Како фотографију учинити бољом

Day 4,217, 04:55 Published in Serbia Armenia by Sasa Kostic

После два такмичења фотографа дошао сам на идеју да напишем упутство како да се ваше фотографије унапреде. То не значи да ту није било сјајних фотографија.

Историјат фотографије, типове фотоапарата и додатни прибор ћу прескочити. Мислим да за добру фотографију то није много битно. Битно је добро око и сигурна рука.

У овом броју:

Макро фотографија
Ноћна фотографија
Фотографска композиција и правила у фотографији
Поједноставите фотографију и нагласите њен главни мотив
Крупан план за снажан утисак
Да би пронашли најбољу сцену крећите се око објекта који желите да фотографишете
Правило златног троугла
Правило трећина
Златни пресек
Правило трећина и златни пресек
Златни пресек у природи
Равнотежа – општи принципи примене правила
Хармонија
Доминација

Макро фотографија

У ужем смислу речи, у макро фотографије спадају оне са увећањем објеката у размери 1:1 или већој – 2:1, 3:1 итд. Када је размера 1:1, објекат је фотографисан у природној величини, тј. на сензору и у природи фотографисани објекат је истих димензија (нпр. ако је глиста дугачка 1 цм, онда ће и на сензору апарата заузети 1 цм).
Дакле, може се рећи да је макро фотографија засебна област у фотографији у којој се производе фотографије са великим увећањима. Из непосредне близине снимају се најчешће мали предмети, инсекти, ситне животиње.
На нашим такмичењима било је сјајних макро фотографија:

Вилин коњиц - Ратково

Wing Commander- vasicakobasica

Бубамаро лет лет-Ankesenamen Ra

Ноћна фотографија

За сваког ко се бави фотографисањем, ноћна фотографија представља специфичан изазов. У односу на друге врсте фотографије она има низ посебних карактеристика. Пре свега, пошто је ноћу слабија светлост, ноћна фотографија има изузетно дуга времена експозиције. У зависности од тога колико је мрачна ноћ, као и од жељених ефеката, времена осветљења крећу се од 1 секунде па навише.
Након заласка сунца наступа тзв. „плави сат“, када су услови за ноћну фотографији најбољи. Фотографије урађене у то доба карактерише специфична плаветнилост неба, која не постоји уколико се фотографије раде у каснијим ноћним сатима.

Земун тоне у зимски сан - dekadentbgd

Пре или после-TrSiCaNaC91

Фотографска композиција и правила у фотографији

Композиција је појам који означава распоред елемената на фотографији. Фотографија има две димензије – дужину и висину, а њоме се приказује тродимензионални простор – дужина, висина и дубина. У композицији фотографије људско око најпре уочава предмет који је фокусиран, тј. изоштрен. Међутим, уколико су сви предмети на фотографији изоштрени, посматрач у сваком случају проналази главни предмет фотографије (тзв. тачка фокуса). Веома је битно да фотограф зна како да тај главни предмет смести у простор фотографије.

Композиција фотографије има нека своја правила која су преузета из различитих области људског деловања које је постојало пре фотографије (сликарство, архитектура, дизајн итд.). За оног ко планира да се озбиљније посвети фотографији веома је важно да познаје та правила, јер ће му она помоћи да предмете правилно распоређује и тако од фотографије направи хармоничну целину. Та правила су једноставна, лако разумљива и за релативно кратко време се могу научити, а потом и практично примењивати. Након што савладате правила, фотографисање ће Вам бити доста лакше, а Ваше фотографије ће бити све боље. У наредном тексту описаћемо најважнија правила фотографске композиције.

Поједноставите фотографију и нагласите њен главни мотив.

Није препоручљиво да на фотографије постоји гужва коју прави сувишан број објеката на њој. У таквим ситуацијама људско око је збуњено, не зна на који објекат треба да обрати пажњу. Таква фотографија, наравно, ни мало не прија посматрачу. Главни објекат на фотографији мора да буде лако уочљив, а остали објекти никако не треба да скрећу пажњу са главног, већ треба да га допуњују, стварајући од фотографије складну целину. Главни мотив фотографије увек треба да буде наглашен, а објекти који га окружују морају да дају додатни допринос како би он био још интересантнији. Због свега овога, приликом фотографисања никако немојте журити, наоружајте се стрпљењем, а труд ће Вам се на крају сигурно исплатити.

Крупан план за снажан утисак.

Почетници се доста често плаше да „уђу“ у мотив фотографије. То је у већини случајева грешка. Наиме, уколико фотограф сматра да неки део на фотографији треба исећи јер није довољно интересантан у односу на други део, онда то треба и да уради (нпр. ако нека животиња чији портрет радимо има лепе очи онда њих треба нагласити, а рецимо уши можемо исећи). Сваки фотограф би требао да има довољно слободе у таквим ситуацијама и све што сматра недовољно атрактивним може слободно исећи са фотографије.

Да би пронашли најбољу сцену крећите се око објекта који желите да фотографишете.

Када пронађете довољно добар мотив за Вашу фотографију крећите се око њега. Посматрајте мотив из различитих углова, да би сте боље сагледали са које стране треба да буде снимљен. Некад ће бити потребно снимити и више фотографија како би дошли до жељеног резултата, што обично одузима пуно времена. Међутим, напредак ће сигурно бити приметан.

Правило златног троугла

Правило које примењују многи је златни троугао. Он је знатно примењивији за фотографе код којих доминирају дијагоналне линије. Суштина је да се фотографија подели на 3 троугла, одговарајућих пропорција и они могу да се ротирају и мењају места.



Правило трећина

Распоред објеката и линија у свакидашњем животу је такав да се ретко догађа да је тачка интереса у центру. Тачка интереса, повезана са другим објектима и линијама унутар фотографије је изван центра. Принцип трећине сматра се данас основним и најважнијом принципом у прављењу композиције у визуелним уметностима.
Деоба на трећине у визуелним уметностима и свакидашњем животу изазива естетски осећај за складност и сликовитост. Слика снимљена на основу овог правила задржава дужу пажњу гледаоца, што има за резултат да је гледалац у ствари анализира и постепено ужива у откривању њених скривених порука. Правило трећина подразумева да је фотографија подељена на три хоризонталне или водоравне трећине. Објекти су распоређени у ивичним трећинама. Средишна трећина је празна.

Петроварадин - Нешић Иван

Зима - Ратково

Златни пресек

Златни пресек је врло популаран начин композиције објеката и линија унутар фотографије као целине. Комплекснији је од правила трећине. Схематски се може приказати на следећи начин:

Код златног пресека тачка интереса је математички израчуната. Овде важи принцип: мањи део, односи се према већем, као већи према трећини.
Правило трећина и златни пресек


Правило трећина означено је плавим кружићима. Златни пресек означен је црвеним кружићима.
Златни пресек у природи



Дунавска сирена - TrSiCaNaC91





Равнотежа – општи принципи примене правила

Оптичка се равнотежа може се посматрати само визуелно, не и математички. Одређена је психолошким утисцима које ствара деловање појединих ликовних елемената, зависно од облика, боје и њиховог места на површини. Примарне боје делују теже од секундарних. Топли тонови делују теже од хладних, светли од тамних, а интензивне боје теже од деградираних. При стварању уравнотежене композиције потребно је дакле пазити на све ове законитости истовремено и у складу с њима кориговати облике, боје, светлине, величине и положаје елемената с којима баратамо.
Пејзаж - Нешић Иван

Хармонија

Хармонија етимолошки означава спајање, слагање, склад. Састоји се из више елемената. Елементи морају бити слични један другоме по неком својству (величина, покрет, боја, контраст). Хармонија је средина између граничних вредности - контраста и монотоније. Елементи хармоније јесу слични, али нису једнаки, што би била монотонија, нити пренаглашено различити – контраст. Хармонија делује сталожено, мирно, опуштено. Елементи фотографије по правилу су слични по облику, величини, боји, функционалности и асоцијацијама.

Пролеће у Паризу - vasicakobasica



Фотографија је симетрија, по облику. По распореду елемената налази се између равнотеже и хармоније. По боји култура нагиње хармонији.

Доминација

Изворно, реч доминација означава превласт, оно што се истиче према осталом. Доминантом називамо онај елемент који чини главни садржај и визуални центар пажње и у композицији. Код доминације као фотографског израза, потребно је истаћи контрасно својство према остатку објеката и линија фотографије. Све треба да буде подређено и у другом плану у односу на тачку интереса.
Доминација се остварује обликом, светлином и величином.

Божја светлост - Саша Костић