[Pomaranczowy Goniec] Pomaranczowy poradnik - obsługa xchat.

Day 1,870, 13:26 Published in Poland Poland by Kelemvor Lyonsbane


Cześć!

Witajcie w kolejnym numerze Pomaranczowego Gonca, jedynej oficjalnej gazetki Pomaranczowej Alternatywy. Tym razem zapraszamy do przeczytania kolejnej części poradnika - obsługa xchata.Witajcie w kolejnej części Pomarańczowego Poradnika. W tym wydaniu dowiecie się jak poprawnie skonfigurować xchata, aby przy pomocy jednego kliknięcia (lub dwóch, zależnie od systemu) wchodzić na wszystkie wasze ulubione kanały bez konieczności wpisywania setek poleceń. Poradnik ten został napisany na podstawie linuksowej wersji tegoż programu, wersja windowsowska może się nieznacznie różnić.

Odpalamy xchata. otworzy nam się okno główne. W lewym górnym rogu klikamy na xchat a następnie wybieramy polecenie “Lista sieci”. Otworzy nam się takie oto okno:W polu numer 1 wpisujemy nick, z jakim chcemy się łączyć z serwerem oraz jego alternatywy (przydatne w przypadku reconnectów i częstego zrywania sieci).

W przewijanym menu Sieci (numer 2) wyszukujemy sieć Quakenet, na której znajduje się większość polskich kanałów erepublik i zaznaczamy ją. Następnie klikamy opcję Edycja - numerek 3.
Otworzy nam się poniższe okno:W polu pierwszym zaznaczamy główny serwer sieci Quakenet czyli irc.quakenet.org
Następnie zaznaczamy opcję oznaczoną numerkiem 4, dzięki której xchat będzie nam się automatycznie z wybraną siecią łączył.
Kolejnym krokiem, jaki powinniśmy wykonać jest automatyczny auth. Mamy tutaj dwie drogi.
Możemy wpisać swoje hasło w polu Hasło do Nickserva bądź wpisać całą komendę, za pomocą której ustawiamy autha w polu Polecenie po połączeniu oznaczonym na screenie numerem 3. Więcej o autchcie można poczytaj w naszym poradniku: KLIK

Efekt w przypadku wyboru tych dwóch różnych opcji, jest taki sam.

Naszym kolejnym celem jest ustawienie kanałów, na które będziemy automatycznie wchodzić przy połączeniu. Aby to zrobić klikamy na ikonkę z wielokropkiem, znajdująca się tuż pod numerkiem 2.

Otworzy się nam następujące okno:Klikamy na Add - numer 1, w polu numer 2 wpisujemy kanał, z którym chcemy się łączyć np #pomarancza. Operację możemy powtarzać kilkukrotnie, na koniec klikamy OK - numer 3.

W pozostałym otwartym oknie edycji sieci Quakenet klikamy Close/Zamknij.
Tym samym powrócimy do okna Lista sieci, w którym to pozostało nam zaznaczyć opcję oznaczoną numerkiem 4, aby okno wyboru nie pojawiało nam się za każdym razem, oraz kliknąć połącz - 5.
To już koniec konfiguracji sieci Quakenet. Taką samą drogą można to zrobić dla każdej innej sieci np Rizon (można konfigurować dowolna ich ilość, o ile nasz sprzęt i łącze na to pozwoli).

Tym sposobem ograniczamy operację wykonywane na xchacie jedynie do jego odpalenia 😉.Jeżeli chciałbyś do nas dołączyć, zapraszamy Cię - kliknij na któryś z poniższych linków:
Angielska wersja językowa lub polska wersja językowa

Kontakt:
- kanał #pomarancza na Quakenecie, skrót: CLICK
- forum - CLICK
- formularz kontaktowy - CLICK
- całosć poradnika - CLICK