Şirketler ile ilgili her şey...[Eğitim Makaleleri Serisi] #4

Day 4,298, 13:48 Published in Turkey USA by H3LL b0Y
Merhaba arkadaşlar

Son eğitim makalemizin üzerinden bir hayli zaman geçti. Serinin 4. makalesi olan bu makalemizde şirketlerden bahsedeceğim.

Önceki makalelerime aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

Verimlilik Hesapları [Eğitim Makaleleri Serisi] #1

Residence (Konut) Nedir, Ne İşe Yarar? [Eğitim Makaleleri Serisi] #2

Holdingler ile ilgili her şey...[Eğitim Makaleleri Serisi] #3


Oyunda üretim yapabileceğiniz 8 endüstri kolu bulunmaktadır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

Hammaddeler: Gıda hammaddesi, silah hammaddesi, ev hammaddesi, uçak hammaddesi

Fabrikalar: Gıda fabrikası, silah fabrikası, ev fabrikası, uçak fabrikası* Şirketlerinizde çalışabilmek için, öncelikle her bir şirketinizi bir holdinge atamanız gerekmektedir.

* Her bir şirketinizde yönetici olarak çalışabilmek için 10 enerjiye ihtiyaç duyarsınız. Toplamda 100 şirketiniz varsa, günde 1000 enerjinizi şirketleri çalıştırmak için harcarsınız.

* Fabrikalarda üretim yapabilmek için hammadde gereklidir.


1- FABRİKALAR KAÇINCI SEVİYEYE KADAR YÜKSELTİLEBİLMEKTEDİR?

Gıda ve silah fabrikaları q7 seviyesine kadar, ev fabrikası q5 seviyesine kadar yükseltilebilmektedir. Uçak fabrikasının ise yalnızca q1 seviyesinde üretimi vardır.


2- FABRİKALARDA HANGİ SEVİYEDE NE KADAR ÜRETİM YAPILMAKTADIR?Bu tabloda görüldüğü gibi 0 bonusta gıda 100 birim, silah 10 birim üretilmektedir. Ülkenin sahip olduğu bonuslara göre üretim değişmektedir. Örneğin ülkede gıda verimlilik bonusu %50 ise, 100 birim değil 150 birim üretilecektir.

Bonuslarla ilgili bilgi için önceki eğitim makalelerimi inceleyiniz.Bu tabloda ise ev üretimi ile alakalı veriler yer almaktadır. Tabloya göre 0 bonusta q1 ev %20, q2 ev %10, q3 ev %5, q4 ev %2.5, q5 ev %1.666 üretilmektedir. %100'e ulaştığında 1 ev üretilmiş olmaktadır. Ve ülkenin sahip olduğu ev verimlilik bonuslarına göre bu üretim miktarları değişebilmektedir.

Evler ile alakalı olan önemli bir diğer husus, ev fabrikalarında ve ev hammaddelerinde işçi çalıştırma zorunluluğudur. Silah ve gıdada menajer olarak kendi şirketlerinizde çalışabilirken, ev fabrika ve hammaddelerinde menajer olarak çalışmak mümkün değildir.


3- HAMMADDE ŞİRKETLERİNDE HANGİ SEVİYEDE NE KADAR ÜRETİM YAPILMAKTADIR?Tabloda verilen temel verimlilikten kasıt, %0 bonustaki üretim miktarıdır. Bu miktarlar ülkeden ülkeye ve bölgeden bölgeye, bonuslara göre değişim göstermektedir.


4- ŞİRKETLERİMİ NASIL YÜKSELTEBİLİRİM?

fabrikanızı yükseltmek için bu görselde gördüğünüz yeşil butona tıklayınız. Butona tıkladığınızda aşağıdaki görüntü ile karşılaşacaksınız. Burada hangi seviye için ne kadar gold ödemeniz gerektiği hakkında bilgiler mevcuttur. Aynı zamanda fabrikanızın seviyesini düşürerek, gold elde etmeniz de mümkündür. Ancak bu sizi büyük bir zarara sokacaktır. Bunun yerine şirket pazarında ilgili şirketinizi satabilirsiniz.
5- ŞİRKETLERİMİ NASIL SATABİLİRİM?

fabrikanızı satmak için bu görselde gördüğünüz kırmızı çöp kovası butonuna tıklayınız. Butona tıkladığınızda aşağıdaki görüntü ile karşılaşacaksınız. Bu sayfadan şirketinizi satmak istediğiniz gold miktarını belirleyebilirsiniz.

Dikkat: Hangi bölgelerde holdinge sahipseniz, yalnızca o bölgelerden şirket satın alabilirsiniz. Ve satışa sunduğunuz şirketi de, yalnızca bölgenizde holdinge sahip olan kişiler satın alabilir!
6- ŞİRKETLERİMDE NASIL İŞÇİ ÇALIŞTIRABİLİRİM?İşçi çalıştırmak için şirketler sayfanızdaki görselde okla gösterilen ''Çalışanlar'' butonuna tıklayınız.

Tıkladıktan sonra aşağıdaki görüntü ile karşılaşacaksınız. Burda mevcut iş teklifi sayısı, önerilen maaş ve çalışan başına maksimum günlük ödeme düzenlemeleri mevcuttur. Örnek görselimizde 1000 TL maaş ile 6 iş teklifi önerilmiştir. Bir başka deyişle, şirketlerde çalıştırılmak üzere 6 işçi, 1000 TL den işe alınmak istenmektedir.

Maksimum günlük ödeme ise 3000 CC olarak belirlenmiştir. Bunun anlamı şudur: Malumunuz üzere sahip olduğunuz evler size saat başına 1 mesai puanı vermektedir. Her 24 mesai puanına ulaştığınızda gün içerisinde yeni bir çalışma hakkı elde ediyorsunuz. Bu mesai puanları zaman zaman büyük miktarlara ulaşabiliyor. Böyle durumlarda işçi bir günde 5, 6, 7, hatta 10 defa çalışabiliyor. Bu da işvereni zor durumda bırakabiliyor. Bu durumun önüne geçmek için, işçinize günde ödeyeceğiniz maksimum maaşı, bu sekmeden belirleyebiliyorsunuz.

DİKKAT: İşçileriniz sizin için günlük çalışmasını yaptıktan sonra, aşağıdaki görselde görüldüğü gibi sayfanın alt kısmında çalıştığı miktar kadar sayı belirir. Örneğin bu görselde o gün 3 işçi çalışmıştır. Bu işçilerin hangi şirketlerde üretim yapacağınıza siz kendiniz karar verirsiniz ve isterseniz biriktirerek dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz.
Mümkün olduğunca tüm noktalara dokunmaya çalıştım. Eğer eksik bir şey kaldıysa yorumlarda belirtirseniz onu da makaleye ekleyebiliriz.

Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle o/