Ambient on/off

Join the new world

 

[EA Gazetesi] Türkiye ve Dünyadan Son Gelişmeler !!!

Day 2,104, 05:23 Published in Turkey Turkey by simsekcountr


NOT: Makaledeki linklerde ve resimlerde SWF'ler bulunmaktadır. Rahatsız edici SWF yoktur.

Türkiye karmaşık bir dönemi geride bıraktı. Aslında geride bıraktı dememimizde doğru değil. Yankıları hala sürüyor. Kıbrıs meselesi,impech verilmesi,Yunanistan ile olan ilişkiler durgun giden dış ve iç siyaseti derinden sarstı.

Yaşaşnan bu gelişmeler Türkiye'nin çıkarlarını olumlu yada olumsuz etkilerken oyundan kopuşlar ve siyasete olan bakışlarda değişiyor. Başkanın oyunda aktif olmadıgı ileri sürülerek verilen impech yasası geçme oranına yaklaşsada meclisten geçemedi.

Ayrıca Yunanistan ile aramızda çok eskilerden sorun olan ancak uzun bir süredir kapanmış olan Kıbrıs meselesi yeniden alevleniyor. Yunanistan'ın elinde bulunan Kıbrıs bagımsızlıgına ulaştı. Bu süreçte Türkiye'den birçok oyuncu Yunanistan'a karşı savaştı.

İkili ilişkilerin iyi oldugu Yunanistan ile yaşanan bu gerginlik troll'leme olarak nitelendirilsede daha sonra Mpp yasası meclisten geçirilerek olay resmiyet kazandı. Kıbrıs Türkiye'nin müttefiki konumuna geldi.Yunanistan ise bu duruma şimdilik fazla ses çıkarmıyor. Kapalı kapılar ardında Yunanistan'a bu olayın trolleme olayı oldugu anlatılırken Yunan cephesinde vatandaşlar nezlinde yaşananlar olumsuz karsılanıyor.

Yunanistan ve Türkiye bölgesel çıkarlar neticesinde işbirliğine ihtiyaç duyuyor. Türkiye'nin Yunanistan'a cephe alması demek CoT'a yaklaşması anlamına gelecektir. Sebebi ise Türkiye'nin tek basına Yunanistan ve TWO gücüne karsı koyamayacak olması.

Yunanistan ise Türkiye ile savaşmak istemez. Çünkü Makedonya ile yasanan savaşlar zaten oldukça zor geçerken Türkiye'nin saldırısı Yunanistan'ı oldukça sıkıntıya ugratacaktır. Ancak Uzun vadede Türkiye'nin zarar görme ihtimali yüksek. Yunanistan,Macaristan ve Romanya gibi ülkeleri karsısına almış olacagı gibi Airstrike saldırısı ile ayrı bir işgal yaşayabilir.

Ülkeler arası güç dengelerine baktıgımızda TWO'nun güçlü oldugu açık. Bu şartlar altında Türkiye'nin Yunanistan ile olan sorunları büyürse Türkiye zarar görecektir. Bulgaristan'ın CoT'ta yer alması ise Türkiye'yi CoT'a yaklaştırmayacaktır.

Yani yukarda CoT'a yaklaşma ihtimali oldugunu yazsakta mevcut bazı ülkelerin varlıgı (Bulgaristan,Şili..) Türkiye'yi bu birlikten uzak tutacaktır.

Bu durumda ortaya şöyle bir sonuç çıkıyor. Türkiye eğer Yunanistan ile kavgalı bir konuma gelirse uluslarası arenada yalnızlaşacak ve ilerleyen dönemlerde yaşanan bir savaşta destek bulamayacaktır.

Aynı zamanda güvenilmez ülke damgası yeme ihtimalide olacagı için Türkiye'nin Yunanistan ile olan sorunlarını diplomatik yollarla çözmesi gerekmektedir. Yunanistan ise yapılan trollemelere daha sakin karsılık vermeli ve kendi ülkesinde yayınlanan ve yazılan yazılara müdahalede bulunmalıdır.

Yunanistan hükümetinin Yunan milliyetçilerinin yazdıgı ve kışkırtıcı makaleleri resmi ağızdan kınaması ve Türkiye'yi dost ülke olarak gördüklerini belirtmesi iki ülke arasında önem arz etmektedir. Aynı şekilde Türkiye'den de resmi olarak açıklama yapılmalı ve bilgi boşlugu resmi ağızdan doldurulmalıdır.En büyük hata ülke yönetimlerinin suskunlugu ve olayları acıklama eksikliğidir. Sen konuşmazsan senin yerine konuşan mutlaka birileri olur ve o konuşan muhakkak kendi görüşü neticesinde konusacaktır. Türkiye ve Yunanistan'ın bu sorunu kendi aralarında çözmeleri gerekmektedir.

Son olarak Yunanistan'ında kendi işine yaramayan bir Kıbrıs'ı işgal altında tutmaması ve gereksiz yere gerginliğe sebep olmaması veya buna ortam hazırlamaması bu ülkeyi Türkiye karşısında olumsuz bir duruma sevk etmeyecektir.

EKLEME: http://www.erepublik.com/tr/main/law/Greece/131404

Türkiye bir yandan bu gelişmeleri yaşarken bir yandanda yaşanan olaylara tepki gösteren makalelerle sarsıldı. Bunlardan birisi Mosey'in yazdıgı makaleydi. Makaleyi okumak isteyenler ve makaledeki tartışmalara yorum yapmak isteyenler için linki paylaşıyoruz: http://www.erepublik.com/tr/article/-m0sey-et-uuml-rkiye-le-dalga-m-ge-ccedil-iyorsunuz--2309088/1/20

Türkiye'deki derin devlet yapılanması hakkında görüşün yer aldıgı ve yorumlarında önemli oldugu bir diğer makale ise Leon Reno'nun makalesi. Okumak isteyenler buradan ulaşabilir: www.erepublik.com/tr/article/-l-on-et-rkiye-de-derin-devlet-zerine-2308984/1/20 ( Derin devlet var mı? Var. Nerede peki? Şu an tam karşında. Bakmak ve görmek, görmek ve anlamak, anlamak ve susmak )

Oyundan kopuşlarda yaşanıyor. Oyuna gelen az oyundan giden fazla, nufusun azalması bir başka. Son olarak küfür ve hakaretler neticesinden Romy'nin oyunu bıraktıgına yönelik makalesi gündeme geldi. Bu kararı destekleyenler olsada genel olarak Romy'e dön çağrıları yapılıyor. Bu oyunda genelde giden geri gelmiştir bakalım Romy gelecek mi? Şahsi fikrim oyunda kalmasından yana. Siyasi olarak görüşlerim olmadıgı için sadece oyun ve arkadaslık ortamı neticesinde olayı değerlendiriyorum. Makele: http://www.erepublik.com/tr/article/romy-farewall-2309028/1/20Bu gelişmelerin yanında Türkiye ile Çin arasında Mpp anlaşması yapılmakta. Bu anlaşma meclisten geçmek üzere. Anlaşma geçtikten sonra Çin ile yeniden mpp yapmış olacagız. En son EDEN döneminde birlikte hareket ettiğimiz, fazlaca sevmediğimiz ancak güçlü ve ekonomik olarak bereketli olarak bildiğimiz bu uzakdoğu ülkesi Türkiye'ye güç katacaktır.

Çin ile yapılan anlaşmanın ilginç yanı ise Çin'in Hırvatistan,Yunanistan,Arjantin gibi ülkelerle olan müttefikliği. Çin Türkiye gibi bagımsız kalan ülkelerden biri. EDEN ülkesi olarak görülsede EDEN'in dağıldıgını hepimiz biliyoruz. Çin'in daha çok TWO'ya yakın olduguda bir başka gerçek.

http://www.erepublik.com/en/main/law/Turkey/131388

Dünyadan diğer haberlere bakarsak Fransa'nın Rusya'da toprak aldıgını görütoruz. Fransa kendi bölgesinde barınamayınca Rusya'ya göç ederek burada var olma çabası içerisinde.

Sırbistan ise Hırvatistan isyanını bastıramadı. Hırvatları orjinal bölgesinde silsede isyanla yeniden bir bölgesini kaybetti. Sırplar öncki makalemizde söylediğimiz gibi Fransa'yı işgal edip ABD bağlantısına ulaştı.

Böylece bonuslarını tamamlayan Sırbistan yeniden eski gücüne ve toprak genişliğine ulaştı. Bir daha ciddi bir saldırı yaşar mı bilinmez ama güç dengesi böyle oldukça Sırbistan daima 1 numara.

Meksika'nın'da ABD'nin etrafını sardıgı görülüyor. Böylece Sırbistan ABD'ye saldıramıyor. Meksika'nın işgal tutumu ileride sıkıntı yaratabilir ancak ABD güçleri şimdilik işgal altında olsada silinme ihtimalinden bir nebze olsun uzak.

ABD'nin Rusya'da da topragı bulunmakta ve Ruslar bu isyanları kazanamamıyor. Türkiye'de de bir kesim Rusya'yı gözüne kestirmiş durumda. Oyundaki durgunluk ve hem Yunanistan'a sarılması hem iç kavgaların büyümesi Rusya'yı ayrı bir öneme taşıyor.Rusya'ya yapılacak bir saldırı Türkiye'ye ekonomik olarak fazla bir kazanc vermez ancak pskilojık olarak ülkede birliği ve heyecanı artırabilir. Rusya'nın bir CoT ülkesi olması ve sınır baglantısının olması Rusya'ya saldırı ihtimalini ortaya koyuyor. İyi bir plan yapılması şart.

Tabi hükümetin ve halkın görüşüde önemli. Yaşanacak bir savaş ileride sıkıntı yaşatabileceği gibi ülkemize heyecan ve kazançta sağlayabilir. Rusya Türkiye karşısında oldukça zayıf bir ülke. Aynı zamanda geçmişte yaşanan ve askıya alınan bir Rus düşmanlıgıda ülkemizde mevcut.

Bu arada Arnavutluk başkanıda impech yiyen başkanlar arasına katıldı. Arnavutluk başkanına verilen yasaya genel olarak olumsuz tepki veriliyor. Ancak mecliste oran dağılımı birbirine yakın. Yasa: http://www.erepublik.com/en/main/law/Albania/131413

Genel olarak gelişmeler bu şekilde. Türkiye'de 25 Agustos MV seçimleri günü geldi. Seçimlerde oy vereceğiniz partileri ve isimleri dikkatli seçmekte yarar var. Verilen oylar parayla satın alınmadan,çıkar ilişkisi güdülmeden verilmeli ve ülkemiz için en hayırlı sonuc istenmeli. Umarız güzel ve adil bir seçim olur. Tüm partilere ve adaylara başarılar.


Makalemiz oldukça zor şartlarda yazılmaktadır. Bu sebeple desteklerinizi esirgemeyiniz. Teşekkürler 🙂

Önerilen Makaleler:
http://www.erepublik.com/tr/article/-r4bia-stop-the-tears--2309132/1/20
http://www.erepublik.com/tr/article/impeach-hakk-nda-ahsi-yorum-2309318/1/20
http://www.erepublik.com/tr/article/-aa-d-uuml-nya-g-uuml-ndemi--2309459/1/20
http://www.erepublik.com/tr/article/k-ouml-t-uuml-kedi-erafettin-2-2309366/1/20
★★★ EA Gazetesi ★★★

http://www.erepublik.com/tr/article/2309827/1/20

★★★ CHAIN SHOUT ★★★
BlueAndBlack has transferred 824 Q1 Food to your storage.
★You have accepted 2.00 Gold from M0Sey.
★You have accepted 1.00 Gold from DrBrTr.
Hilmi Abi has transferred 2 Q7 Weapons to your storage.
Bozkurt1944 has transferred 60 Q2 Food to your storage.
eayberk99 has transferred 200 Q2 Food to your storage.
truvaati has transferred 10 Q7 Weapons to your storage.
★★★You have accepted 10.00 Gold from zuksi.
CarterarthuRR has transferred 200 Q5 Food to your storage.
Jeoma wants to transfer 1.31 Gold to your account. Do you want to accept this donation? You have 3 days to make a decision. Accept - Reject
Emirbeyy has transferred 2 Q7 Weapons to your storage.

---
---
---
Teşekkürler 🙂

Türkiye'de maaşlar 16-18cc seviyesinde. Eğer şirketlerde öylesine çalısıyorsanız ve makaleye destek olmak istiyorsanız bize ait bir şirkette 3.10cc'den çalışabilirsiniz.

http://www.erepublik.com/en/economy/job-market/43/37/asc teklif simsekcountr adınadır. Şimdiden teşekkürler 🙂

 

Comments

Prime Number
Prime Number Day 2,104, 05:26

pirinç

Barbo Ispiro
Barbo Ispiro Day 2,104, 05:26

lan : (

simsekcountr
simsekcountr Day 2,104, 05:28

497 nesne Prime Number adına başarıyla transfer edildi.

erep türkçe olmuş benim 😃

Barbo Ispiro
Barbo Ispiro Day 2,104, 05:26

prinç

Pisco Sour
Pisco Sour Day 2,104, 05:26

sal

KilForYou96
KilForYou96 Day 2,104, 05:27

üçünç 😃

KilForYou96
KilForYou96 Day 2,104, 05:29

swf swf değil bildiğin film simsek kardes

simsekcountr
simsekcountr Day 2,104, 05:32

valla makaleyi okuması ve izlemesi 1 saat sürer, dolu dolu makale 🙂

KilForYou96
KilForYou96 Day 2,104, 05:39

Çıkış butonunu sevdim

Ne istersen
Ne istersen Day 2,104, 05:27

üçünç

Aniston
Aniston Day 2,104, 05:27

ikinç

Ne istersen
Ne istersen Day 2,104, 05:27

sal gelsin 🙁

Pisco Sour
Pisco Sour Day 2,104, 05:28

Benim resim ne alaka onu çözemedim xD

simsekcountr
simsekcountr Day 2,104, 05:28

üstüne tıkladın mı? 😃

Pisco Sour
Pisco Sour Day 2,104, 05:34

içtiği rakı 50 tl zaten flütten bahsediyor 😃

simsekcountr
simsekcountr Day 2,104, 05:35

benim neden q7 şirketim yok 🙁

efentos
efentos Day 2,104, 11:38

3.1 olmamış fedakar arkadaşlara yapılmaması gereken bir hareket bu 🙁(

4 cc yap bari yada 2 yada 3 küsüratı sil

simsekcountr
simsekcountr Day 2,104, 11:43

0.9cc mi önemli 😃

amaç öylesine çalısıyorsan bende çalıs yardımcı olmus olursun.isteyen tabi 🙂

Tuzgun
Tuzgun Day 2,104, 05:28

v2 o7

Sirplus
Sirplus Day 2,104, 05:33

voted

metalikcry
metalikcry Day 2,104, 05:35

votado

oSSaaa
oSSaaa Day 2,104, 05:36

vote

Hacoguz
Hacoguz Day 2,104, 05:40

v

Sultan Satuk Bugra Han
Sultan Satuk Bugra Han Day 2,104, 05:42

v

OverRude
OverRude Day 2,104, 05:45

kaçınç sal 🙁

AlgeosTr
AlgeosTr Day 2,104, 05:48

v

Mamado
Mamado Day 2,104, 05:54

La süperzeka el bombasının pimini çekmemişsin o nedenle patlamadı :PPP

simsekcountr
simsekcountr Day 2,104, 05:56

abi EA Gazetesi yazıyor neden patlatayım 😛

OverRude
OverRude Day 2,104, 05:58

düştüğü yere gündem yazaydın gündeme bomba gibi düştü olurdu xdxd

Mamado
Mamado Day 2,104, 06:00

Patlamayacaksa niye atıyon a.q. okumuyom gazeteni :PP

simsekcountr
simsekcountr Day 2,104, 06:04

abi sublimal mesaj var. Hem el bombası yani savaş hemde altın yani ekonomi belirtilmiş 😛

KHattabb
KHattabb Day 2,105, 01:35

adam düşünmüş abi düşünmesi yetmezmi 🙂?

BlackPeacE
BlackPeacE Day 2,104, 06:10

EA Games Görmesin 😃

Çok başarılı, oylandı.

D00R
D00R Day 2,104, 06:22

v

SynaxTR
SynaxTR Day 2,104, 07:10

Voted

Ayran.Forever
Ayran.Forever Day 2,104, 07:42

Çin TWO'ya yakın demişinde Çin komşuları nedeniyle öpsen TWO'ya girmez. Girmek istese zaten almaz TWO Çin'i.

Quedyn
Quedyn Day 2,104, 07:47

Oldukça başarılı. Ellerine sağlık.

YutuKaron
YutuKaron Day 2,104, 08:06

cok güzel bir iş! Ellerine sağlık, Usta!

YOK3D1C1 TR
YOK3D1C1 TR Day 2,104, 08:27

v

M0Sey
M0Sey Day 2,104, 08:28

yine döktürmüşsün.

voted.

DrBrTr
DrBrTr Day 2,104, 08:31

Rusya'ya dalalım ordan ABD'ye dalalım. peşinden macar polonya mppleri gelir. sonra da hemen her yeri alırız

super soldier
super soldier Day 2,104, 08:37

güzel makale olmuş

v

fotinos
fotinos Day 2,104, 08:45

v

aslanozkan
aslanozkan Day 2,104, 08:47

v

Bozkurt1944
Bozkurt1944 Day 2,104, 09:24

v

WWEFOREVER
WWEFOREVER Day 2,104, 09:44

Buram buram emek kokuyor helal 🙂

Xrated IX
Xrated IX Day 2,104, 09:46

v

alpars
alpars Day 2,104, 10:10

o7

malazgirt01
malazgirt01 Day 2,104, 10:48

voted

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.