Ambient on/off

Join the new world

 

|SCIANA TEKSTU| Gorączka złota w erepublik!

Day 1,951, 13:34 Published in Poland Poland by PrismTank


Witam wszystkich czytelników!

Po bardzo długiej prasowej przerwie postanowiłem w końcu popełnić jakiś artykuł 😉
Początkowo planowałem zająć się tylko jedną drobną rzeczą, ale w końcu okazało się, że wyszedł z tego bardzo długi artykuł.

Artykuł będzie o kopalniach złota, w sumie większość z nas słyszała już o tym tworze, prezydent zachęcał do walki o naszą kopalnię w Warszawie oraz o zdobycie kopalni w Pekinie. Niektórzy już postanowili wyjechać do kraju, gdzie jest większe prawdopodobieństwo, ze wkrótce rozpocznie się gorączka złota.
Rywalizacja o złoto zacznie się w poniedziałek, ale już teraz można sporo o niej powiedzieć.

W artykule nie znajdziemy nic o zbliżających się wyborach, więc mam nadzieję, ze będzie to miła odskocznia od wielu artykułów partyjnych, które pojawią się w najbliższym czasie.

Zachęcam do przeczytania tej ściany tekstu 🙂
Kopalnia złota, co może dać?

O kopalniach złota słyszeliśmy w ostatnich dniach dość dużo. Stawka, o którą walczą największe państwa jest duża.

Kilka liczb związanych z kopalnią złota.

2 - po tyle państw będzie walczyć o kopalnię złota w Afryce i Oceanii, te dwa kontynenty są najmniej bogate w kraje.

5 - tyle kopalni złota będzie na całym świecie, tyle też państw stanie się ich posiadaczami

20 - tyle złota może średnio wydobyć pojedynczy gracz w PL, wg egova mamy ok. 3500 walczących oraz ponad 7000 obywateli, zakładając, że nie każdy walczy, a część obywateli to już prawie trupy to wydaje się, ze liczba osób, które spróbowałyby wydobyć złoto będzie oscylować wokół 5000. Oznacza to 20G na każdego Polaka z jednej kopalni złota.

40 - nawet tyle złota może wydobyć z kopalni pojedynczy gracz, ilość wydobytego złota jest jednak losowa, a gracz może kopać raz dziennie.

500 - tyle złota może dostać gracz w RPA, ten kraj zostanie najprawdopodobniej zwycięzcą rywalizacji z Afryce. Jeśli nikt nie zajmie ich kopalni to gracze z obywatelstwem RPA mogą wydobyć po ok. 500G. Mogą mieć z tym jednak problem, bo ich stolica może znaleźć się pod okupacją.

100 000 - tyle złota można wydobyć w kopalni, kopalnia działa dopóki złoto się nie wyczerpie


Jak zostanie dokonany wybór kopalni złota?
W każdym regionie dostanie kopalnię państwo, które przez tydzień (począwszy od dnia 1952 - poniedziałek) zada najwięcej obrażeń.Komu kopalnię, komu?

Świat został podzielony na 5 regionów, w każdym kopalnię otrzyma państwo, które zada najwięcej influence.
Jakie państwa mogą wygrać w poszczególnych regionach? Przedstawię najsilniejsze państwa w każdym regionie wg danych z egova z ostatniego miesiąca. Dlaczego z ostatniego miesiąca, chociaż konkurs trwa tydzień? Jeśli weźmiemy pod uwagę jedynie influence z ostatniego tygodnia to duży wpływ na tę liczbę będzie miała intensywność walk, miesięczne influ dużo lepiej pokaże potencjał poszczególnych państw. Można domniemywać, ze wszyscy faworyci postanowią ostro powalczyć o kopalnię. Influence w najbliższych dniach prawdopodobnie gwałtownie wzrośnie, ale raczej wzrost ten będzie we wszystkich państwach, które walczą o kopalnie. Dodatkowo faworyci pewnie ściągną do siebie dodatkowych ludzi, którzy przyjadą jako poszukiwacze złota.


Europa

Serbia - 216 miliardów
Polska - 167 miliardów
Grecja - 111 miliardów

Typ PrismTanka:
Myślę, że w Europie zwycięzcą rywalizacji będzie jednak Serbia, a nie Polska. Serbowie masowo akceptują kolejne podania o obywatelstwa, ściągając dodatkowe influ. Nawet są Polacy,m którzy uciekają z PL i jadą pomagać Serbom w zdobyciu kopalni, licząc na udział w zyskach.
Różnica jest dość duża i nawet przy bardzo intensywnej kampanii z Chinami byłoby ciężko ją nadrobić. Nie wystarczy, że przez jeden dzień wbijemy więcej niż Serbowie, tu potrzeba wybitnego całotygodniowego bicia


Ameryki

USA - 136 miliardów
Argentyna - 70 miliardów
Brazylia - 54 miliardy

Typ PrismTanka:
W przypadku Ameryk zdecydowanie stawiam na USA. Argentyna nie zwiększy w tydzień swojego influence na tyle, aby wyprzedzić USA. Wygląda na to, że w Waszyngtonie wkrótce odkryją kopalnię złota.
Amerykanie również masowo rozdają obywatelstwa. W ostatnich dniach dostało je wielu Serbów, Chorwatów, trochę Turków. Czyżby kolejne zaproszenie do pto?


Azja

Turcja - 81 miliardów
Chiny - 64 miliardy
Rosja - 50 miliardów
Indonezja - 31 miliardów


Typ PrismTanka:
Wg mnie kopalnię otrzyma Turcja. Chińczycy wyprzedzali Turków w ostatnich dniach tylko przy ogromnych walkach z Polską. Normalnie to Turcy są zdecydowanie przed Chińczykami jeśli bierze się dłuższy okres czasu, a nie pojedynczy dzień.
Typ? Turcja.


Afryka

RPA - 5,5 miliarda
Egipt - 1,6 miliarda

Typ PrismTanka:
Co tu dużo mówić... Tę "zaciętą" rywalizację bez problemu wygra RPA. Problem mogą mieć jednak z wykorzystaniem tej kopalni, ponieważ z pewnością stanie się ona celem ataków. Sami obywatele RPA nie wykorzystają jej potencjału... Kto może ją wykorzystać? Brazylia ma duże szanse, ale w obliczu air strike to każdy kraj może próbować przejąć kontrolę nad kopalnią złota w Cape Town.


Oceania:

Australia - 8 miliardów
Nowa Zelandia - 6,3 miliarda

Typ PrismTanka:
W Oceanii wg mnie będzie najciekawsza walka o kopalnię złota. Żaden z tych krajów nie ma wielkiej przewagi). Walka musi się rozstrzygnąć pomiędzy Australią i Nową Zelandią.
Stawiam w tej rywalizacji na Nową Zelandię, ponieważ jako członek COT może liczyć na wsparcie sojuszników. Neutralna Australia wg mnie nie zyska tylu nowych obywateli jak Nowa Zelandia.Kopalnia złota dla Polski?

Są trzy możliwości zdobycia kopalni złota w Polsce. Jakie to możliwości? Już przedstawiam.

Możliwość 1 - zwycięstwo w rywalizacji w Europie

Na to mamy niewielkie szanse. W tej chwili Serbowie zdecydowanie wyprzedzają nas pod względem influence, dodatkowo do Serbii przybywa teraz wielu obcokrajowców. Nawet kilku Polaków postanowiło zrezygnować z walki o polską kopalnię złota i już wyjechali do Serbii. O nich będzie poniżej.

Możliwość 2 - zdobycie kopalni złota w Chinach

Ze wszystkich możliwości ta wydawałaby się najbardziej prawdopodobna na tę chwilę. Według mnie nie mamy na to jednak większych szans.
O ile w rywalizacji w Europie nie mamy większych szans z Serbią to możemy postarać się zdobyć inną kopalnię. Trwa obecnie wojna z Chinami, jest źle, ale jeśli udałoby odzyskać inicjatywę to w ciągu tygodnia moglibyśmy dojść do Pekinu i przejąć chińską kopalnię złota. Co może nas powstrzymać przed tym?
Koniec wojny z Chinami jeśli utracimy granicę oraz zdobycie azjatyckiej kopalni przez Turcję. O ile pierwsze zależy od nas to na to drugie nie mamy dużego wpływu.

Możliwość 3 - air strike

Ostatnio możliwością jest zapakowanie się w samolot i nalot na jakąś kopalnię złota. Tutaj możliwe są takie kierunki jak RPA, Australia.
Co nas przed tym powstrzymuje? Przede wszystkim koszt air strike. W naszym przypadku wynosi on 19,5 miliona hp oraz 615 tysięcy PLN. Z tym drugim jesteśmy bliscy zebrania tej kwoty, gorzej z chlebem.
Koszt 1 hp to na tę chwilę 0,017 PLN. Oznacza to, że chleb kosztowałby nas ok. 1320G, dodatkowo koszt waluty wyniósłby ok. 2460G, razem ok. 3780G.
Jeśli udałoby się przeprowadzić skuteczny nalot na kopalnię złota to zysk byłby ogromny. Koszt nalotu wyniósłby niecałe 4% dochodu z kopalni. Uważam, że jest to najlepsze i najbardziej prawdopodobne rozwiązanie.


Czyli co robimy?

Wygląda na to, że najlepszą możliwością byłby w tym momencie air strike. Pozostaje kwestia wyboru celu. Najbardziej pewne jest to, że kopalnia będzie w RPA, co do kopalni w Oceanii to są możliwe dwa państwa, z tym, że Nowa Zelandia jest naszym sojusznikiem. Jeszcze jedną możliwością jest przejęcie tureckiej kopalni. Na pewno nie ma co liczyć nalot na Belgrad i Waszyngton. W przypadku USA dużo tańsze byłoby wywołanie normalnej wojny, ale czy chcemy rozwalać zupełnie relacje z COT?
A co z kampanią chińską? Szanse powodzenia są obecnie niewielkie, a dodatkowo większe szanse na zdobycie kopalni w Azji ma Turcja.Gorączka złota. Zjawisko imigracji do krajów aspirujących do zdobycia kopalni.

Z pewnością nasili się zjawisko migracji do krajów, które mogą zdobyć/zdobędą kopalnię złota. Już teraz widać wzmożony napływ graczy do USA, Serbii. Szkoda jedynie, że przez taką migrację tracimy i tak niewielkie szanse na zdobycie kopalni złota w Warszawie.

Liczba zaakceptowanych obywatelstw w dniach 22-24.03.

Polska - 20
Serbia - 90
USA - 110

Jak widać Serbowie zdecydowanie bardziej przyjmują obcokrajowców do grona swoich obywateli. Zjeżdżają do nich zarówno prawdziwi Serbowie jak i Węgrzy, Macedończycy, Bułgarzy, Hiszpanie i wiele innych nacji. Nawet Polacy mają tutaj kilku swoich przedstawicieli:
JackieB - http://www.erepublik.com/en/citizen/profile/1232031
Detharon - http://www.erepublik.com/en/citizen/profile/1432720
Growin - http://www.erepublik.com/en/citizen/profile/1126402
Amari111 - http://www.erepublik.com/en/citizen/profile/5207562
Hababala - http://www.erepublik.com/en/citizen/profile/5331996
Hetman nadworny - http://www.erepublik.com/en/citizen/profile/4170353

Wyjazd tych osób dziwnie zbiegł się z ogłoszeniem o kopalniach złota.
Szkoda, że niektórzy nie chcą pomóc ePolsce przynajmniej w walce o kopalnię, ale od razu wyjeżdżają do Serbii. Nie dość, że tracimy influ u nas to dodatkowo to influence wędruje do naszego największego konkurenta w walce o kopalnię czyli do Serbii. Dodatkowo tracimy bonus 10% influ dla tych osób w wojnie z Chinami.Wpływ kopalni złota na ekonomię

Na pewno w najbliższym tygodniu ceny broni powinny nieznacznie wzrosnąć, ponieważ wzrośnie popyt na broń.
Dodatkowo przewiduję spadek ceny golda. Na to nakładają się dwa czynniki. Z jednej strony kopalnie złota dostarczą do gry dodatkowe 500 000G, z drugiej strony spadek ceny golda może się wiązać z odpływem waluty z gry, która przeznaczona będzie na naloty. Już w tej chwili gold spadł do ok. 255 waluty za 1 jednostkę. W ciągu najbliższych dni trend powinien się utrzymać.Dziękuję wszystkim, którzy przebrnęli przez tę ścianę tekstu 🙂

Pozdrawiam!


 

Comments

SaveMeFromMySelf
SaveMeFromMySelf Day 1,951, 13:34

1szy

PrismTank
PrismTank Day 1,951, 13:35

Pozdrawiam czytelników! : )

I gratuluję przebicia się przez ścianę tekstu do komentarzy : D

SaveMeFromMySelf
SaveMeFromMySelf Day 1,951, 13:35

Bardzo ciekawe przemyślenia.

btw. jestem ciekaw co powiedzą te osoby, które uciekły do Serbii za złotem

Szym3k o7
Szym3k o7 Day 1,951, 13:40

najlepsze byłoby gdybyśmy to my wygrali kopanie i Ci z Serbii chcieliby wrócić, wtedy proponuję zamknąć granice do czasu wyczerpania zapasów xD

Szym3k o7 Day 1,951, 13:48

Comment deleted

Szym3k o7
Szym3k o7 Day 1,951, 13:57

Nie votuj mnie, dla tych z Estonii też zamkniemy granice xD

Kijek93
Kijek93 Day 1,951, 13:35

tl;dr : P
A tak na serio, to świetna robota o/

McDevil
McDevil Day 1,951, 13:40

Why not Zoidberg?

El Reto
El Reto Day 1,951, 13:44

"Tutaj pewną zagadką jest umiejscowienie Turcji, czy admini zaliczą ją do Europy, czy do Azji. Mogą zrobić zarówno tak jak i tak."
Turcja geograficznie jak i kulturowo należy do Azji, nie widzę więc powodów, dlaczego ktokolwiek miałby ją zaliczać do Europy.

http://www.erepublik.com/en/main/rankings-citizenship-damage/3
Tutaj wyraźnie widać, gdzie znalazła się Turcja.

El Reto
El Reto Day 1,951, 13:49

A, i nie musimy organizować nalotu na USA- mamy z nimi granicę, airstrike mijałby się z celem 😛

No, ale analiza niezła, masz zasłużonego vota o/

PrismTank
PrismTank Day 1,951, 13:50

O, nie zauważyłem przycisku wyboru kontynentu xD Dzięki 😉

Qjon13
Qjon13 Day 1,951, 13:45

Artykuł spoko, dałem vote, ale ścianą bym go nie nazwał

Pan Alies Bu
Pan Alies Bu Day 1,951, 13:49

http://www.erepublik.com/en/main/rankings-citizenship-damage/3
Turcja jest w Azji
Tak samo i Rosja

vejderr
vejderr Day 1,951, 13:52

Jaka tam ściana, kupa enterów 😛 vote

Redrumovy
Redrumovy Day 1,951, 13:54

Co do airstrików to nie tylko my możemy wpaść na ten pomysł, więc mogą być zgrzyty. Raczej pewne jest, że po kopalnie w RPA wybierze się Argentyna, Brazylia. Indonezja pewnie zgarnie kopalnie w Australii jeśli taka będzie chociaż do RPA też mogą się wybrać.

PrismTank
PrismTank Day 1,951, 13:57

Dlatego warto by było jak najszybciej zająć tamte tereny, a nie czekać aż ktoś zajmie sobie teren pod kopalnię. Inaczej zostaniemy z niczym.

Piolun
Piolun Day 1,952, 04:57

Dodatkowo walki o kopalnie na emigracji mogą dodać nam dodatkowe influ które pomoże nam w warszawskich kopalniach (zakładając że uderzymy podczas trwania konkursu a nie po nim).

Jak działa mechanika gry podczas gdy region jest atakowany przez 2 państwa jednocześnie?

Mixliarder
Mixliarder Day 1,951, 13:56

W RPA siedzi już Urugwaj, Brazylia i Indonezja. Możemy się jedynie bawić w Airstrike na Australię, co jest...

...completely imaginary.

SaveMeFromMySelf
SaveMeFromMySelf Day 1,951, 13:58

Możecie, chciałeś powiedzieć 😃

SaveMeFromMySelf
SaveMeFromMySelf Day 1,951, 13:59

^^

Qjon13
Qjon13 Day 1,951, 14:07

Pozdrowienia do więzienia. BTW "możeMY"? Estoński airstrike na Australię to byłby odjazd

hesar
hesar Day 1,951, 13:58

nawet jesli obywatelom RPA uda sie choc raz wykopac urobek to i tak zostana bogaczami
poza tym wiekszosc tych uwag podnosilem juz w moim arcie
dodatkowo nalezy zauwazyc ze w kraju ktory bedzie mial kopalnie zlota blyskawicznie pojawia sie ogromne ilosci mutli co po pierwsze oslabi wydobycie a po drugie spowoduje sporo banow globalnie (o ile admini sie tym przejma ofcoz)

PrismTank
PrismTank Day 1,951, 14:00

Chyba, że okaże się, że z kopalni mogą skorzystać np. gracze z siłą większą niż/levelem większym niż etc. Pewnie Plato jeszcze coś pokombinuje z tym.

Tonko1
Tonko1 Day 1,951, 14:09

od 22 lvl można kopać, a to raczej nie jest 2 dni

hesar
hesar Day 1,951, 15:21

a jaki problem zalozyc juz dzis pare multi w krajach potencjalnie zwycieskich typu RPA ?

Dryblas
Dryblas Day 1,951, 14:00

"500 - tyle złota może dostać gracz w RPA, ten kraj zostanie najprawdopodobniej zwycięzcą rywalizacji z Afryce."

Imo kraje z Oceanii i Afryki nie mają ŻADNYCH szans na utrzymanie kopalnii.

PrismTank
PrismTank Day 1,951, 14:04

i kolejne zdania:

"Mogą mieć z tym jednak problem, bo ich stolica może znaleźć się pod okupacją."

Kopalnia będzie, ale pewnie nie ich ; ]

NORBERTUS ORLIKUS
NORBERTUS ORLIKUS Day 1,951, 14:04

Zbyt duża ilość obywateli w danym ekraju = zbyt duża ilość golda do podziału.
"Jestem Polakiem – więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka" Roman Dmowski.
W obecnej sytuacji, ten cytat stał się pustym frazesem.

El Reto
El Reto Day 1,951, 14:04

Jeszcze jedna uwaga, podałęś influence miesięczne krajów, a konkurs rozgrywany jest na przestrzeni tygodnia.
W tym wypadku różnica między Polską a Serbią to "jedynie" 10 miliardów, także dobrze się spinając mamy szansę ;P

PrismTank
PrismTank Day 1,951, 14:06

Wykorzystanie miesięcznego influence ma to uzasadnienie, że patrząc jedynie na ostatni tydzień zbyt duży wpływ na ilość influ ma to, czy ktoś miał zacięte walki, czy nie. Miesięczne influ natomiast pokazuje bardziej rzeczywisty potencjał państwa.

ZDEN3K
ZDEN3K Day 1,953, 06:03

a jak sie zepną serbianie ?
przecież z poowa serbów siedzi w innych krajach, maja tyle kolonii ile my nie mileismy w najlepszycxh czasach kiedy było 40k polaków, nawet wtedy trupolacy torpedowali te idee

KraftK
KraftK Day 1,953, 05:40

Polska ma się "spiąć", a Serbia w tym czasie będzie leżeć i odpoczywać 😃

IIKropeK
IIKropeK Day 1,951, 14:49

zesral bym sie ze smiechu gdyby taki OMG_87 dobral sobie podobnych kolegow i dla jakiegos smiesznego kraju wbil w tydzien miliardy influ ( juz pokazal ze daje rady wbic 2kkk+ na dzien )

SaveMeFromMySelf
SaveMeFromMySelf Day 1,952, 01:08

Poważnie zesrałbyś się Oo?

SaveMeFromMySelf
SaveMeFromMySelf Day 1,952, 01:09

^^

Srolmops
Srolmops Day 1,952, 07:35

prrrrrrrrrr .... ups 🙂

Boleslaw Smialy
Boleslaw Smialy Day 1,953, 09:09

Miales propozycje Mephi

Majbus
Majbus Day 1,951, 15:06

Ciekawy art, jak dla mnie możesz i dłuższe "ściany" stawiać, będzie się działo o//

V.

Amari111
Amari111 Day 1,951, 15:20

Miło, że płaczesz za moimi 300k influe dziennie. Nie sądzę, żeby wpłynęły one w jakikolwiek sposób na rywalizację ; ) Nie rozumiem bólu, widać szukanie sensacji jest na porządku dziennym. Każdy orze jak może, kiedyś jeździło się za granicę za fabrykami, teraz za kopalniami, nie zamierzam się przejmować opinią ani publiczną, ani pismaków.

Pozdrawiam,
niewzruszony Amari

hesar
hesar Day 1,951, 15:23

jak sie nie zamierzasz przejmowac to po co sie wywewnetrzniasz? nikt sie nie przejmuje ze nie zamierzasz sie przejmowac i najlepiej juz tam zostan o/

Amari111
Amari111 Day 1,951, 15:33

Nie "wywewnentrzniam" się, napisanie czterech linijek tekstu na ten temat nie stanowi dla mnie problemu ; )

Amari111
Amari111 Day 1,951, 15:27

Nawiasem mówiąc, jestem przekonany, że Polska jednak wygra kopalnię ; ) Nie ukrywajmy, jesteśmy takim narodem, że jak się zbierzemy, to nie ma wuja, tym bardziej, że w Serbskim ct pustki ; ) Csa zmieniłem po części realnie z ciekawości, bo w PL nuda i nuda, i chyba nikomu nic do tej decyzji : )

SaveMeFromMySelf
SaveMeFromMySelf Day 1,952, 01:11

"kiedyś jeździło się za granicę za fabrykami,teraz za kopalniami" Ale jednak jesteś przekonany, że Polska wygra 😛 Ciekawę bo imo nie mamy szans i jestem pewny, że jesteś tego świadomy. Dlatego też wyjechałeś.

Amari111
Amari111 Day 1,952, 07:40

Ja już wszystko w tym temacie napisałem, powtarzać się nie zamierzam. Pozdrawiam

Amari111
Amari111 Day 1,951, 15:44

A art sam w sobie poza tym bólem dość wartościowy, także powiedźmy pismak wycofuję ; )

PiotrekFiz
PiotrekFiz Day 1,952, 05:54

"Miło, że płaczesz za moimi 300k influe dziennie" pomyślało 10 osób i jest już 3kk dziennie. Z tym że jak wbijesz je po drugiej stronie to różnica jest większa niż 300k bo my nie mamy 300k a nasz rywal kopalniany ma.

Zyziu
Zyziu Day 1,951, 15:58

dobry art o7

mpakosh
mpakosh Day 1,951, 16:44

Reforme w MI! Obywatelstwa uwolnić na tydzień!

A tak na marginesie to piękna ścianka. Przeczytane, zvotowane.

Magic
Magic Day 1,952, 07:36

Zobacz ostatnio przyznane obywatelstwa - takiego napływu jako MI jeszcze nie widziałem 😛

Muchozol
Muchozol Day 1,951, 23:39

"Dodatkowo przewiduję spadek ceny golda. Na to nakładają się dwa czynniki. Z jednej strony kopalnie złota dostarczą do gry dodatkowe 500 000G, z drugiej strony spadek ceny golda może się wiązać z odpływem waluty z gry, która przeznaczona będzie na naloty."

Ale może być jeszcze trzeci czynnik: palenie golda na batony, by powiększyć szanse zdobycia tych kopalń. Wrzucenie w układ zamknięty 500000 G o tak za friko, by spowodować obniżenie ceny tego surowca (i obniżenie wpływów z Mastercaardów) nie za bardzo pasuje mi do polityki marketingowej eRepublik Labs. Myślę że Plato stawia na to, że konkurencja będzie tak zawzięta, że gracze wypalą więcej golda, niż przybędzie z tych 500000.. albo kombinuje coś jeszcze

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.