Ambient on/off

Join the new world

 

Денес над Македонија се раѓа [CAB]

Day 1,822, 22:40 Published in Republic of Macedonia (FYROM) Republic of Macedonia (FYROM) by Narodna Banka na Makedonija

Денес над Македонија се раѓа,
ново сонце на слободата!
Македонците се борат,
за своите правдини!
Македонците се борат,
за своите правдини!
Одново сега знамето се вее,
на Крушевската република!
Гоце Делчев, Питу Гули,
Даме Груев, Сандански!
Гоце Делчев, Питу Гули,
Даме Груев, Сандански!

Македонецот од секогаш се борел и кога изгледите не биле на негова страна, но дали значи дека требало да се откаже и помири со status quo кој му бил наметнат. Нормално НЕ.

Многу мислења има за тековната ситуација. Сигурно и за некои од нив читавте во повеќе статии вчера, особено во таа на лазароса
( http://www.erepublik.com/en/article/-lazarosamkd-1-2157606/1/20 )

Водејќи се од тоа како сме како народ во РЖ и како се одвивиаат работите на еРепублик, секој човек кој подолго време е на играта ќе каже, нема јаки нации, нема вечни сојузи, нема вечни непријатели, нема вечни НАП-ови, нема фармери Македонци. Играта како и животот е циклус. Еднаш сте горе, еднаш доле, за повторно да се издигнете.

Македонците знаат дека најинтересните моменти кои сме ги имале во играва биле неколку, но повеќето биле против Грција. Не поради тролањето, не поради надмоќноста или слабоста, туку фактот дека како еНации секогаш сме биле горди и со срце и во битките сме давале се.

Сите се сеќаваат на тешките битки, на мирисот на свежите тенкови тазе спремени за битка, на напорите во последните минути, на ПРЦ на крајот од битките, на паднатите херои, на милионите на ScymeX, Aexil, Kong, Mudash, El che, VOIX и останатите.

Сетете се дека сепак ова е игра, дека и покрај неизмерната љубов која ја чуствуваме за Македонија и нејзината добросостојба, и напредокот на сите во неа, сите сме тука, не за мирот, туку за сета возбуда на вистинската битка. Сите ќе се сетат која е причината поради која дошле на оваа проклета игра.

Јас како претседател комплетно ја превземам одговорноста за се што се случува и вие како народ, а особено конгресот, сте должни да пуштите импич секој момент кога вие сметате, дека тоа е исправно и сте незадоволни.

Со среќа нека ни се моментите кои ги доживуваме, нека се забавни за сите и тие за и тие против.

Вечна нека ни е Македонија, а битките забавни.

Претседател на еМакедонија
Crash and Burn

П.С. Не тенкајте од одма, не трошете повеќе од што мора. Ќе биде долга војна.

 

Comments

GGoxyto
GGoxyto Day 1,822, 22:45

Некако времево облачно ми стои.

kokan p
kokan p Day 1,822, 22:46

о7

GGoxyto
GGoxyto Day 1,822, 22:46

*патриотскапесна* за да ни се кренит моралот уште рано на сабајле.

gnoj01
gnoj01 Day 1,822, 22:49

o/

Aspadora
Aspadora Day 1,822, 22:50

AHHHHHHH lepakot od sabajle.....

Long Live Brotherhood
Long Live Brotherhood Day 1,822, 22:56

о7

Ivan Vancho Makedonski
Ivan Vancho Makedonski Day 1,823, 23:01

А дека е Никола Карев во химната а? а?

Ај Сарафов и Александров им сметаа, ама зошто го „заборавија“ Карев?

МнМ!
о7

Kate N
Kate N Day 1,823, 23:02

Stef40
Stef40 Day 1,823, 23:07

o7

TRTE T
TRTE T Day 1,823, 23:25

o7

Plainswalker
Plainswalker Day 1,823, 23:39

ќе биде долго да, а бугарите ќе треба да се брзи во првите 4 напади за да не се отсечат грците на арапскиот полуостров

Eddi Purasevic
Eddi Purasevic Day 1,823, 23:41

Ke im skinime gazojte, vecer pukam mojte pejse milioni i site kuro ke mi go jada x )

Aj so srekja neka e momci i devojcici. Belki ke gi tepate : )

Zoran I Makedonski
Zoran I Makedonski Day 1,823, 00:18

FANTAZIA

4a4arA
4a4arA Day 1,823, 01:28

А дека е Никола Карев во химната а? а?

Ај Сарафов и Александров им сметаа, ама зошто го „заборавија“ Карев? ААаааААаа

Влао Гули го опејаа Карев прецедатело на 2рата република у светот го заборавија! пфффф

4a4arA
4a4arA Day 1,823, 01:30

европа де

Uber kiko
Uber kiko Day 1,823, 02:05

А дека е Никола Карев во химната а? а?

Ај Сарафов и Александров им сметаа, ама зошто го „заборавија“ Карев? ААаааААаа

Влао Гули го опејаа Карев прецедатело на 2рата република у светот го заборавија! пфффф x2

MKD DragoN MKD
MKD DragoN MKD Day 1,823, 04:19

o7

o7

Black Snakee
Black Snakee Day 1,823, 08:22

o7

Zoran I Makedonski
Zoran I Makedonski Day 1,823, 08:40

NIKOLA KAREV SO DEL OD VOSTANICITE IA NAPUSTIL REPUBLIKATA I RESIL DA NE UCESTVUVA VO ODBRANATA NA KRUSEVO I OKOLNITE MESTA DALI OVA E KOBNA ODLUKA SEUSTE NIKOI NE MOZE DA PROCENI NO ZA DA TRAE VOSTANIETO DOLGO TREBALO DA SE VODI SO GERILSKI ODNOSNO PARTIZANSKI STRATEGII NA STO NEKOI SE PROTIVELE SMETAIKI DEKA TOA E KUKAVICKI PA TIE STO OSTANALE DA GO BRANAT GRADOT I OKOLINATA HRABRO ZAGINALE SEPAK CELTA NA GERILSKOTO VOIUVANE E UDRI I BEGAI TROSI GO NEPRIATELOT VOENI COVECKI I FINANSISKI

Zoran I Makedonski
Zoran I Makedonski Day 1,823, 08:43

RESURSI I SO NAIMALI ZAGUBI SE POSTIGNUVA NAIGOLEM EFEKT VO BORBATA NEIZINO AFIRMIRANE I OMASOVUVANE ALI PUSTO MAKEDONCE KAKO TOGAS TAKA I SEGA ZA NISTO NE MOZE DA SE DOGOVORI I DA POSTIGNE USPEH A TOA IM ODI VO PRILOG NA NEPRIATELITE

Toni Lj Cvetkovski
Toni Lj Cvetkovski Day 1,824, 23:43

Taka e precednice. Ova e sepak samo igra. A igrata ako stanuva neinteresna nema da se igra. I da izgubime i da pobedime utre sonceto pak ke izgree nad nasata Makedonija. ( ako ne e oblacno de 😁 Zatoa makedonci igrajte i ne se trevozete

Lily Snape
Lily Snape Day 1,824, 15:19

o7

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.