[ICS] A helyzet változatlan (avagy az új hatalmi elit külpolitikája)

Day 3,569, 09:46 Published in Hungary Slovakia by Istencsaszar

Sziasztok!

Az új politikai elit hatalomra kerülése óta (érts😛 Dunedan-, illetve Mágus-kormányok) rendszeresen fogalmaztam meg kritikákat cikkekben, illetve kommentekben egyaránt az új elit külpolitikai alkalmatlanságával kapcsolatban.

Az augusztusi hónap első fele sem volt kivétel ez alól, ugyanis már akkor számos olyan dolog történt, ami minimum néhány kommentet megért. Elég, ha csak a balul sikerült chilei CO-zásra gondolunk, amelynek következtében jelentősen megrendült a szövetségen belüli pozíciónk. Ezt ráadásul egy kvázi kikényszerített közlönyben, néhány félmondatban sikerült elismernie a kormány képviselőinek, miután hosszú kommentwarok sorozatán keresztül állították az új elit szellemi holdudvarába tartozó emberek ennek ellenkezőjét.

Azonban az elmúlt másfél hétben nem voltam aktív a politikai színtéren. Ez részben össszefüggésbe hozható azzal, hogy RL nyaralásomat töltöttem és nem kívántam napi pár percnél többet a játékra szánni, másrészt viszont szándékos visszavonulás is volt a részemről, amelynek az volt a nem titkolt célja, hogy megfigyeljem, a civilizáltan megfogalmazott (jobbító szándékú) kritika miként hat a kormányzat kül- és belpolitikai hatalomgyakorlására. Illetve természetesen az sem volt mellékes szempont, hogy a ciklus elején homályosan megfogalmazott kampányígéreteknek mostanra már kéne, hogy látszatja legyen.

Mivel a sajtómodul politikai része nagyjából teljesen inaktív volt az elmúlt másfél hétben, így a belpolitikai (érts😛 kommunikációs) dolgokról csak egészen marginális dolgokat lehetne megállapítani, így inkább nézzük egyben a két témát és foglalkozzunk a jóval fajsúlyosabb külpolitikával!

A mai napon néhány helyen kérdezősködtem, (elsősorban szövetséges országok és a Pacifica vezetőire kell gondolni) arról, hogy mi a benyomásuk a magyar kormányról. A helyzet azonban - sajnos - most sem jobb, mint a ciklus elején, vagy akár az új hatalmi elit elmúlt közel két hónapjában bármikor.

A külpolitikai aktivitás gyakorlatilag nulla. A magyar képviselők egyáltalán nincsenek jelen a szövetségi csatornákon és egyáltalán nem képviselik a magyar érdekeket, holott a jelenlegi helyzetben igenis lenne mit keresni arrafelé és a magyar céloknak megfelelő eredményeket lehetne kieszközölni a nemzetközi trendek változása miatt.

Valószínűleg összefüggésben van az inaktivitás azzal, hogy sem az elnök, sem a külügyminiszter (!) nem tud angolul, az alelnök pedig korábban saját maga vallotta be cikkben és körlevelekben is, hogy igazából semmit sem ért a külkapcsolatok viteléhez. A nyelvtani kötekedők kedvéért szükséges annyi pontosítás, hogy az elnök tud angolul, mert a BH-zással és a pakkeladásokkal kapcsolatos kifejezéseket már jóval a ciklusa előtt megtanulta és hosszú időn keresztül gyakorolhatta. Az persze másik kérdés, hogy mennyire releváns ez a tudás az ország ügyeinek képvisele során.

Visszakérdezve és visszaidézve az elmúlt hét eseményeit, szembetűnő volt, hogy az argentín és a görög MPP napokig nem volt megkötve. Ez azért is kiemelendő esemény, mert gyakorlatilag ez a két utolsó, anti-Asteria MPP-nk maradt (kiegészülve talán még a brazillal) és az új hatalmi elit önmeghatározásának egyik (legalábbis a köztudatban élő) eleme az Asteria-ellenesség.

Most kérdezem én, laikusként, hogy fordulhat elő, hogy anti-Asteria orientációjú kormány esetén pont akkor esik ki a görög MPP, amikor a helléneknek éppen sikerült néhány területet felszabadítania és a kongresszusi választásokért, valamint tágabb értelemben a térképen maradásért küzdenek hosszú hónapok után először?

Elképzelhető, hogy volt valami mögöttes indoka ennek a lépésnek, vagy egyszerűen csak senki sem foglalkozott azzal, hogy megnézze az MPP-k listáját és, hogy szóljon az elnöknek, hogy be kéne adni valamit. A probléma az, hogy ez a legalapvetőbb külpolitikai feladat. Sajnos nem tudjuk melyik válasz a helyes, mert közlöny a legutóbbi "kierőszakolt" óta nem volt, így az átlagemberek (érts😛 a titkos körleveleken kívüli emberek) nem ismerhették meg a kormányzat álláspontját az ügyben. És akkor itt utaltam a belpolitikai silányságra.

Ami a külkapcsolatokat illeti, a mágus-kormány egyetlen ígérete volt, hogy felszabadítunk egy országot az Asteria elnyomása alól. A ciklusból 8 nap van hátra, de ennek semmilyen látható nyoma nincs és nem is volt. Esetleg fel lehet hozni a teljesen fölösleges és óriási stratégiai-tervezési hibát jelentő chilei CO-zást, aminek köszönhetően még a szövetségből való kirúgásunk is felmerült. (Ezt egyébként a külügyminiszer ismerte el a legutóbbi közlönyben, bizakodását kifejezve, miszerint remélhetőleg nem rúgnak ki minket.)

Ezúton szeretném megkérdezni a kormány, az ügyben kompetens képviselőit, hogy a felszabadításra vonatkozóan vannak tervek, előkészületek, vagy a kormány egyetlen kampányígérete is elmarad érdeklődés hiányában?

És akkor térjünk még vissza pár szóban a lehetőségekre. Ahogy kérdezősködésem során megtudtam, több szövetséges ország vezetőinek fejében felmerült a Pacifica bővítésének gondolata. A konkrét ország nagyjából mindegy (nem bír nagy jelentőséggel a nemzetközi politika színterén) és nem is szeretném a Pacifica ellenségei elé tárni az információt, de a lényeg annyi, hogy egy inkább Asteria-közeli országról van szó.

Ebben a kényes helyzetben mindenképpen szükség lenne magyar aktivitásra. Optimális esetben talán el lehetne érni egy kompromisszumot és a görögöket és/vagy a brazilokat fel lehetne vetetni, amivel az egész Pacifica távolodna valamennyit az Asteria vonzáskörzetétől. De ha ezt nem is sikerülne letárgyalni, legalább egy vétóval jelezni kéne azt, hogy nem értünk egyet az irányvonallal. Persze ezek mind olyan célok és feladatok, amikbe be kell fektetni a súlyos órákat a szabadidőből és jelen kell lenni a politikai vérkeringésben, de legalább a szövetségi csatornákon. Ez persze nehéz úgy, ha a kormány képviselői nem igazolják vissza a szövetség vezetőinek barátfelkéréseit és úgy, hogy a jelen lévő képviselők 2/3-a a fight for... kezdetű kifejezések shoutolásán kívül egy szót sem beszél angolul, a maradék 1/3 pedig kijelenti, hogy ő nem ért hozzá egyáltalán.

Végül azt hiszem ideje mérleget vonni az új hatalmi elit külpolitikájáról, mivel lassan kettő hónap állt rendelkezésre bármilyen irányú változásra. Nos, a címben megfogalmazott állítás ezen a területen is igaznak bizonyul. Az új hatalmi elit minden tekintetben ugyanazt a külpolitikát folytatja, mint elődei, azzal a nem is olyan apró különbséggel, hogy a többé-kevésbé menedzselt külkapcsolatokat most felváltotta a lebegés üzemmód. Ha van egy kis hullám, akkor arrébb visz, ha nincs, akkor egy helyben állunk, de magunktól semmerre sem mozdulunk. Ennek addig nincs látszatja, amíg nem visz minket egy vízeséshez vagy örvényhez a sodrás (vagy a kapálózás) - ehhez egyébként a chilei CO-zás kapcsán igen közel kerültünk - viszont sorra hagyjuk ki a ziccereket, mióta az új hatalmi elit "kormányozza" az országot. Ez pedig hosszútávon igenis jelentős károkat okozhat az országra és a közösség egészére nézve.

A rossz szándék legminimálisabb jele nélkül szeretném megjegyezni, hogy talán jobb lenne, ha az elnök a kormányzással és az ígéretei megvalósításával törődne ahelyett, hogy shoutfalon fenyegeti az országot és a jelenlegi ellenzéket, aminek a képviselői arra vetemedtek, hogy kritikát fogalmaztak meg.

Maradok tisztelettel:
ICS