Ambient on/off

Join the new world

 

Организација на CoT

Day 1,829, 11:35 Published in Bulgaria Republic of Macedonia (FYROM) by DarkoDimovski1

Статијава ја пишувам бидејќи сум крајно разочаран од моменталната работа на CoT и нивното залагање кон решавањето на проблемите кои настануваат при постојаните војни насочени на релација

Чиле - Аргентина
Македонија - Грција
Бугарија - ГрцијаРешение за добивање на Грчките битки:

Организацијата е на минимално ниво без определен приоритет, односно нема определено приоритетна битка каде што сите држави би се бореле за да се добие битката.

Логиката на Грција е да немаат нивни востанија со кој би им се крателе ресурсите додека имаат важни битки со Македонија&Бугарија.
Тоа што CoT треба и мора да го направи е да им ги оддолговлекува битките во нивните востанија со што би можело да се дигнат грчки востанија кога би имале директна војна со една од двете држави со кои војуваат.
Логично би било помалите држави кои имаат многу помала армија да ја испратат во нивните востанија и да им прават таканаречен drain со што дел од нивните тенкови би се фокусирале токму на тоа востание бидејќи пред се они би ги одбраниле нивните ресурси отколку некој непотребен регион.
Друга работа која сакам да ја напоменам е следнава:
ПРИОРИТЕТ една држава(било тоа Македонија или Бугарија) МОРА да добие за да добие една битка со што би ја превземала ИНИЦИЈАТИВАТА и би нападнала координирано со Грција во моментот кога Грција би ја нападнала државата која сеуште го нема приоритетот.

Тогаш според некоја моја логика концентрацијата треба да падне на НИВНИТЕ востанија и кратење на нивните РЕСУРСИ заедно со останатите CoT членки.
На крајот, Грција ЌЕ мора да се фокусира на битките НО ќе биде значително намален нивниот производ на тенкови и леб дневно со што би се намалиле средствата за пукање и би немале цивилите доволно материјали за војна.

На крајот, со сета ударна моќ што ја има CoT би се бранела и последната држава која сеуште нема добиено иницијатива и би ја превземала иницијативата од Грција со што би се почнале координирани напади од страна на двете држави КООРДИНИРАНИ на ЕДЕН КАНАЛ со НАРЕДБИ во двете битки, односно чување на ѕидот.


Војната Чиле - Аргентина

Според мене, приоритет МОРА и ТРЕБА да остане оваа битка поради baby-boomot на Чиле и нивниот конгрес.
Се што треба е, да обезбедиме нивен конгрес и нивна иницијатива кон Аргентина сега во битката за Tasmania.

Македонија и Бугарија МОРААТ да се координираат и да организираат заеднички удари и заеднички поделби за да ја уништат таа вештачка Грчка армија создадена од картички.

Во организираноста и во волјата е победата.
Да живее Македонско-Бугарското пријателство.
ДА ДОКАЖЕМЕ ДЕКА НЕ СМЕ ЗА ПОТСМЕВ!

Со сета почит,
DarkoDimovski1


За шаут:
Организација на CoT
http://tinyurl.com/cbdz7n9
 

Comments

Wildrunner
Wildrunner Day 1,829, 11:39

saglasen sum s napisanoto

loshoto e che vseki si bie za sebe si, dori v bitki, koito sa zagubeni

DarkoDimovski1
DarkoDimovski1 Day 1,829, 11:39

@Wildrunner

Тоа сакам да го потенцирам во статијата.
Доколку не се однесуваме како СОЈУЗ, од нас ништо нема да биде.

Money Rules the World
Money Rules the World Day 1,829, 11:39

o7

Tiger Macedonia
Tiger Macedonia Day 1,829, 11:40

Ме боли матката.

SaveAss
SaveAss Day 1,829, 11:41

Значи битката со Грција не требаше да почне со НЕ, него со востание во Арабија 🙂

Strastniot
Strastniot Day 1,829, 11:41

Само ЕДЕН се доволно дисциплинирани за да спроведат ваков план... :😁

viktor159
viktor159 Day 1,829, 11:41

o7

DarkoDimovski1
DarkoDimovski1 Day 1,829, 11:43

@SaveAss

Дирекно НЕ врз Грција(која за мене беше сила број 2) беше војна на која однапред и беше познат крајот.
Немаа долго време војна, се чуваа токму заради вакви нешто.

Можевме и моравме да одиграме многу попаметно за да ја добиеме војната.

Wildrunner
Wildrunner Day 1,829, 11:44

onja den naprimer dokato se opitvahme da spechelim kavkaz indonesia se bieha v NZ i kato gi pitam zashto? bili gi pomolili za pomosht, e kva pomosht be brat nito NZ spechelihme nito kavkaz, ej taka e vseki den gubim vsichki bitki. Ne znam kvo stava v CoT ama ako trjabva da pochnat da nalagat nakazanija na darzhavi, koito ne sledvat prioriteti.

Minino.
Minino. Day 1,829, 11:46

Voted!

Wildrunner
Wildrunner Day 1,829, 11:46

eto naprimer sega trjabva da se koncentrirame da vzemem tasmania, vmesto tova nashite umnici "chakat" grckata ataka, abe abdali plovdiv i burgas po vsjako vreme mozhem da gi vurnem obratno, no chili v avstralia poveche mozhe i da ne se vurnat i shte trjabva vseki mesec da im spasjavame kongresa.

BeJIuKaH
BeJIuKaH Day 1,829, 11:49

От днес има организация, има план, има всичко.. Това, че ти не си уведомен за тях...

Wildrunner
Wildrunner Day 1,829, 11:50

oshte edin primer grcija-makedonija epir osporvana bitka veche v poslednite rundove, vmesto celija kot da se bie tam chili se bie sreshtu argentina ( vse edno mogat da specheljat sami) drugite ne znam kade se bijat v rezultat zagubena iniciativa, kojato ne mozhem da vzemem dni nared.

BeJIuKaH
BeJIuKaH Day 1,829, 11:51

Wildrunner, говориш наизуст, без да си наясно с нещата...

DarkoDimovski1
DarkoDimovski1 Day 1,829, 11:51

@BeJIuKaH

Тогаш мило ми е што конечно се разбудија тие што го водат CoT и се надевам дека со добра тактика и добро избрани битки за приоритет би можеле да напредуваме на воен план.

Wildrunner
Wildrunner Day 1,829, 11:52

oshte edin primer ot dnes: chili avstralia posledni rundove bitkata mozhe da se specheli, vmesto tova sumati shautove da se bie v nekvo arabsko vustanie sreshtu grcia i kvo li ne, shtetata se razpiljava, otnovo gubim vsichki bitki

DarkoDimovski1
DarkoDimovski1 Day 1,829, 11:54

@BeJIuKaH

И само уште едно прашање:
Каде бевте до сега со планот и организацијата на сојузот?
Зарем ви требаа 15 дена за да го составите?

Llillo
Llillo Day 1,829, 11:55

Thanks again for always being with us.
both in the fight and in the field of international relations.

And we will hopefully be no doubt that in the medium term be a real contribution to our friends in damage.

Hail to All.

Wildrunner
Wildrunner Day 1,829, 11:55

velikane, govorja tova koeto vizhdam, rezultatite sa poveche ot ocheizvadni, zagubeni li a vsichki bitki? zagubeni sa. verno che i grckoto mega-tankirane sushto e prichina za trudnostite, ama organizacijata e nula, fakt.

neis
neis Day 1,829, 11:56

Кой е върховен генерал на СоТ ?

Чук чук чук чукчааа ли ? : D

http://vbox7.com/play:4d7bd27b

Wildrunner
Wildrunner Day 1,829, 11:56

Каде бевте до сега со планот и организацијата на сојузот?
Зарем ви требаа 15 дена за да го составите?
____

dobur vupros

BeJIuKaH
BeJIuKaH Day 1,829, 11:57

DarkoDimovski1, първо дните са 10 от встъпване в длъжност... Второ, отговорност за организацията можеш да търсиш от неактивния МС - Тодор Тотев (chukcha) ... Днес спешно свиках среща, за да се направи план и да се следва, защото наистина така не може да се продължава, но вината за безразброното биене е на Грийвас и отчасти на неактивността на Тотев..

Повярвай ми, има много работи да се доизкусуряват и най-важното - работи се по въпроса : ))

BeJIuKaH
BeJIuKaH Day 1,829, 11:58

Wildrunner, мисля, че отговорих и на двама ви защо нямаше организация по отношение военните дела в съюза...

DarkoDimovski1
DarkoDimovski1 Day 1,829, 11:59

Тогаш зошто воопшто chuchka е MC на сојуз кој тек сега се гради и кој тек сега треба да се докажува?

Wildrunner
Wildrunner Day 1,829, 11:59

e kato e neaktiven mahaite go be sas sigurnost ima mnogo po-aktivni i po-kadurni ot nego.

aman veche be, samo se natiskat za postove i posle pulen feil, aman ot greevasi, totevci i prochie elementi

Aquilamk
Aquilamk Day 1,829, 12:01

Ne gledam kako Cile bi ostanal bez kongres, ama sepak treba da im se pomogni da ja dobiat inicijhativata so Argentina i posle site da se fokusirame na eden napad od Frciaj

BeJIuKaH
BeJIuKaH Day 1,829, 12:01

МС не го избирам аз, нито някой друг, различен от президентите на страните-членки...
Ще се постарая да направя нещо по въпроса 😉

Wildrunner
Wildrunner Day 1,829, 12:07

aquilamak chili sa na dva fronta sreshtu avstralija i argentina realno mogat da ostanat bez kongres i oshte po-losho e che ako gi izgonjat ot avstralia posle trudno shte se vurnat tam

Wildrunner
Wildrunner Day 1,829, 12:08

velikan napravete popravka v pravilnika na sajuza :

neaktiven SC ili MC = out i vednaga se izbira nov

logichno e ne mislish li?

Aquilamk
Aquilamk Day 1,829, 12:15

a Zosto Indonezija ne pusti NE na Avstralija sekako ima NAP so Hrvatska i Kina

Aquilamk
Aquilamk Day 1,829, 12:16

I so se slucuva so Brazil ? xD

Kauna
Kauna Day 1,829, 13:22

В момента Чили са по-важни от България и Македония, защото ако ги изтрият после ще им е много трудно да се върнат в Австралия. Според мен основен проблем е, че екс-оне страните (Сърбия, Унгария, Полша) ни саботират и не можем да спечелим рунд в д4. Но основното е, че в момента се бием на много фронтове и все срещу силни държави. Грешка в стратегията - загубили сме войната преди да сме я започнали.

SvetlaNN
SvetlaNN Day 1,829, 14:08

Кауна загубил си си акъла, никой не те съботира . Полша ни върна бургас само като гласува гърция за естествен враг.

buba4ko
buba4ko Day 1,829, 14:56

прав си ама кой те слуша - пълна анархия сме

Aimanan
Aimanan Day 1,830, 10:35

o7

JorkoM
JorkoM Day 1,830, 12:11

Изчакайте още една седмица! Няма как да спечелим все още, гърците имат много запаси от вафли и базуки! Но взеха да се пропукват, освен в 4-та дивизия. Точно в нея трябва да се организира СОТ и донякъде в трета! колкото в повече тежки битки участват гърците, толкова по-бързо ще клекнат! Затова е добре да има по няколко битки наведнъж!
Айде направих се на умен
😉

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.