[CP] Podsumowanie okresu świąteczno-sylwestrowego.

Day 1,871, 14:55 Published in Poland Poland by Aniaa
Witam serdecznie!


Przepraszam za przerwę w przekazie informacji. Okres świąteczno-sylwestrowy spowodował, że zabrakło czasu na dobry PR i politykę informacyjną. Jednak to nie znaczy, że nic się nie działo. Dwie główne kwestie do poruszenia to oczywiście Turcja i głosowania kongresu nad dofinansowaniami.

Co z tą Turcją?

Zaraz po ostatniej przegranej bitwie z Turcją zostało ustalone wspólnie z TWO i Bułgarami, że wrócimy i ponownie zaatakujemy. Wszystko po to, żeby Bułgaria, która dołączyła się do naszej wojny, nie została sama na froncie. No i przede wszystkim, żeby dokończyć to, co zaczęliśmy. Jednak słowa złożonego Bułgarom nie dotrzymałam, gdyż TWO ostatecznie nie zgodziło się na ponowny atak na Turcję tylko z dwoma wystawionymi NE. Obecne wojny Węgrów czy Serbii pokazują, że może warto było wtedy spróbować. Jednak gdybanie odstawmy na bok i przejdźmy do dalszych wyjaśnień. Po przejęciu dwóch bezpiecznych regionów ukraińskich zaczął się okres czekania. Czekania na to, aż TWO wypracuje plan działania. W ostateczności powstał plan uwzględniający nas, Węgrów, Serbów i Bułgarów.

Czy uda się dołączyć do aktualnej zabawy naszych sojuszników? Czy będzie w ogóle do czego? Czas i rozwój wydarzeń pokażą, ponieważ do bezpośredniej zabawy postanowiła dołączyć też Rumunia, która w ramach pomocy Turcji, wystawiła NE na Węgrów. NAP pomiędzy tymi dwoma państwami został zerwany. Jednocześnie rumuński prezydent w swoim artykule nawołuje do wojny zarówno z Węgrami jak i też z nami. Wiadomym jest, że Rumunia chciałaby przejść do Rosji (wszelkie propozycje swapów oczywiście zostały odrzucone zarówno przez stronę polską jak i węgierską). Od czasu wystawienia NE czekaliśmy na ruch Rumunii, gdyż mogli oni zaatakować zarówno rdzenny region węgierski jak i ukraiński. Jak się okazało zaatakowali turecki BSCoT, zdobyty przez Węgrów. Rozwój tej bitwy pokaże, czy będziemy blokować drogę Rumunii do Rosji, czy nie będzie takiej potrzeby. Kadencja się kończy, a wygrana w BSCoT może zapewnić koniec wojny rumuńsko-węgierskiej przy jednoczesnym odnowieniu NAPa w nowej kadencji.


UoTF, czyli Ustawa o transparentności finansowej ePolski

Część kongresmenów na pewno ma już dość rozważań na temat UoTF. Ciężko się dziwić, gdyż temat był wielokrotnie podejmowany w głosowaniach od połowy mojej kadencji. Ze szczegółowym przebiegiem wydarzeń można zapoznać się na forum.
Warto przybliżyć przeprowadzone zmiany osobom nie związanym z kongresem.

Wojna z Turcją pokazała, że konieczne są zmiany w systemie dofinansowań, a dokładniej potrzebujemy większych rezerw na organizacje wielkich kampanii. Pierwszy wniosek o zmianę UoTF został złożony przez Marvina. Zakładał on dwie propozycje, pierwsza dotyczyła wyliczania dofinansowania na podstawie prio poszczególnych bitew/zbiórek, a druga odnosiła się do ustalania dziennego poziomu dofinansowań przez MON w zakresie 65/90 % dziennych dochodów ePL. Okazało się jednak (może przez okres świąteczny, może przez pośpiech), że przegłosowana treść zmian pozostawiała wiele do życzenia. Ze względu na niedokładny zapis ustawy, MON wydał stosowne oświadczenie wyjaśniające wszelkie wątpliwości odnośnie sposobu dofinansowań za okres, w którym ustawa obowiązywała. W międzyczasie w prasie i komentarzach pojawiło się wiele negatywnych wypowiedzi oskarżających różne strony o winę za przegłosowanie takiej a nie innej treści ustawy. Daleka jestem od obwiniania kogokolwiek, dlatego też taki przebieg wydarzeń uznaję za skutek mojej chęci szybkich zmian w dofinansowaniach w okresie świątecznym.

Jedna kadencja kongresu dobiegła końca, następna się zaczęła. Nowo wybrany kongres dostał pod głosowanie treść ustawy o pierwotnym brzmieniu (która budowania rezerw raczej nie dotyczy, 95% dziennego income na dofinansowania) oraz dopracowany projekt dotyczący prio 65/90%. Okazało się jednak, że wciąż pozostają niejasności odnośnie zasad ustalania priorytetu przez MON, dlatego też kongres powrócił do starego brzmienia ustawy. Poczułam lekką niemoc we wprowadzaniu zmian i postanowiłam wypracować wspólną wersję treści dofinansowań z większością kongresu. Wolą kongresu było ustalenie poziomu dofinansowań na stałym poziomie ze zwiększoną rezerwą bez dodatkowych priorytetów. Jednak zaraz po wypracowaniu wspólnej opcji, pojawiła się propozycja Detharona, która zarówno odnosi się do poziomu wbitego influ jak i zapewnia budowanie rezerw. I właśnie ta opcja po pewnych zmianach została przegłosowana ostatecznie przez kongres i obowiązywać będzie od dnia jutrzejszego. Pomysł jak najbardziej godny sprawdzenia, a w przypadku uzyskania zbyt małego poziomu rezerwy zawsze można wprowadzić korektę przy współczynnikach.


UoTF nie jest jednak jednynym tematem rozważań kongresu. Jutro rozpocznie się głosowanie nad rowiązaniem Wojska Polskiego jako armii pod zwierzchnictwem Prezydenta ePolski, której dotyczy osobne dofinansowanie. Prosiłabym jednak o ostudzenie zapałów i przypomnienie, że wszyscy tutaj działamy dla dobra ePolski. Dlatego też uważam, że kongres powinien podejmować takie decyzje przede wszystkim w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej, który to odpowiada za dysponowanie influ ePL. Oczywiście ustanowione prawo ePL jak i mechanika gry pozwala w pełni kongresowi na samodzielne podejmowanie takich decyzji.

Do tematu wrócimy w moim ostatnim arcie albo podsumowującym arcie RR.


Na zakończenie chciałabym Wam życzyć wszystkiego dobrego w Nowym 2013 Roku.

Pozdrawiam
Aniaa