Ambient on/off

Join the new world

 

[MoE] UML . Raport: Java #1

Day 1,852, 10:56 Published in Albania Albania by KOSOVA ArlinDx


Sot programi "Ushqehu, Mëso dhe Lufto" mbushi 1 jave.
Ky program, fillimisht i inicuar nga DonCurtis dhe pastaj i perkrahur nga lojtare tjere si donatore privat dhe pas 2 ditesh funksionimi ne fazen beta (testim), u financua nga Republika e eShqiperise dhe deri me tani po tregohet mjaft i suksesshem.

Programi 'UML' ka për qëllim stimulimin e lojtarëve te rinj qe te vazhdojne lojen duke i dhuruar ndihme deri ne 500 energji ne dite pra lojtareve deri ne nivelin 27 ju ofrohet nje ndihmese e vogel per te ju mundesuar plotesimin e DO-se.

Lojtaret te cilet deshirojne te marrin kete ndihme, duhen te plotesojne kete formular: http://tinyurl.com/programiUML
Gjithashtu duhet te plotesojne edhe disa kushte, siç jane:
- Te ken statusin e "Adult Citizen"
- Te ken Nenshtetesi (Citizenship) Shqipetare
- Te jen maksimumi nivel 27


Pervec furnizimit me 500 energji ne dite , po mundohemi qe lojtareve te rinje te ua mundesojme njohjen e lojes me ane te tutorialeve.

Tani do te vazhdojme me prezantimin e ecurise se programit UML per kete jave qe shkoi , duke dokumentuar furnizimet dhe shpenzimet e bera , gjithashtu do t'ju prezantojme disa statistika per javen e pare te funksionimit te ketije programi.

Ne programin UML tani per tani bejne pjese 3 lojtar te cilet merren me furnizimet nga qeveria dhe shpernadrjen e ushqimit tek lojtaret te cilet kan aplikuar. Ekipi eshte i perber nga: DonCurtis , Legendary Force eManuela dhe Panch0TheGreat

Shperndarja e ndihmave tek aplikuesit:Per ta pare me mire kete foto klikoni ketu: http://prntscr.com/m40ta

Si qe shihet ketu, cdo shperndarje e ka edhe proven e saj qe eshte realizuar me ante te programit lightshot. Gjiashtu shenohet edhe cili prej furnizuesve e plotesoi kete kerkese pasi qe keto te dhena perdoren per te kalkuluar shpenzimet ne Total (Shih: kutia me ngjyre te Gjelbert).Per ta pare me mire kete foto klikoni ketu: http://prntscr.com/m41f2

Ketu shohim se , ka raste kur kemi aplikime te dyfishta nga lojtaret , e cila paraqet shkelje te rregullores se furnizimit pasi qe qdo lojtar ka te drejte te aplikoj nje here ne 24 ore apo 1 dite te plote ne eRepublik.
Keto raste shenohen me ngjyre te kuqe dhe jepet arsyetimi pse eshte refuzuar kerkesa.

Rregullorja:
Aplikimi do te refuzohet:

1. Nese aplikuesi nuk ka nenshtetesi Shqipetare
2. Nese aplikon me shume se nje-here (Nese vazhdon me multi-aplikim ndeshkohet)
3. Nese aplikuesi nuk eshte "Adult Citizen"
4. Nese aplikuesi eshte mbi nivelin 27
5. Nese aplikuesi nuk ploteson formular-in ne menyre korrekte

Pas perfundimit te cdo dite , te dhenat e shperndarjes se ndihmave shenohen ne raportin e te dhenave ditore.Per te pare me mire foton kliko ketu : http://prntscr.com/m8teh

Tek te dhenat ditore , shenohet numri i aplikimeve te bera per ate dite , sa prej tyre ishin te vlefshme dhe sa prej tyre ishin te pavlefshme.
Gjithashtu tek te dhenat ditore hyne edhe numri i Q5 Ushqimit qe eshte shperndare nga secili furnizues. Kjo shifer mirret nga lista e aplikimeve pergjat 24 oreve te fundit.
Te dhenat ditore shenohen ne nje cikel 1 javor , e cila na mundeson krijimin e te dhenave Javore , por gjithashtu na mundeson edhe nxjerrjen e statistikave se sa ushqim nevoitet mesatarisht per 1 jave. Statistike e cila na mundeson te pergaditemi me mire per javen e ardheshme.

KETE JAVE JAN SHPENZUAR: 15820 Q5Per te pare me mire kete foto kliko: http://prntscr.com/m8twm

Ketu shihen te dhenat javore , nga te cilat shohim se sa ushqi ka dhuruar qeveria per kete muaj , sa ushqim eshte shperndar tek secili furnizues dhe sa kan shperndare furnizuesit tane gjat 1 jave.
Ne te dhenat javore jan te shkruara vetem furnizimet qe jan dhene nga ana e qeverise dhe jo ato nga donatore privat.

Tani arritem tek pjesa e dyte e ketij programi , e cila ka te njejten rendesi si pjesa e pare:Per ta pare me mire foton klikoni ketu: http://prntscr.com/m49p3

Ketu kemi nje liste te artikujve dhe linqeve te cilat jan te dedikuar per lojtaret e rinje, me te vetmin qellim qe ata te mesojne me mire lojen dhe me shpejt.
Tani kete liste e perbejn vetem 4 linqe, njeri prej te cileve eshte linku i Chatit Shqipetar.

Keshtu te dashur bashkelojtar, ju kerkojme ndihmen tuaj per te kontribuar ne te miren e eShqiperise, ne krijimin e tutorialeve te tilla dhe te na i dergoni neve. Formoni nje grup te lojtareve qe njiheni mes vete ose qe nuk njiheni fare dhe krijoni miqesi te re duke punuar per krijimin e tutorialeve, ose punoni ne menyre individuale. Nese jeni te gatshem te na ndihmoni, ju lutem kontaktoni me Ministrine e Edukimit.

Tani vazhdojme me disa statistika , sa i perket javes se pare te programit.

Fillojme me statistika te MU-ve Shqipetare , dhe numri i aplikuesve nga lojtaret te MU-ve perkatese.

Dita 1845: ose http://prntscr.com/lwvi7
Dita 1846: ose http://prntscr.com/lwtk7
Dita 1847: ose http://prntscr.com/lwm52
Dita 1848: ose http://prntscr.com/lzhnx
Dita 1849: ose http://prntscr.com/m2g1c
Dita 1850: ose http://prntscr.com/m5mgq
Dita 1851: ose
http://prntscr.com/m8uos

Gjate kesaj jave kemi pranuar 367 aplikime prej te cilave 337 ishin te vlefshme ndersa 30 ishin ta pavlefshme.

Duket u bazuar ne te dhenat tona, mesatarisht ne dite kemi: 52 aplikime , prej te cilave te vlefshme jane: 48 aplikime kurse te pa vlefshme jane: 4 aplikime.

Realizuesit e ketij programi , bejne thirrje qdo qytetare qe ndihet i gatshem te na ndihmoj ne baze vullnetare ne shperndarjen e ndihmave qe te kontaktoj me Panch0TheGreat. (Nevoiten edhe 2 Shperndares)

Nese deshironi qe te ndihmoni kete program , atehere mund te beheni edhe donator privat... Edhe nese dergoni vetem 1 ALL ajo do te jet ndihmese per programin UML, ndihmoje programin UML , NDIHMOJE SHQIPERINE QE TE ZHVILLOHET.

Donatoret per kete jave:
- Da White Death (800 Q1)
- GladiatoriKS (1500 cc + 1500 ushqim Q3)
- Kthetra Alb (500 cc)
- Sabri Hakuli (680 ushqim Q6)
- Panch0TheGreat (6000 Q5)


Ne fund duam te falemnderojme qeverine per ndihmat e dhuruara(10000 Q5), por gjithashtu nje falemnderim i madh shkon per gjithe ata qe kontribuan privatisht, duke dhuruar FOOD apo CC.
Gjithashtu falemnderojme ekipin realizues te ketij projekti , i cili vazhdimisht punon per te permirsuar programin , qe te jete sa me transparent dhe me efikas per te miren e eShqiperise.

Per te kontribuar per projektin UML (ushtro , meso dhe lufto) beje donate tek DonCurtis ne rast se ky i fundit ka depon e tij plote atehere mund te beni donate tek Panch0TheGreat. Ju faleminderit per mirkuptim.
Ministria e Edukimit e Shqiperise
-Nga ekipi i UML!
15 dhjetor 2012
 

Comments

kushtrimzz
kushtrimzz Day 1,852, 11:07

Pergezime per punen e mrekullueshme qe po beni !

Bravo

Panch0TheGreat
Panch0TheGreat Day 1,852, 11:15

Voted , o>

Krye Qendra
Krye Qendra Day 1,852, 11:30

v

A E N E A S
A E N E A S Day 1,852, 11:37

Bravo shum pune e mire! o7

Catatumbo
Catatumbo Day 1,852, 11:39

Ju lumt trima, Pune e mrekullueshme:)

Sandukaani
Sandukaani Day 1,852, 12:01

V e madhe 😃

Nameless99
Nameless99 Day 1,852, 14:54

Urime, ky artikull me keto grafiqe eshte nga me te miret e transparentet ne gjithe eRepublik, jo vetem ne eShqiperi.
V+S

Napoleon 54
Napoleon 54 Day 1,852, 15:22

hehehe

Bravo djem,kjo eshte ajo cka ne duam

Brinkum
Brinkum Day 1,852, 15:37

v+s

MDejzi
MDejzi Day 1,852, 15:37

bravo kam haru kur kam pa pun te ketill bravo bravo dhe po keni nevoj per diq vetem nje zile ok

Stealth Fighter
Stealth Fighter Day 1,852, 15:46

Bravo

PerparimKosova
PerparimKosova Day 1,852, 15:53

V e madhe per punen , te vazhdojm se bashku te gjith keshtu' Hallall ju koft djema

Skenerbeuu
Skenerbeuu Day 1,852, 16:42

voted dhe cingroni kur te duhet diqka 🙂

Andiroid
Andiroid Day 1,853, 02:12

V
Bravo çuna! Pune e perkryer. : )

Dardan N81
Dardan N81 Day 1,853, 03:20

Puna me e mir qe kam par deri sot ne eRepublik.
Bravo cuna.

Dardann81

enzq
enzq Day 1,853, 05:24

V Bravo pune shume e mire

Crazy Alboz
Crazy Alboz Day 1,853, 05:32

Ju lumt shum puna mire. Vetem nje gje. Shkruni ketu ku me bere donacionet se dashta me ba una 😉

Legendary Force Noli
Legendary Force Noli Day 1,853, 06:46

V

DonCurtis
DonCurtis Day 1,853, 06:54

Faleminderit te gjitheve per komentet inkurajuese.
Crazy Alboz per donacione mund te kontaktosh me mua ose me Panch0TheGreat.
Nese keni dicka ekstra qe nuk ju nevojitet (cc, gold, ushqim), kontaktoni me mua!

Gjithashtu i lus te gjithe qe kane kohe te lire dhe deshire per te ndihmuar kete projekt, te me kontaktojne mua ose Panch0TheGreat

KOSOVA ArlinDx
KOSOVA ArlinDx Day 1,853, 06:57

faleminderit djema per kurajon , do te vazhdojme me projekt deri sa t`i shpenzojme krejt financat

@alb Komando : kur te jesim keq ksajde jem ta bojm 1 tel haha : D

DonCurtis
DonCurtis Day 1,853, 07:08

@ArlinDx nuk harxhohen financat asnjeher 😛 Cdoher do jet dikush qe do jep dicka per te ndihmuar te rinjte.

Shpresoj qe edhe keto te rinjte qe i ndihmojme sot, kur te forcohen dhe te ken ushqim me teprice, te na kthejne ate qe ne ju kemi dhene per tu forcuar 😃

A E N E A S
A E N E A S Day 1,853, 08:06

Hajt Suksese!!!
You have successfully donated 5000 ALL. This amount will appear shortly in the citizen account.

Hajdaraga
Hajdaraga Day 1,853, 11:41

bera nje donacion te vogel,dhe ju lutem sa here te jeni ngushte beni thirrje se asnje nuk kursehet per te rinjte

DonCurtis
DonCurtis Day 1,853, 11:55

Faleminderit te gjitheve per donacionet! Ju premtoj se nuk do keqperdoren 🙂

VisarJ
VisarJ Day 1,853, 12:10

V

Skenerbeuu
Skenerbeuu Day 1,853, 14:32

v

H.R.M
H.R.M Day 1,853, 14:58

gjilani 1233 per PResident te EShqiperise dhe te EDEN-it
edhe linku per antaresim te mmenjihereshem te pa vonshem qe ta qojm legjendarin ne kry te shtetit dhe me gjere:
http://www.erepublik.com/en/party/partia-e-republikes-se-kosoves-3822/1 HAJDE O VLLA QKA JE TU PRIT ANTARSOHU NE PARTI ...

DonCurtis
DonCurtis Day 1,853, 22:19

@H.R.M Nje lojtar me 3 muaj loje qe ja ka mbushur mendjen vetes se eshte i denje per president, nje lojtar qe ka nje parti te cilen e reklamon sikur po shet kollomboqa ("hyni se u mbush nuk ka vend") dhe anetaret e se ciles bejne spam cdokund ku munden, nuk besoj se do arrije shume larg... <--- mos e mer si ofendim a dicka e tille, thjeshte mendimi im personal 🙂

Crazy Alboz
Crazy Alboz Day 1,854, 09:18

DonCurtis +1

Mustafa XXL
Mustafa XXL Day 1,856, 11:00

4500 ALL po ju shkojkan ne cdo jave urime pergizime veq vazhdoni qeshtu duhet

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.