Ambient on/off

Join the new world

 

[MoE] Gjerat Kryesore ne Loje (Tutorial 1/12)

Day 1,979, 12:38 Published in Albania Republic of Macedonia (FYROM) by CmenduriaMB


Kur futesh per here te pare ne loje, do e gjesh veten te faqja kryesore ku do te mund te shohesh informacionet me te rrendesishme. Ne te djathte te faqes ke vendin ku mund te postoni gjerat qe deshiron ti shohin shoket tuaj, njesia ushtarake apo partia ku gjendesh. Postimet e shokeve mund te shihen aty ,gjithashtu edhe postimet e partise dhe urdherat e njesise ushtarake ku ben pjese. Me poshte do keni me shume informacione rreth ketyre gjerave.

Ka kater gjera shume te rendesishme qe cdo eQytetar duhet ti dije dhe ti praktikoje per te mbijetuar ne loje: Energjia, Luftimi, Parate dhe Komunikimi me Lojtaret e Tjere!


Energjia

Per te siguruar dhe per te shtuar energjine ju mund:
1. Te hani ushqim duke klikuar ne “Recover Energy” poshte energjise suaj ne krahun e majte te faqes.
2. Te perdorni energy bars. Energy bars jane cokollatat ngjyre portokalli qe merren duke kryer misione, duke u ngritur ne grade ose duke kryer urdherin ditor.
3. Te bleni energji me gold (mund ta besh kur je ne beteje, por nuk duhet bere asnjehere pasi eshte thjeshte shpenzim i kote i goldit).


Luftimi

Disa gjera qe duhet te dini per te luftuar:
1. Shiko sa ushqim mund te rimbushesh perpara se te luftosh, asnjehere mos shko ne zero energji, gjithmone ruaj pak.
2. Mos lufto nese muri eshte me shume se 55% (Perkundrazi eshte thjesht nje shpenzim i kote i armeve dhe demit qe do mundje ta perdoresh diku tjeter me efikasitet me te madh).
3. Sigurohu qe ke zgjedhur anen e duhur ne Lufte Rezistence(edhe lojtare te vjeter ngaterrohen duke hyre ne anen e kundershtarit dhe duke luftuar per ta).
4. Blini tanqe per te ruajtur bazooka per ditet e veshtira dhe lufterat e rendesishme.
5. Llogarit sasine e energjise qe duhet per te mundur kundershtarin qe ju ka dale perballe ne menyre qe ai te vdese pa te mbaruar energjia ty (Shpesh duhet ta supozoni, shikoni forcen e tij, ne qofte se forca e tij eshte me e madhe se forca jote dhe nese ai perdor arme me te mira se ti, shpesh do te te duhet te shpenzosh 40 energji).


Parate

Parate jane shume te rrendesishme ne eRepublik. Ato perdoren per te blere gjerat qe do te te sherbejne gjate lojes. Keto jane disa menyra sesi mund te fitohen parate:
1. Te punosh ne kompanine e nje lojtari tjeter (Perpara se te futesh ne pune, shiko qe punedhenesi te jete nje lojtar me ekpserience pasi lojtaret e rinj nuk kane para per te te paguar).
2. Te merresh me tregti (Nese je lojtar i ri, nuk do arrish ta besh kete gje qe ne fillim, por me kalimin e kohes do mundesh te tregtosh arme dhe ushqim po pate deshire)
3-Te perdoresh Tregun Monetar (Kjo gjithashtu eshte nje metode qe lojtaret e vjeter e perdorin me shume. Per kete hile duhet te pyesesh me te vjeterit te ta sqarojne).


Goldi

Goldi apo Ari eshte aq i rendesishem sa qe kemi vendosur qe ta ndajme nga parate sepse meriton nje ndarje te tere. Duhet te kesh kujdes te madh se si e shpenzon goldin dhe te mos e shpenzosh ne gjera te pavlera.
Goldi fitohet ne keto menyra:
1. Duke marre medalje
2. Duke kompletuar disa misione te caktuara
3. Duke e blere me leke te verteta
4. Duke shkembyer ne Monetary Market
5. Duke te dhuruar lojtaret e tjere.

Goldi mund te perdoret keshtu:
1. Per te avancuar qendrat e trajnimit (Gjeja e cila duhet te behet me cdo kusht me perpara nga te gjitha gjerat pasi forca eshte me e rrendesishme se gjithecka).
2. Per te krijuar/avancuar kompani te reja (Kompanite nga Q1 deri ne Q5 nuk te sjellin fitim prandaj per deri sa nuk ke mjaftueshem gold per fabrike se paku Q5, dhe nuk i ke qendrajt e trajnimit te avancuara, mos krijo fabrike)
3. Per te krijuar nje gazete.
4. Per te blere gjera te vecanta (Special Items)


Bashkeveprimi me lojtaret e tjere

Bashkeveprimi me lojtaret e tjere eshte i rendesishem. Erepublik eshte nje loje qe te jep mundesi te zbulosh shume komunitete interesante ne te cilat edhe ti mund te besh pjese. Metodat kryesore te komunikimit me lojtaret e tjere jane:
1. Artikujt - Ne komente te artikujve shpesh behen diskutime interesante ku mund te marresh pjese.
2. IRC(chati) - Vendi kryesor i bisedave ndermjet lojtareve eshte chati. Aty mund te kerkosh edhe ndihme per gjerat qe nuk i kupton.
3. Forumi - Ne forum ke shume diskutime ne te cilat mund te marresh pjese kur te duash ti.
4. Mesazhet - Mund te kontaktosh nje lojtar apo nje grup lojtaresh personalisht me mesazhe


Misionet

Misionet u krijuan per te ndihmuar lojtaret qe te vazhdojne te kenaqen duke luajtur si edhe per te siguruar nje ndihmese ne fillim te lojes per lojtaret e rinj dhe t’ju ndihmojne per tu zhvilluar me lehte ne loje. Ato ju njohin me cdo gje qe mund te perjetohet ne Erepublik. Lista e te gjithe misioneve gjendet ne linkun: http://www.erepublik.com/en/article/misionet-dhe-shperblimet-2201799/1/20
Zakonisht kur dalin misione te reja, krijohet nje artikull ne Shqip me sqarime rreth tyre.Faleminderit qe lexuat kete tutorial siperfaqesor mbi gjerat kryesore ne eRepublik. Kjo eshte seria e pare nga nje seri artikujsh qe do ju informojne mbi cdo faqe te eRepublik, dhe mbi cdo modul te lojes.


Pergatiti: CmenduriaMB
Modifikoi: DonCurtis
Ministria e Edukimit, Prill 2013
 

Comments

Endritt Zekka
Endritt Zekka Day 1,979, 12:52

Ju lumte per punen CmenduriaMB dhe DonCurtis.

iPanchO
iPanchO Day 1,979, 13:42

v

Andiroid
Andiroid Day 1,979, 14:58

Bravo ju qofte per punen qe keni bo CmenduriaMB dhe DonCurtis.

vetem se ndonje figure ilustruese do ishte mire ne kete artikull.

o7

Sei Kaon
Sei Kaon Day 1,980, 09:02

Ate po mendoja dhe une.
Ka nevoje per disa print screen qe ta shohin saktesisht se ku lojtaret e rinj.

CmenduriaMB
CmenduriaMB Day 1,980, 09:12

Do te kete figura ilustruese ne artikujt e ardhshem.Ky eshte vetem artikulli i pare nga 12 artikuj qe do permbajne gjerat kryesore te lojes

kushtrimzz
kushtrimzz Day 1,980, 02:25

o/

uliks1
uliks1 Day 1,980, 02:38

o7

Dr. A. Kulla
Dr. A. Kulla Day 1,980, 05:01

V

o7

AlbaniaNeverGiveUp
AlbaniaNeverGiveUp Day 1,980, 08:08

v

Sei Kaon
Sei Kaon Day 1,980, 09:02

V

GeniPatriot22
GeniPatriot22 Day 1,987, 07:22

Bravo per punen 😃

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.