Ambient on/off

Join the new world

 

Претседателско обраќање бр.2[akconel]

Day 2,062, 03:30 Published in Republic of Macedonia (FYROM) Republic of Macedonia (FYROM) by Narodna Banka na Makedonija


Поздрав Македонски народе.Пред се сакам да им го честитам именденот на играчите кои славеа вчера Петровден и денес Павловден. За многу години.

o7Сите знаете дека пред неколку дена имаше обид да се ослободиме кој за жал беше неуспешен поради пробивањето на планот на КОТ ни го открија планот или некој не накодоши и Грците си кренаа предвремено востание.

Од тоа рв заклучивме дека со мала поделба д1,д2 и д3 прават парче додека во д4 немаме апсолутно никакви шанси преку ден особено кога има попуст за голд и чоколади и Плато помага.Премногу играчи прашуваат кога ке е следното рв дали да ке се ослободиме и слично.

Еве сега да ви напоменам ова е конечна одлука.

Следното рв ке биде пред конгресменските избори до тогаш ке треба да закрепнеме со пари во Банката сите се силите да се ослободиме а кога ке има битка барате оружје пари не знам ти што а банката едвај се држи на нозе досега не била попразна од кога играм. Се обидов и упеав да не го чепнам голдот. ДО 20 ти или 22 ри овој месец кога ке се ослободуваме ке имаме поголеми шанси и средства. РВ ке си кренеме денски и ке се ослободиме.

Знам дека ке кукате зошто сега не се ослободуваме. Во МОФА статија објаснето ке е дека ТВО се во криза и чекаме да искористиме нешто неможеме да се ослободиме и да стоиме слободни на ниво на сојуз. Гледате една Бугарија е окупирана па народот си знае што прави само вие плачете.Погледнете ја оваа статистика:
Грција дневно прави 11 милиарди, неделно 53 милиади, месечно 197 милиарди

Македонија дневно прави 6 милиарди, неделно 26 милиарди, месечно 127 милиарди

Според овие бројки дај сватете и прекинте со тролање зошто не се ослободуваме. Гледате дека немаме шанси да опстанеме како слободни во моментов. Одма што ке се ослободиме Грците ке ни стегнат НЕ и ке не избришат а тоа се залудно потрошени пари во и така тешката економска ситуација.

Верувајте кој и да беше на мое место истото ке го снајдеше таква е ситуацијата а впрочем дококу толку не ме сакате и мрзите и мислите дека не сум способен да ја водам државата секогаш пости начин ИМПИЧОТ.
Значи во следниот период селете се во Германија и од таму пукајте за ДО не се селете кога ке има РВ во МКД зошто битката нема да ви биде за ДО и беспотребно ке трошете пари.Следниот период FARM MODE: ON

Со почит

akconel
 

Comments

Narodna Banka na Makedonija
Narodna Banka na Makedonija Day 2,062, 03:31

Претседателско обраќање бр.2[akconel] http://www.erepublik.com/mk/article/-2-akconel--2290192/1/20

Romb0
Romb0 Day 2,062, 03:36

o/

Persej Makedonski
Persej Makedonski Day 2,062, 03:41

Brat za da se nadevame na uspesno vostanie, napravete muabet i so kiparcite za da zaedno so niv digneme vostanie vo isto vreme, a da digneme i drein vostanija vo agipet i saudiska

iPocahontas
iPocahontas Day 2,062, 04:01

И тие пред конгрес ке се ослободуваат така да ке имаме поголеми шанси од завчерашните.

Boban Panovski
Boban Panovski Day 2,062, 03:44

o7

Darkman87
Darkman87 Day 2,062, 03:48

abe krevajte non stop vostanie da ima kaj da pukame ne da se selime za sekoj kill...
ne vi bara nekoj podelbi da otvorate...

Darkman87
Darkman87 Day 2,062, 03:49

kako bi se jacale finansiski koga site pari ni odat vo preseluvanje...

iPocahontas
iPocahontas Day 2,062, 04:01

Ете ти кажа лазарот но едно рв може после 24 часа да се крене така да 1 ден ке мора да се селете...

Darkman87
Darkman87 Day 2,062, 04:27

Pa neka se kreva sekoj den vo 10 sabajle taman za DO ke e

lazarosaMKD
lazarosaMKD Day 2,062, 03:50

востанија секако дека ќе има само што нема да бидат организирани со поделби и такви работи

dDejan
dDejan Day 2,062, 03:49

о7

И ич да не ги слушаш мрчаторите, прави како што мислиш дека треба

lazarosaMKD
lazarosaMKD Day 2,062, 03:49

""""Сите знаете дека пред неколку дена имаше обид да се ослободиме кој за жал беше неуспешен поради пробивањето на планот на КОТ ни го открија планот или некој не накодоши и Грците си кренаа предвремено востание.""""

не мора да значи, можеби си кренаа самите востание поради мисиите.

Chucky001
Chucky001 Day 2,062, 03:52

Во КоТ има кртица сто посто сум сигурен не е ова прв пат да се случе памтам некои фраери дури и му предадоа логови на смее од самитот на КоТ неко меџу нама није наш

lazarosaMKD
lazarosaMKD Day 2,062, 03:57

секое лошо за добро, видовме дека д1,д2 и д3 и денски со поделба ги земаа рундите, останува д4 да се организираме да земеме неколку ноќни рунди....и сојузниците да помогнат

Aleksandra Dimanovska
Aleksandra Dimanovska Day 2,062, 04:12

zemaa bombite od misijata

El Che G
El Che G Day 2,062, 04:33

ТВО е можеби и помалку координиран од ЦоТ,ама јбг имаат сурова сила:)

Okara_iwko
Okara_iwko Day 2,062, 03:49

о7

Aspadora
Aspadora Day 2,062, 03:51

Majcin koj labav mesec si go imas 😘
Da te baci tatence 😘

CAT DADDY
CAT DADDY Day 2,062, 03:51

Decki ostajte lugjeto da si ja vodat drzavata, a vie terajte si vasite hejterski raboti negdeka na drugo msto !!!

komunistaMKD
komunistaMKD Day 2,062, 03:54

Da napravime PTO vo srbiija,ionaka ne ima mnogu 😃

lazarosaMKD
lazarosaMKD Day 2,062, 03:54

македонци, ги чуваме чоколадите од националните мисии и од ДО и бомбите & ракетите (кој ја изврши мисијата покасно) за востанието пред изборите за Конгрес,

со овој распоред на сили моментално, изборен Конгрес ни е како 10/10

Mr.Hiccup
Mr.Hiccup Day 2,062, 04:01

o7

Ivan Vancho Makedonski
Ivan Vancho Makedonski Day 2,062, 04:17

Поддршка за црепедателот 🙂

Ќе ги чувам бомбите за востанието пред конгресменски избори

о7

ONE Q
ONE Q Day 2,062, 04:19

dobro e dobro .se slozuvam vo celost

Master_Blaster
Master_Blaster Day 2,062, 04:20

nema mpp so Hrvatska nema vote ; )

Jurukov
Jurukov Day 2,062, 04:43

o7

Strastniot
Strastniot Day 2,062, 04:48

Master_Blaster е во право. Гледајте некако да имаме МПП со заедничките непријатели на TWO.

И ако имаме к'смет ќе се ослободиме.
Со ваквиов распоред на сили турското од 500 години ќе ни се гледа како летен распуст...

Alexander Macedon
Alexander Macedon Day 2,062, 04:49

То бе президент само оштро, оти не се разбираат луѓево : )

Подршка о7

Avramoski Slave
Avramoski Slave Day 2,062, 04:58

Ти реков дека тежок мандат ќе имаш каде ќе ти мрчат цело време затоа што или сме или се однесуваме како недораснати дечиња. 1 ден не издржуваме да не кукаме. Сега треба да сме сложни и паметни и да истрпиме помалку од 10 дена и да запнеме квалитетно без многу прашања. Би сакал еднаш да се следи наредба без да се прашува и да се правиме паметни што е правилно, едноставно праи наредба баш како војник што треба а дали е исправно тоа или не ќе се види на крај. И да не е успешно нема да ми е криво затоа што со правилно и послушно следење на наредби успехот ќе си дојде сам по себе. Неможе секогаш да се успее но од грешките треба да се учи а не после секоја грешка да се мрчи и плука.

Kpakep4e
Kpakep4e Day 2,062, 06:02

o7

eIvanushka
eIvanushka Day 2,062, 06:37

statija na mesto - nezavisno od toa koj e CP objektivno realnosta e taa - TWO e daleku posilen od CoT i tuka ne mozeme da storime nisto se dodeka ne dojde do nekoj nov balans na silite. sega e najdobro samo da se stedi i da se vezba, a dokolku se javi nekoja moznost site organizirano i vo koordinacija so sojuznicite da se napravi nekoj udar. se drugo sto se pravi na svoja raka e odnapred e osudeno na neuspeh - duri i vo najdobar slucaj eventualno da uspee bi bilo kratkotrajno i ke bide samo zaludno trosenje na sredstva.
kako sto imam napomenato i drug pat - treba da se gleda malce podolgorocno, da se napravi nov baby boom, da se investira vo razvoj na pomalite igraci, da se jakne diplomatijata i pokraj starite da se pridobivaat i novi sojuznici, da se vratat veteranite koi se razbegaa po svetot i zemaa drugi drzavjanstva, a sekako i site igraci da dejstvuvaat vo soglasnost so naredbite, a ne samo vo potera po BH!
bi sakal istovremeno da gi zamolam site koi ostavaat komentar da dadat svoe konstruktivno mislenje za izlez od momentalnata situacija, a ne da kritikuvaat cinicno bez osnov!
PS : i da se namali veke ednas danokot od 20%, do koga ke plakame za promaseniot air strike?!
thus spoke eIvanushka!!!

The One from Macedonia
The One from Macedonia Day 2,063, 11:24

ne e toj danok za nekoj si los airstrike...airstrikot nas ne bese voopsto los...kolku sto nie potrosivme za da udrime tolku potrosija i site sto potpisaa MPP so Pakistan preku nok, a sega ne znaat ni kade se naogja..potocno ne se na ogja ni Pakistan veke 🙂...proveri samo kolku od drzavite go imaat istiot danok...dali tebe ti menuva ako dnevno od rabota vo firma zemas 1,5 denari pomalku...za eden cel mesec toa e 45 denari...proveri kolkav e toj danok vo drugite zemji i ke vidis....zastita od multija e toa...sekoj koj ima multi i raboti kaj nego za 100 denari plata plaka samo poveke danok a kaj ostanatite nisto ne menuva a na drzavnata kasa i menuva dali denes ke ima 8000cc sobrani ili pak 20000cc sobrani...sekako za da pukaat za makedonija site makedonski igraci baraat tenkovi od drzavata

eIvanushka
eIvanushka Day 2,063, 14:52

krste mislam deka i samiot si svesen deka bese pogresen poteg i toa uste pred i da bide izglasan - na sred glasanje se obidovte da gi sprecite kongresmenite da go izglasaat, ama bese docna...
ne te okrivuvam - nikoj ne mozese odnapred da pretpostavi deka pakistan tolku MPP-a ke skluci preku nok, a od druga strana bese hrabar poteg - desperate times need desperate measures! i drugi pred tebe imaa moznost da go iskoristat, no nemaa harizma i ideja za toa! no, vo sekoj slucaj notoren fakt e deka zavrsi neslavno za nas i za toa nekoj treba da snosi odgovornost!
a za danokot sto e najvisok - najvisok e! mozebi na pojakite igraci i na multinjata ne im smeta, no na nas ponovite i te kako ni znaci sekoe cc i ni pravi razlika, pogotovo so ovie ceni na pazarot!
inaku nemav namera te kritikuvam, ne sum tip koj samo trola i kritizira bez osnov, smetam deka mojata procenka e objektivna. pozz!

The One from Macedonia
The One from Macedonia Day 2,063, 15:38

Kako i da e potegot bese podolgo vreme planiran a duri i pregovaran...no zelbata na nekoi mnogu pogolemi sili od nas da bideme izbrisani bese dovolno golema da go zeznat duri i pakistan so samoto toa sto ke potpisat MPP so nego...kako i da e. Obidot bese poveke od potreben a zelbata na "golemite" stana interesna i dade znacenje na eMakedonija vo igrava. Sepak nekoi raboti moraat da bidat prezemeni vo oreden period bez razlika dali se vistinski ili pogresni vo momentot. A danokot e fakt deka e potreben...sepak tenkovi i podelbi se vrsat konstantno a sekoj igrac vo tie podelbi moze da dobie mnogu poveke od 2mkd koi bi gi dobival od platata...

niko.sekov
niko.sekov Day 2,062, 07:21

ајде да го повториме ИЛИНДЕНСКОТО ВОСТАНИЕ 110 год. ПОДОЦНА http://www.erepublik.com/en/article/-110-1-2287466/1/20

Superior MKD
Superior MKD Day 2,062, 07:55

mislam deka treba site divizii posebno da se spremat... i za sekoja divizija posebno da ima naznacen koj ke ja koordinira akcijata za osloboduvanje...
i treba po PM da imame izvestuvanje za akciite, a vaka bez vrska e...

ne e tolkava razlikata vo damage so gejcive tuku nie ne pikame kolku sto ni e maximum i ko rastimana gitara sme.

1-2 bitki vo D4 da dobieme i nasi se:))

UupaljaC
UupaljaC Day 2,062, 10:53

o7

vik56tor
vik56tor Day 2,062, 14:36

dignavme vostanie borete se! http://www.erepublik.com/mk/military/battlefield/42781

UupaljaC
UupaljaC Day 2,062, 15:29

izvinete no za kur e vostanievo, neli rekovte pokasno be crepovi. Ne pukam dur nema naredba od pretsedatelot !!!!!
vakvi vostanija samo ne trosat i dzabe propagjaat
gomnojadcite sekogas ke jadat gomna ama takva e situacijata.

Goceski
Goceski Day 2,062, 16:21

So D1+D2+D3 se dobiva kampanja, a pederite vo D4 moze da pravat i kataljardi damage 🙂
!!! FALI ORGANIZACIJA !!!

eKomita
eKomita Day 2,062, 18:24

a ti vo D3 si?

Goceski
Goceski Day 2,063, 12:00

na pederite mislev na gejcite... i vo D4 nemame sansa so niv

MADALEX
MADALEX Day 2,062, 19:35

o7
Na poveketo Ni e jasna situacijata. Plackovcite si placat otkako znam za sebe duri i Koga imavme 10/10.

Ivcak.A
Ivcak.A Day 2,063, 11:55

i Aleksandar Makedonski imal pomala vojska pa segde pobeduval a? moze e do taktikata? sto znaci ako nemozeme so influence mozeme so nesto drugo ko na primer na politicki plan kako sto ni go turija oni so srbite 😃

Wizard of MKD
Wizard of MKD Day 2,063, 14:13

Real Internet Income
Real Way To Earn Money Online,
Earn using the Internet
tinyurl.com/ox6pyz6

Psycho The Great
Psycho The Great Day 2,063, 17:21

Се е ок само не смее да не биде битката за ДО .. Тука пукаме и за TP да не се заборави тој медал!

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.