Ambient on/off

Join the new world

 

Завршно Претседателско Обраќање [ТashaMKD]

Day 1,873, 19:41 Published in Republic of Macedonia (FYROM) Republic of Macedonia (FYROM) by Narodna Banka na Makedonija


Завршно Претседателско обраќање [TashaMKD]

Драги Македонки и Македонци, драги пријатели,
Дојде и тој момент, крај на претседателствувањето на оваа влада, момент кој во некои ситуации одвај го чекав, момент кога целиот товар на еПретседателот ќе го префрлам на следниот. Овој мандат беше исполнет со радости, таги, пцовки, кавги.
Оваа позиција е таква која бара 24 часовна посветеност. Неможев да раат да отидам и да сварам графче, а да не ми заѕвони телефонот со некоја битна информација која бара итна акција. Кутриот телефон, батеријата му откажа, екранот избледе. Компјутерот не беше изгасен ни 1 час.Морам да искажам ГОЛЕМА БЛАГОДАРНОСТ до целата влада, која си ги одработи задачите најкоректно.


Исто така голема благодарност и до членовите надвор од нашата влада кои навистина многу ми помогнаа.
Во мојот мандат успеавме да ја зацврстиме ситуацијата на нашата држава, да воспоставиме нови контакти и да добиеме нови пријатели. Во ниеден момент нашиот интегритет не беше доведен во прашање. Сега на крајот од мандатот имаме 7 од 10 ресурси, ја држиме Грција под силна чизма, им помагаме на сојузниците. Некој ќе рече не е тоа доволно. НО, во овој мандат благодарение на заложбите на неколку луѓе, дојдоа многу бебиња, добија ментори, и газат се пред себе во првата девизија. Многу голема благодарност до меторите. Имам пофалби од бебињата, кои веќе тренираат со сите тренинг центри благодарение на менторите. Само напред.
Постарите играчи имаа можност да подсоберат зимница, да направат upgrade на некој центар, да ојачаат и да се подготват за следните битки, кои се неизбежни.Претпоставувам дека ќе има и тролање како имало медари или како сме ја опељушале НБРМ и сосема сум свесна дека и најкоректниот даден отчет тоа нема да го спречи. Сепак мое е да го дадам отчетот, а Ваше да верувате во него или да тролате.

Значи кога дојдов ја имаше оваа состојба во НБРМ:

На крај од мојот мандат ситуацијата е следна:


Целокупното работење и трансакциите може да ги најдете тука:

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AruoGhV3HZvjdGJwU045YVJtU1pvcGhSYkJieDVKU1E

Морам да напоменам дека многу од членовите на владата и самите донираа со сопствени средства во поделбите.Морам да го напоменам и тоа што не е сработено од владава, а беше ветено.
Министерството за правдаОва министерство тргна солидно, уште првиот ден имаше успеси, нема да ги повторувам, ги има во претходните статии.
Креиравме заеднички акаунт, но бевме истролани од македонците, како тоа било реферал, а не беше. Тука ја направив мојата грешка и го избришав акаунтот. Потоа се обративме до админите, да ни дадат весник на некоја од ОРГ за да го направиме министерство, но тие не откачија и не ни го овозможија тоа.
Се надевам некој иден претседател ќе најде сили и ќе го формира ова тело.Собиранките.. ах тие собиранки, колку се договаравме и никако не успеавме да најдеме термин, или други веќе имаа собиранки во тој термин, или беа празници, или имаше битни битки, но ќе ги направиме, не се откажуваме.


Што ќе ми остане во најголемо сеќавање.. Менторите.. 130 ментори се грижат успешно за 130 бебиња. Се воспоставија пријателски односи. Особено менторите што посвоија женски бебињаПорака до следните претседатели. Не се плашите да донесете нови луѓе и нови идеи. Бидете искрени и верни. Задно сме посилни. Тука сме јас и мојата влада да помогнеме кога и да е потребно. Веруваjте им луѓето од оваа влада, ставајте нови луѓе во владата. Продолжете ги добрите идеи од оваа влада.
Чувајте ги старите пријатели и стекнете нови.

ЗАЕДНО СМЕ ПОСИЛНИ

ВЕРА И НАЦИЈА
ПРЕД ИНТЕРЕС И ПАРТИЈАВи благодарам на сите вас, кои ми го овозможивте ова искуство, беше интересно, успеавме да одолееме на сите предизвици..

И на крај.. Докажавме дека и ние девојките можеме да ја водиме државата успешно, имавме девојки министри, заменици, помошници.. почитувајте ги, сакајте ги, го заслужија тоа.TashaMKD
Претседател на МакедонијаЗавршно Претседателско Обраќање [ТashaMKD]
http://www.erepublik.com/en/article/-ashamkd-1-2188547/1/20
-shout-
 

Comments

Narodna Banka na Makedonija
Narodna Banka na Makedonija Day 1,873, 19:49

Завршно Претседателско Обраќање [ТashaMKD]
http://www.erepublik.com/en/article/-ashamkd-1-2188547/1/20
-shout-

L!quid0
L!quid0 Day 1,873, 19:54

o7

Shockedyci
Shockedyci Day 1,873, 19:55

o7

ONCE A TIGER ALWAYS A TIGER
ONCE A TIGER ALWAYS A TIGER Day 1,873, 19:59

o7

DGKukusev
DGKukusev Day 1,873, 20:02

Само пофални зборови,
о7

Trolldor
Trolldor Day 1,873, 20:04

o7

nd89
nd89 Day 1,873, 20:06

o7

ApocalipseMNA
ApocalipseMNA Day 1,873, 20:08

o/

BlackMK
BlackMK Day 1,873, 20:16

o7
Негативни коментароси ќе си имаат работа со мене xD

serginius73
serginius73 Day 1,873, 20:17

Lady with balls of steel o7

SaJrUs
SaJrUs Day 1,873, 20:18

o7

Мушки го истера месецот : )

TheTrooper69
TheTrooper69 Day 1,873, 20:21

и не ќе беше ништо меѓу нас, знај ако таа ноќ не ми даде знак

~Блеки.

Davorsk8
Davorsk8 Day 1,873, 20:49

o7

Psycho The Great
Psycho The Great Day 1,873, 20:55

о7

Ivan Vancho Makedonski
Ivan Vancho Makedonski Day 1,873, 20:57

o7

Kristijanmkd93
Kristijanmkd93 Day 1,873, 21:31

pretpostavuvam deka bilo odlicno za vreme na ovoj mesec , ne ja znam dolgo vreme situacijata taka da mozam samo da ve pozdravam 😛

o7
o/ 🙂

Seikot od Trubarevo
Seikot od Trubarevo Day 1,873, 22:03

Da si odmoris sega ubavo bidejki zavrsi ogromna rabota za eMakedonija. o7

B a z e
B a z e Day 1,873, 22:32

o7

nakurosvirce
nakurosvirce Day 1,873, 22:36

sum videl nesto u tebe sum te glasal ne si razocarala i da se kandidiras pak pak ke te glasam bravos.

MKLion
MKLion Day 1,873, 22:43

o7

Aliss Wonder
Aliss Wonder Day 1,873, 22:46

o/
dosta bese na chat, od naredna nedela se "citame" u kafana !!!

BucephalusIII
BucephalusIII Day 1,874, 23:01

\o/

КАФАНА!! само таму можеш да ја исплатиш мојата помош 😛 😛

ajvaRmen
ajvaRmen Day 1,874, 00:10

o7

TRTE T
TRTE T Day 1,874, 00:40

o7

Секоја чест ПРЕТСЕДАТЕЛКЕ!
Секоја чест и за момците и за девојките!
Се надевам дека идните влади ќе земаат пример од Вас!!!!

о7

MKDpedza
MKDpedza Day 1,874, 00:42

o7

goce.bs
goce.bs Day 1,874, 00:49

bese odlicna eMAKEDONIJA dobi mnogu pomos od tebe

Angela92
Angela92 Day 1,874, 00:50

Љубов до тебе и до сите : )

DacMKD
DacMKD Day 1,874, 01:33

o7

VardarEgejPirinMacedonia
VardarEgejPirinMacedonia Day 1,874, 01:48

o7

Mad lynx
Mad lynx Day 1,874, 01:57

o/

Bojan Koloren
Bojan Koloren Day 1,874, 02:05

Bravo

Jurukov
Jurukov Day 1,874, 02:43

o/

mkdfighter97
mkdfighter97 Day 1,874, 02:43

Kade se 20 gold od NBRM?!?!?!?!?!? LOPOVI IA UKRADOVTE MAKEDONIA

kokan p
kokan p Day 1,874, 02:44

o7

StrvleMKD
StrvleMKD Day 1,874, 02:46

Nema cicki nema vote o7

viljus1
viljus1 Day 1,874, 02:47

Bravo
i da ne bidi samo falenje da znajs deka ke ti pamtime so ne izlazi za sobirankite, ne priznavam opravduvanje ke ostanis borclija.
o7

rengenzy
rengenzy Day 1,874, 03:09

o7

lazarosaMKD
lazarosaMKD Day 1,874, 03:24

пак ќе кажам штета ако забелешките за "министерство за правда" си ги сфатила како тролање,
ако не ти е смешно министерство да биде играчки акаунт,
ако не ти е страв некој да биде баниран поради повеќе акаунти,

тогаш барем кажи некој пример друга држава да користи акаунт за министерство.

Вие пак сте можеле да го фурате тоа министерство, да се координирате за пријавување непријателски навредливи статии, непријателски мулти и преку групна порака

Biropiec
Biropiec Day 1,874, 03:26

ЗАЕДНО СМЕ ПОСИЛНИ
o7

Strastniot
Strastniot Day 1,874, 03:27

o7

smekerot
smekerot Day 1,874, 03:27

o7

KepenciMKD
KepenciMKD Day 1,874, 03:28

o7

Machairodus Giganteus
Machairodus Giganteus Day 1,874, 03:35

o/

Baniran na pravdina
Baniran na pravdina Day 1,874, 03:43

o7 bravo sis o/

CHEVEYO
CHEVEYO Day 1,874, 03:49

o7

n e v e r C G
n e v e r C G Day 1,874, 03:50

o/

ThracianWarrior
ThracianWarrior Day 1,874, 03:51

о/

tonikuze
tonikuze Day 1,874, 04:07

o7

MKConqueror
MKConqueror Day 1,874, 04:15

браво за евиденцијата.

MKD DragoN MKD
MKD DragoN MKD Day 1,874, 04:43

o7

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.