Ambient on/off

Join the new world

 

[İçişleri Bakanlığı] Basın Bildirisi II - İran NE'si

Day 2,186, 13:44 Published in Turkey Turkey by T.K.N
Saygıdeğer eTR Vatandaşları,

Seçimler bittikten sonra bir makale açmış ve Hükümet ile Vatandaşları arasındakı iletişimi İçişleri Bakanlığı olarak sağlayacağımızı belirtmiştim. Ancak bu güne kadar yoğun olduğum için ve makale ile anketlere zaman ayıramadığım için sizlere verdiğim sözü yerine getiremedim. O yüzden sizlerden özür diliyorum.

İçişleri Bakanlığı olarak bir Hükümet, Devlet; Vatandaşları için vardır demiştik ama bunu ne yazık ki yerine getiremedik.

Bu yüzden e-TBMM'den geçmiş olan İran NE'si ve kapalı kapılar arkasında konuşulanları, amaçlarımızı ve hedeflerimizi şeffaf bir şekilde anlatacağım. Eğer bir Hükümet, Devlet; Vatandaşları için varsa; Vatandaşlar bu Hükümetin, Devletin, onlar için ne yaptığını bilmek zorunda. İşte bu makalede onu bulacaksınız.

Vatandaşlarımızın oyundan sıkıldığını ve savaş istediklerini biliyorduk. Bundan emin olmak için MSB bir anket yaptı ve anket sonuçları bu bulguları destekliyordu. Bunun üzerine bütün eTR Vatandaşlarının ortak hayali olan tekere ulaşmak için plan yaptık. Her türlü ihtimali öngörmeye çalışıp, planı hazırladık. "3 harfli"ye yürürken bize destek vermesini beklediğimiz 3 yakın müttefikimize bu planı sunduk ve desteklerini istedik.

3 yakın müttefikimiz "3 harfli"ye yürürken bizi desteklemeyeceklerini, düşecek olan MPP'leri yenilemeyeceklerini ve hatta karşıdan vuracaklarını belirttiler. Biz de sırf Vatandaşlarımız oyundan sıkılmasın diye yapacağımız bir sefer sonucunda, sağlam 3 müttefikimizi kaybetmeyi göze almadık ve bu planı rafa kaldırdık.

En azından görünen şu ki, tekere bu dönem ulaşma şansımız yok ama bizden sonraki dönemler için eğer tekere ulaşmak istiyorsak, yeni alliancelar kurulma aşamasındayken, tekere yakın bir pozisyon almalıyız. Bunu da 3 yakın müttefikimize söyledik ve bunun için "3 harfli" sınırına gitmek istediğimizi, 3 teker bölgesine yaklaşmayı amaçladığımızı söyledik. Kısacası İran'a saldıracağımızı, bizimle olup olmayacaklarını sorduk. Onlar da bizimle olduklarını söylediler.

Eğer işler ters giderse ve Ortadoğu'daki bonuslarımıza giden yolu kaybetmemiz durumunda alternatif olarak çizdiğimiz rotayı da yine bu 3 ülke onayladı ve destekleyeceğini belirtti.

Biz bu onaylara güvenip, Hükümet olarak yapmamız gereken Vatandaşlarımıza gidip durumu iletmek olmalıyken, biz önce Vatandaşın temsilci sıfatıyla e-TBMM'ye ve MSB tarafından oluşturulan "önde gelen" Türk Askeri Gruplarının Komutanlarının olduğu toplu mesajlarda paylaştık. Vatandaşları için varolan Hükümet olarak, sizleri pas geçip; sizlerin seçtiği ve/veya mensubu olduğu "önde gelen" Askeri Grupların Komutanlarını muhattap almak yerine direk sizlere Vatandaşlarımıza gelmeliydik.

Acemi bir Hükümet olarak, acemi bir İçişleri Bakanı olarak, bu hatayı kabul ediyorum. Vatandaşların %48.55'inin oyunu almış bir Hükümet olarak, Vatandaşların oyları ile seçilmiş e-TBMM'den %67'de onay almanın ve Askeri Grup Komutanlarının desteğinin yeterli olacağını düşündük. Ancak gördük ki, Vatandaşlara olanları anlatmadıkça, neyi neden yaptığımızı "şeffaf" bir şekilde anlatmadıkça, her türlü saldırıya, her türlü kaosa sebebiyet veriyoruz.

eTR içinde isim yapmış bir çok kişi, "elit" diye tabir ettiğimiz kişiler bizim büyük bir hata yaptığımızı, bunun altından kalkamayacağımızı belirtip, bize yol gösteriyorlar. Kendilerine bize verdikleri tavsiyelerden dolayı teşekkür ediyoruz. Dikkate alacağız.

NE yasası verilmeden önceki gece eTR'nin en büyük partisi Buyuk Turkiye Partisi Başkanı Sayın sbhttn'in "eğer bir olamazsak bunun bedelini siz ödersiniz ... bunun farkındasınzı değil mi" uyarısına verdiğimiz cevabı aynen önce siz Vatandaşlarımıza sonra da "elit"lerimize söylüyorum "farkındayız". Eğer eTR'nin başına bizim icraatlarımızdan dolayı bir şey gelecekse sorumluluğu aynen kabul ediyoruz ve bunun da farkındayız.

İran ile savaşmak istemiyor olabilirsiniz, hatta bizim bu tercihimizi beğenmeyip karşıdan İran tarafından da vurabilirsiniz. Sadece savunma savaşlarında savaşırım, gerisine karışmam da diyebilirsiniz. Hatta daha da ileriye gidip, Hükümet neden saldırdın senin adına savaşmayacağım deyip, isyanlar için neden dank dağıtmıyorsun diye bizi eleştirebilirsiniz de. Bunlara diyecek bir lafım yok çünkü herkes özgürdür. Demek ve yapmak istediğini saygı çerçevesinde istediği gibi yapabilmelidir. Diğer neden olarak da bence en önemlisi bu güne kadar konuşmayarak, şeffaf olmayarak; ne yaptığımızı anlatmayarak bu durumun sorumluluğunu İçişleri Bakanı olarak üzerime alıyorum.

Sonuç olarak, Hükümet, e-TBMM'nin ve "önde gelen" Askeri Grup Komutanlarının büyük bir bölümünün desteğini alıp İran'a savaş açtı ve şu anda savaş devam ediyor.

Full bonuslu eTR olmanın tek yolunun tekere yakın olmak olduğuna inandığımız için İran'a savaş açtık.

Bizimle beraber eTR adına İran'a karşı savaşıp savaşmamak artık sizlerin Vatandaşlarımızın takdirine kalmış. Sözün bittiği yerdeyiz.

Saygılarımla,
İçişleri Bakanı
T.K.N

Düzeltme: Sayın sbhttn hakkında yazdığım bölüm bazı yanlış anlaşılmalara sebep olmuş. Kendisi bize bu konu hakkında bazı uyarılarda bulunmuştur. Uyardığı konuların büyük bir kısmında da şu ana kadar haklı çıkmıştır. Partisindeki vekillere NE yasasında NO verin demesine rağmen, yasa geçtikten sonra gerek kendisi, gerek partisi, gerekse bulunduğu askeri grup bu savaş eTR'nin savaşıdır deyip, ellerinden geldiğince savaşmaktadır. Kendisine bu konuda teşekkür ediyorum.[İçişleri Bakanlığı] Basın Bildirisi II - İran NE'si

http://www.erepublik.com/en/article/2340789/1/20


 

Comments

T.K.N
T.K.N Day 2,186, 13:44

savar.

lomaybere
lomaybere Day 2,187, 13:53

Siyasetin de içine sıçıldıktan sonra oyunun da içine sıçılmamış hiçbir kısmı kalmamış oldu. Emeği geçenlere teşekkür ederiz(!).
Kardeşim biz Anadolu insanıyız, bizde söz senettir, delikanlı adam sözünde durandır, mert olandır. Sen bir taraftan adamlarla anlaşma yap, madde madde bu anlaşmayı tarif et, sonra da uydurma sebeplerle o anlaşmaya tecavüz et, sonra da destek bekle! YUUUUH artık!
O ulaşmak istediğin bonus gibi olasın diyorum, bir daha da seçimlerde şöyle politika yapacağız böyle yapacağız diye milletin oyunu heba etmeyin kardeşim. Oyun bile olsa omurgalı siyaset yapın, ki bunlar Türk sözünden dönmez, dostluğuna güvenilir, düşmanlığı bile mertçe yapar desinler, adam yerine koysunlar.
Ha diyeceksin ki biz adam olmayız, o zaman net şekilde ifade edeyim, o zaman ben ve ben gibiler o bizden ayrı kabul ederiz kendimizi ve yolumuzu çizeriz. "Adam olun, ciğerimi yeyin, adam olmayın ..." sözünü hatırlatırız...

man of rising
man of rising Day 2,186, 13:45

pirinç

lDarkGhostl
lDarkGhostl Day 2,186, 13:45

pirinç 🙁

man of rising
man of rising Day 2,186, 13:46

heheheheh

lDarkGhostl
lDarkGhostl Day 2,186, 13:47

Anlamıyorum . Karar çıkmış, adam hala biz İran'a karşı savaşmayız diyor. Git oranın vatandaşı ol.

Bide iran için vuranlar var tabi..

Mythakbar
Mythakbar Day 2,186, 13:52

ikinç

Lord Vaako
Lord Vaako Day 2,186, 13:53

"NE yasası verilmeden önceki gece eTR'nin en büyük partisi Buyuk Turkiye Partisi Başkanı Sayın sbhttn'in "eğer bir olamazsak bunun bedelini siz ödersiniz ... bunun farkındasınzı değil mi" uyarısına verdiğimiz cevabı aynen önce siz Vatandaşlarımıza sonra da "elit"lerimize söylüyorum "farkındayız"."


Hükümet bir olunması için ne yaptı peki?

T.K.N
T.K.N Day 2,186, 14:01

Meclise gerekli açıklamaları yaptık. Sbhttn'e gerekli açıklamaları yaptık. Sorularına cevap verdik. Demek ki ikna edemedik ki kendisi NE yasına NO verin dedi. Bunun sorumluluğunu da üstleniyoruz. Mecliste 3 parti NO verin demesine rağmen, NE yasası geçtiyse onları ikna etmişiz demek ki.

Lord Vaako
Lord Vaako Day 2,186, 14:03

Vatandaşlarınıza ve "elit"lerinize ne gibi bir birlik çağrısında bulundunuz? Benim gördüğüm kadarıyla yapmayın etmeyin diyen herkes taşa tutuldu.

T.K.N
T.K.N Day 2,186, 14:19

Oradaki konuşma İran'ın içeriyi çok sağlam bir şekilde karıştırabileceği şeklindeydi. 4 farklı başkan dönemi hakkında bilgi veriyordu ve 2 farklı Dış İşleri döneminde yaşananlar hakkında da uyarı yapılıyordu ama oradaki genel olarak Meclis ve Vatandaşları bahsediyordu. Mecliste birlikteliği sağlayınca ki Reno'nun impeç geçmeyince bu işi çözeriz diyorduk ancak gördük ki ve hala görüyoruz ki meclis ayağıyla ibaret değilmiş.

Vatandaşlarımıza geç kaldık. Hata olarak kabul ediyorum.

"elit"lere ayrı bir davetiye mi çıkarmamız gerekiyor? Sabahtan beri bir "elit" aşağıya, "elit" yukarı gidiyor. En son baktığımda bir "elit" Hükümet RW için dank ver bari cepheyi tutalım diyordu.

Bu arada belirteyim, sbhttn'e taş atmak gibi gözükmesin o bölüm, haklı çıktığını belirtmek istiyorum.

Lord Vaako
Lord Vaako Day 2,186, 14:23

"elit" diye ayrıca belirttiğine göre onlar vatandaştan sayılmıyor sanırım. O yüzden ben de senin gibi ikisini ayırdım. "Elit"ler sanıldığı kadar "elit" olmayabiliyorlar demek ki.

Şekil 1A:
http://prntscr.com/246m7z

T.K.N
T.K.N Day 2,186, 14:33

Aynı kapıya çıkıyoruz bak işte, bir "elit" lafı var gidiyor. "Elit"ler mutlu olsun, vursun kazanırız veya "elit"ler vurmadı kaybettik. "Elit" nasıl olunuyor ben de bilmiyorum. "Elit" kim dendi mi de aynı isimler sayılıyor. Bakıyorsun cepheye "elit"ler -bir nedeni olduğuna eminim- vurmuyor. O yüzden ben de sana soruyorum ayrı bir davetiye mi gerekiyor diye? Hükümetin İçişleri Bakanı olarak, hatalarımızla yüzleşiyorum. Aydınlat da beni/bizi bir daha aynısını yapmayalım. Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz günlerde aydınlat beni.

Lord Vaako
Lord Vaako Day 2,186, 14:38

Vurmuyor dediğiniz elitler kaç rounddur isyanları tutuyor abicim. Daha ne yapılmalı bilmiyorum ki... Aydınlatmak benim işim değil, hükümetinizin kendisine hedef belirleyip her fırsatta saldırdığı kesime karşı yapılması gerekenler basit.

A Lena
A Lena Day 2,186, 14:44

T.k.n elit lafı hükümetteki bazı kişiler tarafından söylenen bir laf biz kıçımızdan uydurmadık. Ayrıca gidip birilerine iftira atarak susturmaya çalışarak mı birlik çağrısı yapıyorsunuz siz?

T.K.N
T.K.N Day 2,186, 15:23

Gornicetli, herkes konuşsun. Sen de konuşuyorsun. Vaako da konuşuyor. Ben de konuşuyorum. Herkes konuşuyor. Ben neden bu Hükümet savaş açtı, neden geç kaldı makale onu açıkladım. Bu noktadan sonra, daha ne yapayım? Ayaklarınıza mı kapanayım? Benim dediğim şey basit. Savaş ilan ettik nedeni de bu. İsterseniz gelin bizle savaşın, isterseniz savaşmayın sizin bileceğiniz iş.

Vaako ne yapılması gerekiyor?

Lord Vaako
Lord Vaako Day 2,186, 15:25

saldıran kabine üyelerinizle ilgili tedbir alabilirsiniz

T.K.N
T.K.N Day 2,186, 15:27

Ne gibi?

Lord Vaako
Lord Vaako Day 2,186, 15:28

uyarın, saldırmalarını engelleyin, vb... ne bileyim

A Lena
A Lena Day 2,186, 16:09

Tkn makaledede belirttiğin gibi kabine üyelerinizin ne boklar yediğini görmemişsin sanırım birlik olunması isteniyosa böyle davranılmaz kimsenin bişey beklediği yok 2 3 kendini bilmezin laflarıyla sırtımızı dönücekte değiliz.

orjinal 2
orjinal 2 Day 2,186, 13:53

lan olum hem etr ıçişleri bakanı olarak makale acıon. hemde cımrılık yapıp pirinç vermıon.

cık cık cık

Mythakbar
Mythakbar Day 2,186, 13:57

orji az tank sal la, oyunu bırakırken herşeyi satmıştım, açım mk, ayrıca iverson senin için şöyle böyle diyor la xdxd

orjinal 2
orjinal 2 Day 2,186, 13:59

iverson versin la o zaman sana tank:)

Mythakbar
Mythakbar Day 2,186, 14:00

salla la iverson ı , sen sal ben iverson a "çok ayıp ediyorsun" derim xdxd

T.K.N
T.K.N Day 2,186, 16:36

Orjin savaş var hacı:) 1 silahın değeri bile var. Nasılsın yav görüşemiyoruz. Evlilik nasıl gidiyor? Yenge iyi mi? Bir sıkıntı yok inşallah.

Eldarion Sionnodel Day 2,186, 13:53

Comment deleted

Lord Vaako
Lord Vaako Day 2,186, 13:58

Savaşı çıkartanlar nasılsa sorumlu değiller durumdan değil mi? eTRnin savunulmaması için sizlerin bizlere saldırması bile yeterli değil sebep başkan.

T.K.N
T.K.N Day 2,186, 15:39

Savaşın çıkması için NE yasasını verdik. Yasa e-TBMM'den geçti. Meclis kararı ile savaşa girdik. Sonuçta savaş Eldarion ve onu destekleyenler ile İran arasında olmuyor. eTR ile İran arasında oluyor. Kaybedersek eTR kaybediyor, kazanırsak eTR kazanıyor. Biz sorumluluğunu alırız. Ancak savaşmayarak veya karşıdan vurarak, bonusları sadece biz kaybetmiyoruz. Ancak ister vurursunuz ister vurmazsanız. Dert mi?

Lord Vaako
Lord Vaako Day 2,186, 15:41

Hala her tüm RWlerde vuruyoruz hala atarlanıyorsunuz. Bravo...

T.K.N
T.K.N Day 2,186, 15:46

Yav Vaako sakin sakin takılıyoruz. Neden böyle yapıyorsun? Seni anlamakta zorluk çekiyorum. Hep aynısını diyorum. Savaş var. Bu savaş eTR'nin savaşı. İsteyen vursun, istemeyen vurmasın diyorum. Dert mi diyorum. Atarlandı oluyorum. Yapma gözünü seveyim. Sen hiç atar görmemişsin. Sakin olmaya, sağlam düşünmeye ihtiyacımız var yapma lütfen. Gerek yok.

ByBatu
ByBatu Day 2,186, 14:01

biz üreticiler için çözüm basit, şuan sırba gitsem 5 dakkada kabul ederler polaklarda öyle 🙂 günlük 50-60 işçi çalştırıorm bunun vergi gelirlerini siz hesaplamıyor olablrsnz ama onlar hesaplıyor 🙂 şeytan ayrıntıda gizlidir

T.K.N
T.K.N Day 2,186, 15:43

ByBatu, haklısın. Gitmek istedikten sonra her yere gidersin. Önemli olan gitmeden birlikte bir şeyler yapabilmek.

Wadera Ka Beta
Wadera Ka Beta Day 2,186, 14:22

iç işlerinin tavrına bak bide başkanın tavrına
kendi aranızda bile birlik yok 😕

T.K.N
T.K.N Day 2,186, 15:49

Özgür düşünce var. O biraz sıkıntılı. Ben Başbakan ile çelişebiliyorum. Karşı şeyleri savunabiliyoruz. Sıkıntı bu.

ademyildiz81
ademyildiz81 Day 2,186, 13:54

ikinc

Mythakbar
Mythakbar Day 2,186, 13:56

çok ince hicivler var mk..

TKN güzel yazı, verdim şukunu..

Sirplus
Sirplus Day 2,186, 13:56

o7

Mythakbar
Mythakbar Day 2,186, 13:58

unutmadan

alayına AQUS !!11!!11!!!!

orjinal 2
orjinal 2 Day 2,186, 14:00

alayına OSTOR

hat hat
hat hat Day 2,186, 13:58

işin bilgilendirme kısmında hatalar yapıldığı açık.

icraat başlamış tepkiler ortaya çıkmış. Sonrasında bilgilendirme yapmak yeterli olmayabiliyor

iran cephesini meclis oyları ile onayladı.
askeri gruplarla görüşüldü denmiş. ama ben gün içerisinde habersiz olan grup komutanları gördüm
herşeye rağmen hükümet bu yasayı sunmuş ve cephe açma kararı vermişse, ülkenin genel onayını aldığını varsaymalı. Sonucu farklı ise hata yaptığını da görmeli

Sırf inat olsun diye tr ye karşı vurmak yanlıştır onu da belirteyim. para için vuranlar ise her daim oyunda o şekilde ilerlediklerinden dolayı yapacak birşey yok

Son olarak halkın tamamı bu işe onay vermesi durumu olsa bile savaş için gerekli hazırlıklarda da eksiklikler var. Bunu da görüp çözmek gerek

T.K.N
T.K.N Day 2,186, 14:07

Hat Hat, "önde gelen" ibaresi var orada. MSB'nin grubunda paylaşıldı. Sizden barbo varmış baktım şimdi.

Hatalar var. Bunların da farkındayız. Bu makaleyi aslında Sbhttn ile görüştükten sonra veya önce açmak gerekirdi. Geç kaldım.

Eksikler var. Onları tamamlamaya çalışıyoruz.

hat hat
hat hat Day 2,186, 14:21

bizim grup adına bir sıkıntı yok zaten. shoutlardan haberim yok yazan diğer gruplardan arkadaşları gördüm sadece

onun dışında tamamlama olayında hepbirlikte halledilecek inşallah

T.K.N
T.K.N Day 2,186, 14:27

Karşı taraf sağlam çıktı, iyi para dağıtıyor, bizdeyse; Vatandaşlarımız arka çıkmadı. Neden savaştığını açıklamazsan, karşı taraf 100 makale ile neden savaşmamalısın, bu hükümet kötü makalesi açarsa bu normal bir sonuç. Meclis'e olayı anlatmakla, önde gelen ordu komutanlarına bunu anlatmakla olmuyor bu işler.

Biz harita üzerinde planlar ve diplomasi üzerinde çok takıldık, geldiğimiz yeri unuttuk. Onlarla teması kaybettik. Şimdi onlarla teması tekrardan sağlıyoruz.

Bu da bir başlangıç.

Tjutg Simzb
Tjutg Simzb Day 2,186, 14:48

Son 2 gündür hükümet yetkililerinin tavır ve üsluplarından sonra, bu kadar mantıklı ve düzgün konuşman kıllandırıcı açıkcası. Bu yazdıklarını diğer kabine üyelerinin onayladığından emin misin?

T.K.N
T.K.N Day 2,186, 14:57

Tju bunlar benim düşüncelerim ve Başkan ile Başbakan'ın onayından geçmiş bir makaledir. Yorumlarım da benim kendi yorumlarımdır ve makale ile aynı doğrultuda ve tutarlıdır. O yüzden bunlar için de onaylıdır diyebiliriz. Benim üstüm bu iki kurum oluyor ve ben bunlara karşı eğer sorumluysam sorumluyum Vatandaşlarımız hariç. O yüzden diğer kabine üyelerinin bunu onaylayıp onaylamaması durumu olamaz. Ben nasıl onların yazılarına sadece katılmıyorum veya katılıyorum diyorsam aynı durum onlar için de geçerlidir.

Tahminimce, Başbakan yani MKA ile bir uyuşmazlık olduğunu söylemek istiyorsun. Bazı konularda farklı düşünüyoruz. Ancak ben burada benim bahsettiğim şekilde sistemi kuruyorum ve düzeltmeye çalışıyorum. Sonuç olarak MKA benimle aynı fikirde olmasa bile bana saygı gösteriyor.

Benim mantığım bu şekilde, Tju o yüzden de yapacak bir şey yok:)

Tjutg Simzb
Tjutg Simzb Day 2,186, 15:01

Saygı duydum, görevinde başarılar kardeşim.

ByBatu
ByBatu Day 2,186, 13:59

su gibi kaybolan 400k cc nin hesabı sorulmalı bence diyorum.. Sıramı walpole panpa ma devrediyorum

Eldarion Sionnodel
Eldarion Sionnodel Day 2,186, 14:01

400k cc nerde kayboldu yav bugün bi 10k maksimum harcandı. 🙂

ByBatu
ByBatu Day 2,186, 14:05

sadce sizn mu nun açtığı CO lar hesaplarıma göre 185k cc ki hesap kitap konusunda iyiyimdir biraz, el altından dağıtılan tanklar kulağımıza geliyor 🙂 öptüm

Eldarion Sionnodel
Eldarion Sionnodel Day 2,186, 14:07

valla kendi cebinden açan olmuştur bilemem. Ama hükümet olarak harcadığımızın ne olduğunu MSB zaten duyuracaktır. Ama 400k değil. 100k bile değil. Benim kontrolümde msbden gelen para zaten 50k nerden bulacaz da harcayacaz daha fazlasını. ( sorun banka müdürüne )

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.