[ANALIZA] Ranking partii a wynik wyborczy

Day 2,563, 06:49 Published in Poland Poland by PrismTank


Witam czytelników!

Plato uraczył nas wynikami wyborów kongresowych. W tym artykule chciałbym zrobić krótką analizę wpływu rankingu na wynik wyborczy.

Na początek kilka słów o tym jak wygląda głosowanie w wyborach kongresowych.

Do 23. dnia miesiąca można składać swoje kandydatury do Kongresu, następnego dnia prezesi partii TOP5 ustawiają listy wyborcze. Prezes partii ma możliwość jedynie modyfikacji kolejności na liście. Nie może dodawać ani kasować kandydatur.
25. dnia miesiąca odbywają się wybory, wyborcy głosują na partię. Miejsca w Kongresie rozdzielane są proporcjonalnie zgodnie z wynikiem wyborczym. Jeśli partia XYZ zdobywa 5 miejsc to do Kongresu wchodzi pięć pierwszych osób z listy wyborczej XYZ.

Wynik wyborczy a ranking

Chciałbym w tym artykule pochylić się nad tym jak wynik wyborczy jest przewidywalny. Zobaczmy jak wygląda wykres przynależności do partii TOP5. Jednak nie chcę tutaj mówić o liczbach bezwzględnych, ale o tym, jaki odsetek graczy należących do partii TOP5 należy do konkretnej partii.

PI - 31,6%
ND - 29,2%
PPP - 14,6%
PA - 12,3%
PWL - 12,2%



A teraz zobaczmy jak wyglądają obecne wyniki:

PI - 30,5%
ND - 28,2%
PPP - 15,1%
PA - 12,9%
PWL - 13,3%



Jaka jest różnica w punktach procentowych?
PI - -1,1 p.p.
ND - -1,0 p.p.
PPP - +0,5 p.p.
PA - +0,6 p.p.
PWL - +1,1 p.p.
(brak sumowania do 0 wynika z zaokrągleń)

I porównajmy ranking do wyników wyborów:


Łatwo zauważyć, że różnice są praktycznie żadne. Największa różnica to 1,1 p. p.!

Głównym czynnikiem wpływającym na wynik wyborczy jest liczba członków partii. Z tej analizy wynika również wniosek, że osoby należące do partii spoza TOP5 oraz bezpartyjni głosują bardzo podobnie do osób, które należą do partii TOP5.

Oczywiście koalicje wyborcze (jak np. w poprzednich wyborach PA-PPC) pozytywnie wpływają na wynik, jest to jeden z niewielu sposobów, aby poprawić notowania swojej partii. Jednak z drugiej strony ich wpływ na wynik nie jest tak duży jakby wynikało z sumy liczby członków partii.

Przez ostatnie lata ND cały czas zajmowało pierwsze miejsce w rankingu i wygrywało jednocześnie wybory kongresowe, w tym miesiącu na pierwsze miejsce w obu zestawieniach wskoczyło PI. Widać, że niewiele zależy od osób na listach, osiągnięć czy faili. Wystarczy mieć dużo osób w partii i można przez lata wygrywać dzięki temu wybory. Jednak jeśli utraci się czołową pozycję w rankingu to od razu odbija się to na wynikach wyborów.

Analiza ta pokazuje jak płytki jest obecny moduł polityczny z powodu głosowania na partie. Dużo większą korzyść odnosi się poprzez rekrutowanie nowych członków partii niż poprzez rzeczywiste działania.

Dziękuję za uwagę!
Pozdrawiam!