[TR MoFA] Greetings to our TW Partners / Teşekkürler (TR/EN)

Day 6,070, 16:40 Published in Turkey Turkey by Disisleri Bakanligi


Dear valued players of eRepublik,

We hope you are all enjoying the summer and vacations o/

Please be informed that eTurkiye is under the attack of the Asteria alliance one more time. As a result of that, our TW partners would like to stop their TW deals with our country to be on the safe side.

Asteria is the biggest and dominant alliance of the game at the moment and we understand that situation well. Although, we pointed out that we would like to be considered and respected as neutral as other countries in the world sometimes things go out of your control.

eTurkiye is still on the same path as a neutral country and will try to be active as much as possible to stay in the game and keep fighting although it's herself.

We are not sure If we can share a new adventure again in the near future but we would like to thank our TW partners for their cooperation, great support, and communication.

We had a chance to meet with great people and had valuable experiences with great memories.

Thank you! ;

Italy, Nigeria, Taiwan, Israel, South Korea, Indonesia, Spain, Slovakia, United Kingdom, United Arab Emirates, Brazil, Cyprus, Georgia, Greece.

We wish we would spend more time together but best wishes till the next!
Saygıdeğer Republik oyuncuları,

Umarım yazın ve tatilin keyfini çıkartıyorsunuzdur o/

Maalesef, eTürkiye bir kez daha Asteria ittifakının saldırısı altında. Bunun sonucunda tehdit edilen antrenman savaşı ortağı olan ülkeler, bizim ile olan antrenman savaşlarını sonlandırmak istediler.

Asteria, bildiğiniz şu an da eDünya'da ki en güçlü ittifak konumunda. Biz ne kadar kendimizi farklı bir konumda görmek istesek de, oyun tarihinin gerçeklerinden, ve daimi düşmanlıklardan kendimizi koruyamayacağımız da bir o kadar gerçek. Bazen işler, bizim kontrolümüz dışında gelişebiliyor.

Şu anda bir ittifaka bağlı değiliz, geçmiş bağlarımız olabilir ama kendimize yeni ve farklı bir yol haritasını geçtiğimiz Sonbahar'da ortaya koyduk. Bu kötü günlerimizi daha kolay atlatabilmek için, birlikte oyunun içerisinde kalıp, mücadelemize daha aktif bir şekilde devam etmeliyiz.

Bize bu zamana kadar destek veren, yeni arkadaşlarla tanışma fırsatı sunan, kendi topraklarında antrenman savaşı yapmamızı sağlayan ;

İtalya, İngiltere, Nijerya, İsrail, Tayvan, Slovakya, Güney Kore, Yunanistan, İspanya, Arap Emirlikleri, Endonezya, Kıbrıs, Gürcistan, Brezilya ülkelerine TEŞEKKÜR ederiz.

Tekrar görüşünceye kadar!