin osmanlı padişahlarından Kanuni Sultan Süleyma nın ( dizilerdeki değil ama ) bir hikayesi var
Topkapı sarayının avlusunda bulunan Has Odanın kapısı açıldı.Uzun boylu genç bir adam arka bahçeye doğru ilerliyordu.Bu kişi avrupayı titreten koca Akdenizi hakimiyet altına alan Osm Devletinin kuvvetli hükümdarı Kanuni Sultan Süleymandan başkası değildi.Devlet işlerinden vakit buldukça soluklanmak için arka bahçeye çıkar; ağaçları kuşları denizi seyrederdi.
O gün deniz ağaçlar bir başka güzeldi, yalnız ağaçlardan bir kaç tanesinin yapraklarının buruştuğunu farketti. Hemen yanına yaklaştı ve eliyle ve eliyle tutup incelemeye başladı.Biraz sonra ağaçların neden buruştuğunu anlamıştı.Karıncalar salmıştı o güzelim dallarını Aklına bir çözüm yolu gelmişti.Ağaçları ilaçlatacaktı böylaca ağaçlar karıncalardan kurtulacak ve rahat bir nefes alacaktı.Fakat birkaç dakika düşününce bu fikrin o kadarda iyi olmadığını anladı. Karıncalarda can taşıyordu,ağaçları ilaçlatırsa onlar ölebilirdi. İşin içinden çıkamayacağını anlayan Kanuni, bu konuyu danışmak için hocası Ebussuud Efendiyi aramaya koyuldu. Hocasının odasına gitti. ama hocası odada yoktu. Heme oracıkta bulduğu kağıt parçasına kafasına takılan soruyu edebi bir dille yazdı ve hocasının rahlesinin üzerine bıraktı.
Birkaç saat sonra hocası odasına gelmiş ve rahlenin üzerinde el yazısı ile yazılmılş olan kağıdı görmüştü. Eline hat kalemini alan Ebusuud efendi talebesinin soruyu yazdığı kağıdın altına birşeyler yazdı ve kağıdı rahleye bıraktı.

Toprak Can
Toprak Can Day 2,177, 11:47

evet anlattıgın hikaye güzel ama hikaye! benım okudugum kıtabların buyuk bolumu eskı turkce. osmanlıyı battal gazi komedılerıyle ogrenen toplumdan fazla bır sey beklemıyorum zaten...

piramit
piramit Day 2,177, 03:56

Kanuni bir ara tekrar hocasını odasına uğradı.Hocası yerinde yoktu; ama rahlenin üzerine bırakmış olduğu kağıdın üzerine kendi yazısı dışında birşeylerin daha yazılmış olduğunu gördü. Merakla eline kağıdı eline aldı ve okumaya başladı. Yazıyı okuyunca yüzünde bir tebessüm belirdi. kağıdın üst kısmında Kanuninin hocasına yazdığı sual vardı. Kanuni şöyle yazıyordu hocasına

Meyve ağaçlarını sarınca Karınca
Günah varmı Karıncayı Kırınca?

Hocası Ebussuud soruyu şöyle cevaplıyordu.

Yarın Hakkın Divanına Varınca
Süleymandan hakkını alır karınca.


İŞTE OSMANLI PADİŞAHLARI BÖYLEDİR

ahmet28
ahmet28 Day 2,177, 08:27

Tüm malvarlığını bağışlamak kısmına itirazım var: orman çiftliği çok yüksek işletme giderleri ve yatırım maliyetleri nedeniyle bir borç batağına girdiği için o zamanın başkabakanı olan İsmet İnönü'nün karşı çıkması ile devlete satın alınma yolu ile değil, baışlanma yolu ile devredilmiştir. Bu devir tüm borçların da devrini içerdiği için kişiye ait bir kurumun (iyelik satın alma yolu ile değil, milletin bağışlaması ile olmuştur, bilmeyenler için ek izahat) borçlarını da devlet ödemiştir.
Siz böyle kafanıza sokulan işlerle yorum yapın hep, hiç düşünmeyin, hiç tartışmayın, hiç araştırmayın, önününe konulana buna tapacaksınız deseler itirazınız da olmasın. Size bu yakışıyor çünkü...
Bol bol çamur at, belli odakları bol bol yağla balla yücelt göz boya (!) heh! kokalı çok oldu bu ayaklar.

Toprak Can
Toprak Can Day 2,177, 11:51

sen ATATÜRK orman ciftligine hiç gittinmi su ankı maddi karssılıgından haberin varmı ? yatırım maliyetinin türkçe karsılıgını bılıyormusun ? bu makaleden sadece bunumu anladın ? tayyibe peygamber deyip tapan senın usaklıgını yaptıgın adaölar degılmıydı?

ahmet28
ahmet28 Day 2,178, 15:09

hassss.. benim için kullandığın ifade ile alakam yok ama sen bunu görecek tiynette değilsin zavallı!
ben orman çiftliğinin şu anki hali ile ilgilienmiyorum, bir zamanlar kişiye ait iken ki halinden bahsediyorum ki, snein yukarda aptalca yaptığın yorumdan sonra bu bilgiyi gözüne sokmak kaçnılmaz oldu.
ama tabi senin kafan bunlar yine basmayacak....
ot geldin saman gidiceksin....

Toprak Can
Toprak Can Day 2,178, 15:16

su ankı halıyle alakan olamaz cunkı senın tayyıp bır bolumunu amrerıkaya sattı buyukelcılık yapılacakmıs 🙂 AOÇ senınde dedıgın gıbı yatırımlardan dolayı devredıldı zarar ettıgı ıcın degıl sen akp lı bakanların 200 cesit nevaleyle yaptıkları kahvaltının parasını oderken gocunmuyorsunda Atatürkün Fabrika Kurup agaclandırdıgı yerınmı parasını öderken gocunuyorsun....

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.