Ambient on/off

Join the new world

 

Мојата прва статија!!! [KarateMK]

Day 1,660, 12:15 Published in Republic of Macedonia (FYROM) Romania by KarateMK


Среда 6ти Јуни 2012 година
Статија број 1

Здраво на сите!
Ова е мојата прва статија. Подолго време се мислев да направам весник и денеска се одлучив.Благодарение до Wendy Power за помошта кое име да го одберам ми даде многу добар предлог 😛.
Да се претставам.
Ја сум 14 годишно момче кое што почна да игра Ерепублик во средината на фебриари 2011 година после објава на Facebook страната „Македонија во 2013“. Кога почнав да играм беше многу здодевно и не ми беше интересно.Првастатија што ја прочитав беше туториалот на PhoenixMK. Andrejdonija беше мој прв акаунт на ерепублик. Тогаш беше многу тешко да се заработи. Многу ми помогна Don Tas на кој што морам да му се заблагодарам, кај него работев подолго време (тогаш платата беше 10мкд и уште имаше work skills и беше многу важно да се тренира со 100 здравје). Не се дружев многу во почетокот, не правев шаути бидеќи незнаев што е то 😃. Тоа не беше многу долго, тоа се случуваше околу месец дена. На околу 800 сила мислев дека сум многу јак, не го знаев уште кој Шиме, не знаев многу работи, вклучивајќи и кој ни беше председател. Ја се регистрирав во Времето на Струме. Ми беше интересна борбата со Планктоно што беше тоа време а исто така и многуте шаути што се пуштаја кога на нашиот Шиме му ја намалија силата од 6к на 5к чинам. При крајот на јуни се приклучив во паравоена во Makedonska Falanga. Таму бев како странец првите 5-6 дена, не затоа што членовите не ме прифатија, во спротивно тие беа многу зборлести, мене ми беше малку страм. Но потоа се опуштив.Тогашните членови беa: Aliss Wonder, Ingame54, Mitko Makedonecot, simplyTHEbest, RapMaste19997, doktor dominator и многу други членови кои ми помогнаја да го “искалам“ мојов акаунт во добар акаунт. Голема благодарност до нив. Како и сите и јас желен за повеќе и повеќе голд почнав да правам мултина. Бев многу радосен како се боревме против бившиот противник Бугарија, читав многу статии и интервјуа. После месец дена одкако ги направив мултината ме банираја, тогаш бев многу нервозен. Не помина многу време (околу 5-6 дена) направив нов акаунт: TerminatoMKD. Со него не бев во никоја паравоена. Бев на чат неколку дена, не бев многу и во состојба да пишувам на тастатура затоашто во повреда на тренинг ја скршив раката. Не бев активен многу време (2 клик). Мојата алчност за „алтани“ ме натера да правам мултина. Кога наполнив 900 сила пак бев баниран. Направив уште еден акаунт а тоа е овај KarateMK. Си дадов заклетва дека нема да правам мултина и успеав во тоа. Со овај акаунт бев активен 1 месец, имав 300 сила. Почна учебната година и морав да бидам во 2 клик пак. Кога направив 700 сила се приклучив кај Ел Че во Baby Squad. Но таму бев само за да ми пишува дека сум во паравоена. Во Baby Squad се спријателив со acko11. Но за брзо време дознав дека сите членови од мојата стара паравоена Makedonska Falanga направиле нова паравоена Predators. Тие си заминале од Makedonska Falanga поради Х причини. Прво барав паравоена, лупав шаути и TheWickY (со него се знам и од друго место) почна дами бара паравоени, ме однесе кај Revisoir Dogs, кај Immortals, kaj Chaos во уште неколку паравоени ама ја решив да се вратам во Predators. Се приклучив таму и си останав таму да се дружам. Почнав брзо да напредувам. Набрзо се здруживми со Сребрените Штитови и направивме многу добра и квалитетна војска. После следеше попустот за тренинг центри на Плато, а тоа за мене беше како „кец на десетка“ што би рекле кај мене во Прилеп. Овај дел ќе го разкажам на брзина затоашто многу одолговлеков. Со тек на време си ги подобрував односите со другите играчи. Плато го објаву новиот медал True Patriot кој што многу играчи го нарекоја „ругник на злато“. После некое време излезе и најновиов попуст, за нуклеарка и ракета. Имав собрано голема зимница. Сите пукаја во Тирана за Battle Hero медал па решив и јас да си ја пробам среќата но не успеав, залудно фрлив 1 милион. Па уште следниот ден решив да ја испукам цела зимница за тешката битка во Егејска Македонија, да и помогнам на еМакедонија, а и да си заработам медалче. Прво побарав дозвола од Aexil Kong. Тој ми дозволи а и се договорив преку Aexil со прцачот Voix. Му се заблагодарувам на сите коишто удрија масовен извик за да ми помогнат да го зезам медалот. Дојдов при крај на мојата приказна. Следниот месец мислам да се кандидирам за Конгрес, затоа што ќе имам време да се посветам затоа што сум на летен распуст а и да видам колку се разбирам во политички работи, па држете ми среќа.

Морам во оваа прилика да му се заблагодарам на сите што ми помогнаа во мојот развиток на оваа виртуелна и многу заразна игра, а тоа се: Aliss Wonder, Mitko Makedonecot, Ingame54, The Wolf Pack, doktor dominator, RapMaster1997, Don Tas,bart1987, Pero Marackov, ZIKA ARTILERIJA, Destroyer S87, Kevin09, Tigar4e MK, grepce(незнам дали се сеќава на мене бидеќи беше многу одамна) и многу многу други. се извинувам на тие што не ги спомнав бидеќи сте многу а и многу долга е статијава.

А и верувајте ова ми е навистина прва статија во цела година и поовеќе што играм. 😃
Имам украдено некој детаљ од статиите на lazarosaMKD. Се надевам нема да се лути. 😉

Ваш Искрен
KarateMK!


 

Comments

Mitko Makedonecot
Mitko Makedonecot Day 1,660, 12:22

Bravo Andrej samo taka i nemoj da pravis multi, posto Plato PRC-a za toa multinjata.

Wendy Power
Wendy Power Day 1,660, 12:24

\o/ prv sub i vtor voteee :DDD

KarateMK
KarateMK Day 1,660, 12:24

xexexe

Nenormalen MKD
Nenormalen MKD Day 1,660, 12:25

7/7 vrati

KarateMK
KarateMK Day 1,660, 12:28

ubo ?

KarateMK
KarateMK Day 1,660, 12:29

Chuck imam i vote udreno kaj tebe i sub od porano

BugsMoney
BugsMoney Day 1,660, 12:31

v+s
ajde vo brzo vreme i ti so MM medal : )
o7

RidleR MKD
RidleR MKD Day 1,660, 12:34

🙂 ubo ime na vesnikov zakon imas v+s 🙂 so sreka

MaCeDoNa
MaCeDoNa Day 1,660, 12:40

sub i vote:)

MKLion
MKLion Day 1,660, 12:41

v15 + s12
vrati kaj mene

doktor dominator
doktor dominator Day 1,660, 12:41

yeeeeee poznat sum me ima vo statijata 😃
vote 13 sub 11
ova statija e od srce napisana
bravos za tebe

Runnern
Runnern Day 1,660, 12:41

sub 13 vrati ako sakas http://www.erepublik.com/en/article/-1-2053475/1/20

Volk Macedon
Volk Macedon Day 1,660, 12:43

so sreka kuto geri oo7""""

VardarEgejPirinMacedonia
VardarEgejPirinMacedonia Day 1,660, 12:44

Многу си пишувал за почеток 🙂 Имаш од мене s&v

No face No name No number
No face No name No number Day 1,660, 12:45

sub 17

Tiger Macedonia
Tiger Macedonia Day 1,660, 12:45

Си се убил од пишуење бе чоек. Еве ти воут и саб за трудот.

KarateMK
KarateMK Day 1,660, 12:45

fala mnogu 😃

Mlster X
Mlster X Day 1,660, 12:46

Врати ако сакаш http://www.erepublik.com/en/newspaper/asa-news-271836/1
благодарам
0/

KarateMK
KarateMK Day 1,660, 12:46

v8+s420 bobi

KarateMK
KarateMK Day 1,660, 12:46

acko imas sub od porano

Persej Makedonski
Persej Makedonski Day 1,660, 12:52

Ајде со среќа нека е брат, 21 претлата од мене

Сега ќе им кажам од единицата да се претлатат

ePece
ePece Day 1,660, 13:11

Си се намачил 🙂
Имаш v+s

viktor159
viktor159 Day 1,660, 13:12

Sub и Vote оти си ми сограјџанин ПРИЛЕПЧАНЧЕ 😉

KarateMK
KarateMK Day 1,660, 13:17

viktor godini?

macedonia4ever123
macedonia4ever123 Day 1,660, 13:21

41/34 😃 subb back ako moze 😃

http://www.erepublik.com/en/newspaper/kh20news-271053/1

e Vladimir
e Vladimir Day 1,660, 13:25

o/

TheWickY
TheWickY Day 1,660, 13:31

Мене си ме заборавил
ЌЕ ТЕ СКРШАМ : )

BraveMKD
BraveMKD Day 1,660, 13:33

O/// S 40 + V

El Che G
El Che G Day 1,660, 13:35

ќе те бидне добар новинар
одлична статија
в+С 41
со среќа

KarateMK
KarateMK Day 1,660, 13:42

fala el che
wicky aj procitaj uste ednas

TheWickY
TheWickY Day 1,660, 13:48

@KarateMK
Сеа си корегирал, иначе ме немаше во планов xD
Иначе Ко за новинар те бива така вика докторот нема промашување кај него xD

McFresh
McFresh Day 1,660, 13:49

koj pojas imas 😛

KarateMK
KarateMK Day 1,660, 13:51

crn prvi dan 😃
nema promarsetok
@TheWicky
abe talent od daleku se gleda :DD

neo30
neo30 Day 1,660, 13:55

masala:))

Aliss Wonder
Aliss Wonder Day 1,660, 13:56

HAIL KarateMk 🙂

AL Soldier95
AL Soldier95 Day 1,660, 14:01

со среќа одма иде в+с+с о7
пс. убава статија

McFresh
McFresh Day 1,660, 14:04

crn so beli tufni 😁)
sub 55 od mene

TheWickY
TheWickY Day 1,660, 14:06

@KarateMK

Па Докторов гледа во тебе како иден Струме xD

KarateMK
KarateMK Day 1,660, 14:53

xaxaxax

Kevin09
Kevin09 Day 1,660, 15:04

me nema mene.nema sub 😛

Ingame54
Ingame54 Day 1,660, 15:14

so be jas tret!!!! Ftor ti subnav i tret me redis?! fala fala...

KarateMK
KarateMK Day 1,660, 15:16

xaxaxa 😃

TRTE T
TRTE T Day 1,660, 15:19

o7

Aminta Makedonecot
Aminta Makedonecot Day 1,660, 15:31

Aminta approves this! o7

ZecOrigins
ZecOrigins Day 1,660, 15:34

o/

TheKnight Rider
TheKnight Rider Day 1,660, 15:35

v79 s70

GeoSainnt
GeoSainnt Day 1,660, 15:43

You want 300+ votes ? Forst or another MM ?
Order here:
http://erepublik-market.com/voters/newOrder.html?adp=1598782


ednostavno kupete si sub ili vote ne se zamarajte da molite 🙂

Mamiceto seljacko
Mamiceto seljacko Day 1,660, 16:05

necitav dlgo e mnogu i + ninja style ne gledam nisto imas S+v +sh

KarateMK
KarateMK Day 1,660, 16:07

abe ova e pretstavuvane i ti mi baras ninja style

Mr maximuss
Mr maximuss Day 1,660, 16:19

o8

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.