Настанак човечанства

Day 4,193, 01:27 Published in Serbia Serbia by Ministarstvo Obrazovanja Srba


У овом броју:

Питали сте нас - Упутство за ратовање
Историјска читанка - Први људи 40000-10000 п.н.е.
Обавезно прочитати - Кола Брењон, Ромен Ролан
Занимљива географија - Кападокија
Телеграм

УПУТСТВО ЗА РАТОВАЊЕ

ДИВИЗИЈЕ
Почевши од дана 1,665 сваки грађанин ће припадати својој дивизији, у складу са променама које су уведене у војном модулу.
То значи да је битка такође подељена у 4 горе наведене дивизије. На пример, ако грађанин нивоа 36 улази у кампању да се бори, он ће се борити само у 2. дивизији.
*Свака 4.битка је авио битка и у њој могу да се боре сви играчи ерепублика без обзира на дивизију.

ОСВАЈАЊЕ БИТКЕ


Порука која се приказује када дивизија добије мини битку.

Када земља достигне 1800 поена доминације битка је добијена. Овај концепт ће се примењивати за сваку дивизију. Поред тога, направили смо дивизије важнијима тако што смо им дали поене:

*Победа у авио рунди доноси 22 поена
*У случају епика у одређеној дивизији дуплирају се поени.

Ако дивизија достигне 1800 поена доминације у 90 минута, следећа борба почиње тек пошто су све остале дивизије достигле 1800 поена, дакле све 4 дивизије почињу у исто време.

ОСВАЈАЊЕ КАМПАЊЕ


Нови изглед картице са детаљима кампање
После сваке битке коју је освојила дивизија, поени ће бити додати у укупан збир поена кампање.

Пример: После прве битке, ако Држава A победи у дивизијама 1 и 3, Држава Б победи у дивизијама 2 и 4, укупан резултат ће бити: Држава A = укупно 4 поена и Држава Б = укупно 7 поена.
После друге битке, ако Држава А победи у дивизијама 3 и 4, Држава Б победи у дивизијама 1 и 2, то ће укупно бити: Држава А = укупно 12 поена и Држава Б = укупно 10 поена.
Кампања може да траје највише до 15 битака. За државу да добије кампању, потребно је да скупи најмање 83 поена. (Ово је највећи број поена који се може освојити у 15 битака, у све 4 дивизије).
Кампања се завршава када једна од земаља достигне 83 поена, чак и ако је мање од 15 битака одржано у тој кампањи.

МЕДАЉА ЗА ХЕРОЈА БИТКЕ И КАМПАЊЕ
На крају сваке битке, Херој битке медаља се додељује грађанину који је нанео највећу штету на свакој страни у све четири дивизије. Они ће добити следеће количине злата:

*У авио рундама добија се 30 златника за Херој биту медаљу
Постоји само једна медаља за Хероја кампање, за сваку од две земље које учествују у кампањи, као и обично додељује се грађанину који је направио највећу штету у целој кампањи.

УБИЈАЊЕ НЕПРИЈАТЕЉА
Дугме за борбу је прерађено. Више не морате да кликнете неколико пута како би убили непријатеља. Од сада, када кликнете једном, убићете противника одмах. Међутим, здравље ће се и даље конзумирати у зависности од тога колико удараца Вам је потребно да убијете непријатеља (исти принцип као и раније), а штета, ранк поени и искуствени поени ће бити дати у складу са тим. Ако имате мање здравља, него што је потребно да убијете непријатеља, ви ћете остати на 0 здравља, без тога да ће додатно здравље бити утрошено. Што значи да се неће користити додатно хлеб или чоколадице.



Најсатарији хуманоиди (човеколика створења) били су аустралопитекуси. Њихове кости су пронађене у источној Африци. Они су ходали усправно и правили су једноставно оруђе од камења.Њихов мозак је био ваома мали у односу на људски.
Аустралопитекус

ПРАЉУДИ
Хомо хабилис (спретан човек) појавио се пре око два милиона година. Овај хуманоид је познавао више вештина и живео је упоредо са последњим аустралопитекусима.
Хомо хабилис

Најнапреднији од првих људских бића био је хомо еректус (усправни човек) и његови остаци су нађени у Африци и Азији. Пошто је научио да користи ватру за кување и за загревање, могао је да се сели из места у место.
Хомо еректус

НЕАНДЕРТАЛЦИ
неандерталац

Пре око 200.000 година, од хомо еректуса развио се хомо сапиенс (мудар човек). У исто време, још један човеколики тип, неандерталац, прилагодио се хладнијој клими последњег леденог доба које се проширило по европском континенту и Блиском истоку. Неандерталци су правили многа једноставна оруђа од камена, а комуницирали су простим језиком. Они нису преживели до модерних времена - последњи познати неандерталци су изумрли у Шпанији пре око 28.000 година.
Хомо сапиенс

КРОМАЊОНЦИ
Кромањонац

Данашњи људи су вероватно настали од кромањонаца, групе ловаца-сакупљача која је вероватно дошла у Европу са Блиског истока и коначно заменила неандерталце. Ти људи су сакупљали воће, бобице и корење, а ловили су и дивље животиње. Живели су у пећинама и једноставним заклонима. Пре око 40.000 година прошли су кроз духовни развој и постали више налик модерним људима, имали више идеја и већи речник. Почели су да стварају уметност, укључујући пећинске цртеже у Француској, Шпанији и пустињи Сахари.Правили су накит, фигурице, одећу, заклоне, оруђа и оружје за лов.

У местима као што је Ласко (Lascaux) у југозападној Француској налазе се пећински цртежи људи из леденог доба; они вероватно славе духове животиња ловљених због хране и одеће.


Кападокија се налази у централноисточној Анадолији, око 200 км југоисточно од Анкаре. Пећинска насеља и национални парк Гореме су данас на списку светске културне баштине УНЕСЦО.

Премало се зна о Кападокији пре него што је постала персијска сатрапија*. Зна се само да је Кападокија била у време Хета веома значајна земља и да се управо у њој налазила хетска престоница Хатуша. На староперсијском, Кападокија значи земља прелепих коња. Ту су живеле древне цивилизације: хеленска, римска, хришћанска и исламска.

У раном хришћанству, стара престоница Кападокије, Мазака, под новим именом Кесарија (Ћесарија) била је важно епископско средиште. Тројица кападокијских очева - Василије Велики, Григорије Ниски и Григорије Назијанзин - су необично важна за рану историју цркве. Укупно, Кападокија је било необично важна земља за рану историју хришћанства. Све до 1071. године Кападокија је била део Византије. Више од три хиљаде цркава, сведоче о православном и грчком карактеру прошлости Кападокије. Последњи православни хришћани су напустили Кападокију током етничког чишћења, и геноцида које је Турска спровела над Грцима од 1922. до 1924. године.

Становници су градили системе насеља за живот или за збегове у стенама чији су улази били скривени, а имали су вентилацију, сигурносне системе за затварање и бекство, сопствене изворе воде, хране, оставе, винарије и храмове. Поред разних народа, култура и цивилизација који су се смењивали у Кападокији (Хетити, Фригијци, Персијанци, Римљани, Византинци, Селџуци и Османлије), последњи који су је напустили 1923. године били су Грци, након грађанског рата и грчко-турског уговора о размени становништва.
* Сатрапије јесу области на које је некадашње моћно Персијско царство било подељено. Њима су управљали сатрапи, људи који су после персијског цара и његових ближих сарадника били најзначајнији људи у огромној држави.

Галерија слика:


1. Од понуђених слова састави најдужу реч.

2.

Први који састави најдужу реч наградиће се са 500 динара. Неће се признати понављање одговора. У случају да два или више читалаца напишу различите најдуже речи са истим бројем слова сви ће добити награду.

3. Реши следећу једноставну асоцијацију:

Награда за прво тачно решење је 500 динара.

4. Реши следећу сложену асоцијацију:

Награда за први тачан одговор је 2500 динара. Уколико нема коначног одговора награду ће добити онај који први реши највише колона.


1. Где се данас чувају мошти цара Душана?
2. Ко је пореклом био из Идвора?
3. Где се налази Трг Николе Пашића?
4. Ко је наложио изградњу Белог двора и које године?
5. Ко је сахрањен у " Кући цвећа " ?

Први који одговори тачно на сва питања наградиће се са 1000 динара. Уколико таквих нема награду ће добити први који има највише тачних одговора (сваки одговор - 200 динара).

НАПОМЕНА: Ако неко одговори тачно на све постављене задатке, наградиће се бонусом од 2000 динара.



Кола Брењон
Ромен Ролан
Ово је роман из Роланове зреле фазе који је скандализовао јавност с поцетка XX века и својом слободом запрепастио писцеве издаваце и париску публику. Непристојног главног јунака Колу теско су поднели "слободни мислиоци" тог времена. Ипак, писцева визија уметности као борбе која људима доноси просветљење, најбоље се оцитује кроз ово дело.

Одломак:

„Светоме Мартину слава! Послови не иду више како ваља. Довољно сам радио за свога живота. Треба мало предахнути. Седим за столом: с десне ми је врч са вином, а мастионица са леве стране. Преда мном је лепа нова свеска и као да ми шири руке. У твоје здравље, брајко! Да се поразговарамо малко, ако ти је стало! Доле ми жена бесни, Бог да те сачува! Напољу северац дува, на помолу је рат. И нека је. Некоме је и брат! Радост је то, пријашко и дебељушко, наћи се овако лице у лице, за разговор између двојице!... (Теби ово зборим, главурдо црвено-модра, чудна и насмејана, увек бодра, са дугим накриво насађеним бургињонским носем, као нахерени шешир...) Него реци ми, молим те, какво ме то чудно задовољство обузме кад те угледам, кад се овако, сам са собом, наднесем над свој лик стари и весело му се прошетам браздама и, као из дубока ми подрума (шта мари?) напијем се из срца рођена старих успомена? Хајде де још кад сањам! Али и писати што сањам!... Сањам? Којешта! Очи су ми отворене широм, подсмешљиве, а гледају с миром. Нека други сањају на празно! Ја причам све разно што сам видео, рекао и учинио...”
Ромен Ролан (франц. Romain Rolland, рођен је у Кламенсију (франц. Clamency) 29. јануара 1866. а умро је у Везлеју (франц. Vézelay) 30. децембра 1944.), био је француски књижевник, драматург и музиколог.

Ђак је париске Више нормалне школе и римске Археолошке школе (по струци је историчар). После дипломирања посветио се студирању музикологије где је докторирао са тезом „Историја европске опере пре Лилија и Скарлатија“.
Прву књигу је објавио 1902, када је већ имао 36 година. Тринаест година касније, 1915, добио је Нобелову награду за књижевност за дело Жан Кристоф. У образложењу награде је речено: „... за допринос узвишеном идеализму књижевног дела, и за осећајност и љубав према истини које је користио у опису различитих личности.“

Позивамо вас да нам се придружите на каналима Телеграма:

eSrbija: https://t.me/joinchat/FavW40-WU3GvYPZDfMye4A
AirSrbija: https://t.me/joinchat/FavW40jxaUzkfXp9bRYFNQ

Ту ћете из прве руке добити информације о устанцима, ратовима који се пуштају и сл. али и пуно ћаскања и забаве. За млађе играче ту су увек спремни старији и искусни играчи да притекну у помоћ.

Организоване су и наградне игре. Наградни шаховски проблеми на каналима Телеграма!
Шах: https://t.me/erepubliksah