[MON] Protektorzy - wyjaśnienie całego update’u w praktyce.

Day 5,037, 05:15 Published in Poland Poland by Minister Obrony Narodowej


Artykuł ten jest głównie tłumaczeniem artykułu Mixliardera, który w szerszy sposób opisał zmiany, które wprowadził Plato: https://www.erepublik.com/en/article/protectors-update-practical-explanations-you-all-needed--2743399/1/20

Chciałbym zaznaczyć na początku, że artykuł ten nie dotyczy takich trywialnych rzeczy jak robić deploy czy jak wybrać pojazd (vehicle). Bardziej skupimy się na praktycznych zmianach, które wprowadził Plato.

1. Po pierwsze - zapomnijcie o istnieniu Legend.

Przed:
Legendy dawały kilka % do standardowego maxhita i extra +10% per Legenda gdy walczyliśmy dla Polski.

Teraz:
Legenda to tylko ranga militarna, która jest istotna przy liczeniu maxhita. Formuła na maxhit jest tu: https://wiki.erepublik.com/index.php/Military_formulas#Damage_formula

Każda Ranga “R” w formule pochodzi z tej tabelki https://wiki.erepublik.com/index.php/Military_rank , np. Legenda 3 to R = 72 w formule na maksymalny hit, Legenda 4 to R = 73, i tak dalej. To tyle, jeśli chodzi o Legendy. Zapomnijcie o istnieniu jakiegokolwiek bonusu +10% tak jak było wcześniej. To prawdopodobnie najważniejsza zmiana, którą musicie zrozumieć.

Teraz bonus z obrażeń (damage) będzie liczony z tego bonusu, który macie w Protector Bonus. Ale jak widać z formuły powyżej, Legendy wciąż są niejako istotne, ale już tylko jako jedna ranga z wielu.


2. Bonusy Protectora to teraz Twoi najlepsi przyjaciele.

Stare rangi zostały jakośtam skonwertowane do Protector Experience. Protector Experience odpowiada za poziomy Protektorów (Protector Levels). I jak już pewnie wiecie, max to LVL 50.


Przed: Podczas pisania tego artykułu, byłem Legendą 20 z 646 703 390 115 punktami rangi (naziemnej), i Air Commodore z 22 406 582 punktami rangi (lotniczej).

Po:
W randze naziemnej, jako że Legendę 20 zdobywało się z 210 000 000 000 punktami rangi, wszystko powyżej zostało przekształcone na Universal Protector Points (UPP). To oznacza, że mam teraz 10%*(646 703 390 115 - 210 000 000 000) = 43 670 339 011 UPP. Czemu 10%? Bo wedle tego co pisali, rangę przekstałcili ze współczynnikiem 10%. A jako że moja ranga naziemna w Estonii była maksymalna, to oczywiście mam Protector Level dla Estonii równy 50/50 (więc +200% )


W powietrzu, moje 22 406 582 punkty rangi to teraz po prostu Protector Experience i daje mi to 13 na 50 leveli.


Dobra, tylko co to oznacza w praktyce? Kiedy mogę przydzielić moje punkty do innego kraju i jaki tam od razu dostanę level, skoro byłem Legendą 20?
To znaczy że mogę sobie przydzielić 43 670 339 011 UPP od razu do innego kraju, żeby zdobyć tam na dzień dobry poziomy Protektora. Według informacji, które zebrałem, przydzielając 43 miliardy Uniwersalnych Punktów Prorektora od razu miałbym poziom 33 na 50.

Dwie tabelki od razu:
https://tinyurl.com/protectorlevels dla Ground,
https://i.imgur.com/DiyY9bN.jpg dla Air

Co ważne, UPP można zdobywać tylko jak już wymaxujecie jakieś państwo na 50/50.


Zobacz też:
1. Jak zdobywać Protector Points i Universal Protector Points?
2. Dla legend 20+ - jeśli jesteście ciekawi ile macie UPP, sprawdźcie wildcardParameter tutaj: https://www.erepublik.com/en/military/armory-data/protectorsKolejny przykład :
Uderzyłem trochę dla Niemiec - Estonia ma z nimi MPP, więc to mój oficjalny sojusznik. To oznacza, że wedle reguł 1% moich obrażeń (damage) zostało przekształcone na Protector Points. Czemu 1% a nie 4%, skoro biłem dla MPP? Bo nie miałem przydzielonego pojazdu (vehicle) jak zacząłem tam bić. Tak więc oto w chwili zostałem Protektorem Level 3 dla Niemiec z bonusem +3% do obrażeń.
Jednakże jak możecie zauważyć, nie mam tutaj przydzielonego żadnego pojazdu (vehicle). A to oznacza, że tak długo jak nie przydzielę tu pojazdu, to:
* będę dostawał tylko 1% protector points, a nie 4%
* będę miał 0% bonusu, a nie 3%

Ale jak już sobie ten pojazd przydzielę dla Niemiec, to od razu dostanę +3% dmg bonus i będę tam zdobywał 4% protector points z obrażeń, bo w końcu to mój oficjalny sojusznik.


Co to oznacza w praktyce? Tyle, że gracz pod względem militarnym nie będzie związany tylko z jednym państwem. Mogę teraz zostać protektorem Niemiec z poziomem 50/50 i mieć taki sam bonus (+200% ) jak ludzie, którzy kiedyś mieli Legendy 20. Prawda jest taka, że dobrze zorganizowany sojusz może sobie bardzo pomóc ustawiając wzajemnie na siebie protektorów. Zresztą te pierwsze levele się strasznie łatwo wbija (ale dalej do 50/50 jest długa droga).Kilka luźnych spostrzeżeń:
1. Tytani i niższe rangi dostały niezłą pomoc od Plato. Na dzień dobry zaczynają z kilkudziesięcioma bonusami do obrażeń. Dodatkowo, luka pomiędzy słabymi graczami a starymi Legendami się niesamowicie zmniejszyła. Na przykład nasia Minister Obrony Kasia59 z rangą Titan*** ma teraz Protector Level 30/50 i +50% Bonusu dla Poland. Widzicie różnicę?
2. MPP pomiędzy sojusznikami mają jeszcze większy sens, bo gdy walczycie dla sojusznika to wasze obrażenia dają wam 4% Protector Points z tego co wbiliście (zakładając że macie ustawiony pojazd (vehicle) na to państwo). Bez MPP (wciąż z pojazdem) byłoby to tylko 2%.
3. Możecie zostać Protektorami wielu państw jednocześnie i mieć bonusy gdy dla nich walczycie. To duża zmiana dla świetnie zorganizowanych państw i sojuszy.
4. Jeśli byłeś Legendą 20 dla kraju X, ale z jakiegoś powodu miałeś obywatelstwo kraju Y, to zmiany trochę popsuły Ci Twoje Protector Bonusy. bo część z nich została skonwertowana zgodnie z Twoim obywatelstwem. Ups. Ale chyba w ePolsce nie ma takiego przypadku.
5. Od razu sobie ustawcie 1 pojazd (vehicle) dla Ground i 1 dla Air dla Polski. Nie ma znaczenia który wybierzecie na ten moment.
6. Nie wybierajcie więcej niż 1 pojazdu do ground i air. Wiem że są miejsca na 3, ale to nic nie daje, tylko stwarza problemy na przyszłość i uniemożliwia Wam ustawienie tych pojazdów na inne państwa. Pamiętajcie - 1 pojazd, 1 państwo (per ground+air).
7. Plato wprowadził paczki (Daily Bundle Pack) gdzie są jakieś pierdoły i Blueprinty (nie wiem jak to poprawnie przetłumaczyć, projekty?). No i 10 tych blueprintów może zostać użyte do odblokowania pojazdu (vehicle, skin) który macie teraz zablokowany.

8. Tam też jest napisane, że blueprinty mogą być użyte do ulepszania tych pojazdów… Ale nie wiadomo o co chodzi - kiedy, jak, gdzie i w ogóle zero info na ten temat.
9. Jak macie np. odblokowanych 8 (z 12 możliwych) pojazdów naziemnych (Ground), to możecie zostać Protektorami w 8 państwach jednocześnie. To bardziej skomplikowane dla Air, bo tam jest mniej pojazdów


MON dziękuje za walkę zgodnie z rozkazami.
Ministry of Defence thanks for fighting with orders.

Polski kanal na Discord : https://discord.gg/n8QMr9n
Instalacja (nie jest niezbedna): https://discordapp.com/

Zachęcamy do lektury serii artykułów o tajnikach gry:
Część 1 - Domki:
https://www.erepublik.com/en/article/-rr-22-gar-informacji-o-domkach--2631092/1/20

Część 2 - Paczki z boosterami:
https://www.erepublik.com/en/article/-rr-24-gar-informacji-o-paczkach-du-o-czytania--2631935/1/20

Część 3 - epiki:
https://www.erepublik.com/en/article/-rr-25-dzisiaj-o-epikach--2632611/1/20

Zachęcamy do wstąpienia do Prywatnych Grup Bojowych (kliknij w poniższe linki aby dowiedzieć się więcej na temat danej grupy, a także jej wymogów rekrutacyjnych):
Private Military Units are recruting (click following avatars to learn more about requirements):


PAF
LEGION
Marynarka Wojenna
GROM
Bluerose
GWARDIA
PMTF
TGS
TM
Pink Panther

Jeśli żadna z powyższych propozycji nie przypadła Ci do gustu zachęcamy do wstąpienia do Polish Civil Army (PCA). Tu nie ma znaczenia Twoja siła, hit, narodowość, przynależność do partii politycznej czy staż w grze.
If none of these Private Military Units suits you, MoD invites you to join Polish Civil Army (PCA). Your strength, rank, political party is not important.
Młody graczu, jeśli chciałbyś otrzymywać chleb i broń, zgłoś się do fundacji polecanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej:
- Fundacja Polskiej Partii Patriotycznej