Ambient on/off

Join the new world

 

[Achkoe]Патот до Успехот

Day 1,828, 10:07 Published in Republic of Macedonia (FYROM) Montenegro by Kate N
Музичка подлога

Оваа статија ја пишувам инспириран од две личности кои повеќе за жал не се дел од играва, Pljakot и Kika Mladenovska.Двајцата во своите весници кои што ги разгледав пишуваат за силна Македонија и патот кон нејзиниот успех.Воодушевен од тоа нивно тогашно размислување решив да ја напишам статијава.


Во нашава ни мила држава Македонија,ние Македонците патиме од комплекс некој тоа е факт.Секој за некого е препаметен,и секој за некого е глуп.Секој на некого му се прави паметен и му попува што треба да прави.Иако можеби тој секој е навистина попаметен од некој, не му дава за право да го навредува и омаловажува.Секој си има право на свое мислење и треба да си го каже,а од слушањето на туѓи размислувања можеби само да се добие,а не да се изгуби.Како рекле старите,две или повеќе глави се попаметни од една.Затоа треба секогаш да се почитува и сослуша туѓото мислење,и на оние кои што те навредуваат да не им враќаш со лошо,туку со убаво со што ќе ги заќутиш веднаш.


Понатаму би сакал да ви кажам за тоа што ја красеше на почетокот нашата држава,и каков беше патот до создавањето на Македонската Империја.На почетокот владеше анархија,сите правеа што сакаа,гледаа да му наштетат на некому и да извлечат што поголема корист за себе.Работеа со помалку здравје ( порано тоа влијаеше врз продукцијата во фирмите ), пукаа за БХ без разлика што со тоа и одмагаа на државата(нешто што се случува и денес) , доаѓаа на chat само кога ќе требаше да земат оружја и да остават линк од својот весник за претплата.Сево ова се случуваше на самиот почеток,а ова ни се случува и сега.Но тогашните луѓе не се откажуваа од идејата за Силна Македонија,не се откажуваа и не се предаваа на Бугарите кои тогаш ни беа непријатели.Тие заедно се бореа за да создадат дисциплина и слога меѓу народот.Се разбира и тогаш имаше сомнителни потези од Владата , но тие не влијаеа врз слогата на народот.Иако се случуваа многу работи ние бевме обединети и сите со пеперутки во стомакот чекавме да се издаде наредба за 2-3 убиства на Армискиот канал.Сите ние заедно ја прославувавме секоја победа,но и заедно тагувавме при секој пораз.Но никогаш не се откажувавме.Дојдоа и нашите 5 минути,дојде времето кога целиот труд вложен за да се создаде слога и единство се исплатеше.Дојде времето кога ги држевме и Италија и Грција под окупација повеќе месеци.Но тогаш никој не жалеше за испуканото здравје,за испуканите чоколада и базуки,никој не чекаше најпрвин да му се прати оружје за да пука за својата татковина Македонија.На никој не му беше дојдено до тоа жолтото што сјае и не е ниту приближно вредно колку победа на нашата земја.


Јас знам дека времињата се сменија,дека играта го изгуби стариот шмек но мора да признаеме дека и ние не сме истите.Повторно се вративме на самиот почеток кога во државата ни владее анархија,кога секој си прави што сака.И порано го имавме ова,но се справивме успешно.Зошто тоа не би го направиле и по вторпат ? Зошто не му дадеме шанса на било кој Претседател ? Можеби во некој од наредните се крие нашиот нов херој,нашиот нов Струмјанин ? Кога сме сложни и дејствуваме како едно тогаш и желбата е поголема.Чим нешто посакуваш многу,верувај дека тоа ќе се оствари.Да се обидеме уште еднаш и да му покажеме на светот дека Македонците се единствени и непобедливи.


Тежок е патот до успехот,тој е исполнет со дупки и разни препреки.Ние еднаш го изодевме,би можеле и вторпат.Го повикувам секој Македонец и Македонка да придонесе за подобра и посилна Македонија со својата дисциплина и сложност.

ЗАЕДНО СМЕ ПОСИЛНИ ! СЛОГАТА,ЖЕЛБАТА И ДИСЦИПЛИНАТА СЕ ОНА ШТО НИ ТРЕБА !!!!

Ваш Почитуван,
Achkoe
За шаут: [Achkoe]Патот до Успехот
http://www.erepublik.com/en/article/2161381/1/20
 

Comments

Persej Makedonski
Persej Makedonski Day 1,828, 10:09

1. ИМАМЕ НАШИ БИТКИ
2. ЗИДОТ ВО БИТКАТА Е НАД 55%
3. ЧЕКАМЕ НАПАД ОД ДВОЦЕФКИЈА (УШТЕ ИМААТ ЗИМНИЦИ И ИГРА МАСТЕРКАРД И СЕ ЈАКИ)
4. ТИ ПУКАШ КАКО СИВОЊА МИЛИОНИ

Persej Makedonski
Persej Makedonski Day 1,828, 10:09

ИЛИ СИ ПЕДЕР КОЈ ЗА ВИРТУЕЛНО ЗЛАТО БИ СЕ ЕБЕЛ И ВО РЖ ВО ШУПАК

ИЛИ СИ ПЕДЕРИШТЕ

ТРЕТО ?

Е ТРЕТО НЕМА

Persej Makedonski
Persej Makedonski Day 1,828, 10:10

П.С.

ПОСЛЕ ЦАЦКО ЌЕ НИ БИДЕ КРИВ

Persej Makedonski
Persej Makedonski Day 1,828, 10:11

супер стаија, може и ова да се вметне во неа

dimzaaa
dimzaaa Day 1,828, 10:15

Кате стави цицки да ти ја прочитам статијава

smekerot
smekerot Day 1,828, 10:23

ова не е напишано од Ackoeoe tuku od Achkoe : )

а која е Achkoe?

McFresh
McFresh Day 1,828, 10:25

o7
koj tebe so kamen - ti nego so karpa
koj tebe so shamar - ti na nego dva

AsT89
AsT89 Day 1,828, 10:42

o7

Machairodus Giganteus
Machairodus Giganteus Day 1,828, 11:34

o7

Prilep4an4e
Prilep4an4e Day 1,828, 11:41

@ Персеј ...тоа со цацко ми го украде 😕

BucephalusIII
BucephalusIII Day 1,828, 11:46

о>

алал вера бато!

Antic Macedonia
Antic Macedonia Day 1,828, 11:49

Kate N e predavnicka zaedno so achkoeoeo.........

TheTrooper69
TheTrooper69 Day 1,828, 11:52

стај таму како шо вика димза, долг текст има.

Plainswalker
Plainswalker Day 1,828, 14:17

Не би рекол дека порано не се цимолеше за тенкови пред да се пука, само тогаш поголем дел од тие муабети остануваа внатре во единиците, па не се гледаа од сите.

Всушност тогаш имаше и друг тип на цимолење, каде јаките бараа од послабите да им донираат злато за доброто на еМакедонија.

Plainswalker
Plainswalker Day 1,828, 14:18

Инаку пораката од текстот си е сосема на место.

Branislav 1995
Branislav 1995 Day 1,828, 14:25

Za kogo da se tepam be za kogo da pukam za debilite od makedonija...ne vikam deka site se..ali skoro polovinata....

Strume VRATI SE NI TREBAS

samo ti mozesh sega da ne opravish 😃

Antic Macedonia
Antic Macedonia Day 1,829, 00:44

strume ke se vrati...koga ke oseti komsiite deka se oslabnati ... a narodov pochnal pak da ja igra igrava i na udar po 200 ljuge ko ke ima i site ko ke se "vo granicite na R.Makedonija....."

Maced0n
Maced0n Day 1,829, 04:41

o7

cenodekaMKD
cenodekaMKD Day 1,829, 05:05

Nashata drzava ja krasea sojuznicite. Ako ne bea Turcite i Srbite nie ke bevme kako albancite sto se sega, od 6 meseci postoenje 20 dena so teritorija na mapa. Za zal Vie gospodo koj ste aktivni i se kritikuvate megu sebe, bash vie ste vinovni za ova deredje so e sega u drzavava i ne pisuvajte statii posto sami si gi citate i sami si davate mislenja i se sami si pravite a na kraj nekoj drug vi e kriv (sto ke vleze da klikne 2-3 udarca)

mac3donia
mac3donia Day 1,829, 05:08

Pripor e drzava !!!! ale ale ale xD koj mene so q1 leb ja nego so q3 leb xD xD

Kate N
Kate N Day 1,829, 06:07

@mac3donia баба ти е педер x D

McFresh
McFresh Day 1,829, 09:37

e kako be ???

TashaMKD
TashaMKD Day 1,829, 09:39

o7

Aminta Makedonecot
Aminta Makedonecot Day 1,829, 09:54

I have Voted this!
o7

Stanimir Georgiew
Stanimir Georgiew Day 1,829, 12:53

o7

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.