Как да станем Medial Mogul?[Не е кампания]

Day 1,171, 23:28 Published in Bulgaria Bulgaria by penchev


В следващияте редове ще се опитам да направя един своеобразен наръчник за това, как се пишат статии. С него имам за цел единствено да предложа някои идеи и способи, с които Вашата статия да бъде по-привлекателна за публиката 😉 Няма да се спирам на функциите на вестника и чисто техническите действия по обработка на текста, а повече върху изграждането на самата статия.



Като начало реших, че е необходимо да направя едно просто разделение на статиите на развлекателни от една страна и всички останали от друга. Ерепублик е на първо място игра и нейната основна цел е да се забалвяваме, затова развлекателните статии съставляват сериозна част от цялата ни преса. Те са удобни за привличане на гласове и абонаменти и значително по-лесни за писане. В тях форматът на писане е основно свободен като единствено "правило" е, че тези статии най-често са къси, без много текст и с повече картинки. Благодарение на такава статии Вие можете лесно да се издигнете до така наречения топ, но трудно да оставите по трайно впечатление у публиката.



За останалите статии, били те информативни, провокативни, агитационни и др, е хубаво да се имат предвид определени фактори, от които ще зависи качеството на статията Ви. Ако пишете редовно добри статии, Вие ще спечелите доверието на публиката, ще бъдете разпознавам и целта Ви няма да бъде просто евентуалното натрупване на повече субове. След като изградите своята репутация, Вие ще можете да влияте по различни начини на обществото и да спечелите неговото уважение. Ето и няколко съвета, които предлагам за писането на такива статии.

1. Запознайте се с функциите на играта.

Ако не познавате играта, рискувате да напишете някоя глупост и по този начин сами да се дискредитирате. Без да познавате играта, трудно бихте могли да напишете полезна информативна, провокативна или агитационна статия. Ерепублик не е чак толкова сложна, затова положете усилия да се запознаете обстойно с нея.


2. Проучете предмета на статията си.

Тук аргументите са същите каквито в по-горната точка. Отедляйте внимание на това да се запознаете с фактите около премета на статията Ви, защото в противен случай рискувате отново да напишете накоя глупост и да изгубите доверието на публиката. Дори една малка, но важна грешка в статията Ви може да послужи като аргумент тя да бъде заклеймена в коментарите.


3. Опитвайте се да спазвате правописните норми.

Вярно е, че не сме в час по БЕЛ, но все пак нарушаването на основни правописни правила прави впечатление. Аз нямам самоучвствието да твърдя, че спазвам всичко прилежно, но все пак се старая да не допускам фрапиращи грешки от рода на писане на латиница, бъркане на елементарни думи, избягване на всякакви препинателни знаци и т.н. Слабият правопис може да отблъсне много от читателите Ви.


4. Структурирайте текста си.

Формулирайте теза и я аргументирайте. Това важи основно за статиите, които целят да предизвикат определена реакция в читателите. Когато предалгате нещо, кажете мотивите си. Разделяйте всяка нова идея на отделен абзац. Това прави информацията по-лесна за асимилиране и по този начин лесно можете да акцентирате върху различните си идеи. Ако не спазвате това правило, статията Ви ще се превърне в "чаршаф", а текстът, формулиран по този начин, създава илюзията за особена обемност и отблъсква читателите.


5. Графичен дизайн на вестника.

5.1 За да бъде статията Ви едновременно по-инфоративна и по-увлекателна, излагайте аргументи под формата на картинки. Понякога е по-лесно фактите да се представят по този начин, отколкото да бъдат обяснявани с думи. Пример за това са скрийншотове от играта, таблици, графики и други спомагателни картинки. Те от една страна, правят статията Ви да изглежда по-занимателна и от друга спомагат за разбирането на инфорамцията. Когато цитирате източник, слагайте го в линк. Изпозлвайте подчертването и болдването, за да акцентирате там, където желаете да привлечете внимание.

5.2 Ако желаете вестникът Ви да бъде по-лесно разпознаваем, можете да си изработите лого или пък разделители на абзаците. Ако нямате необходимите знания, както и аз ги нямам, можете да се обърнете към някой от играта. Логото на моя вестник и разделите като картинки дължа на двама играчи в ерепублик. По този начин създавате лице на вестника си, което читателите постепено ще запомнят. Пример за това е вестника на Pernik1948. Не мога да се сетя за името му, но веднага се сещам за логото в началото. Има и редица други примери в пресата ни.


6. Изградете си репутация.

Пишете теми, които имат връзка една с друга. Това е най-лесния начин да спечелите доверието на публиката по конкретни въпроси както и да се специализирате в тях. След като сте се утвърдили в пресата, можете да започнете да разнообразявате с други видове статии.


7. Следете пресата и преценявайте, кога да пуснете статията си.

Ако някой друг е пуснал скоро статия със съдържание, подобно на Вашето, можете и да не публикувате статия на тази тема. Когато има пуснати важни статии - инструкции за армията, изявления на президента или на друга наша институция, наръчници и др. полезни, отложете публикуването на Вашата статия. Това са статии, които трябва да се прочетат и са важни. Съобразявайте и активността на останалите играчи. Най-много статии се пускат сутрин след 10 и вечер, както и при особени събития. При тези обстоятелства Вашата статия бързо ще изпадне от листа с последни новини и може да остане незабелязана.


8. Следете коментарите.

В някои от тях се крие оценката на Вашата статия. Казвам някои, защото е твърде вероятно повечето да бъдат свързани с предмета на статията Ви. Позицията на повечето читатели е твърде субектвина, затова не се трогвайте от неоснователните негативни коментари. Дискутирайте спорните въпроси и се съобразявайте с чуждото мнение.




Ако спазвате тези съвети, Вашият вестник със сигурност ще събере повече почитатели. Най-важното, разбира се, е характера на самите статии. Опитайте се да пишете наистина полезни и интересни такива. Постоянството също е важно, ако искате да спечелите повече доверие. Ако се справите с всичко това, Вие ще бъдете истински Media Mogul, а не просто носител на медал. Ще можете да играете по-важна роля в обществения живот и да се издигнете в социалната ни йерархия.



Това е краят на тази статия. Надявам се да е била полезна и повече от младите автори да се съобразят с поне някои от предписанията ми 😉


Поздрави,
penchev