История на най-поправяният закон в е-България

Day 3,958, 05:13 Published in Bulgaria Bulgaria by Garabeda


Първи закон за ДР - Предложен от Ректора Септември 2011 - приема се единодушно, като гласувалите не са особено много (около и под 10)

Втори закон за ДР - Предложен от Нормала Август 2012 - приема се единодушно с 14 на 1 гласа

Трети закон за ДР - Предложен от Солама Февруари 2013 - приема се след оспорвано гласуване с 13 на 10 гласа. Законът е отменен през същия месец с гласуване пуснато от Ректора и прието с 18 на 3* гласа (+/- няма точна бройка в края)

Четвърти закон за ДР - Предложен от Гарабеда Март 2013 - приема се с голямо мнозинство 18 на 2 гласа

Пети закон за ДР - Предложен от Авитохол Май 2016 - приема се с оспорвано гласуване и без голяма активност: 6 на 5* гласа

Шести закон за ДР - Предложен от Генадиев Март 2018 - приет убедително с 16 на 6* гласа - тук резервът коренно се променя като преминава в ръцете на частни лица и започва да се трупа от данъците на държавата.

Седми закон за ДР - Предложен от Чайката Май 2018 - приет след оспорвано гласуване и без почти никаква активност: 4 на 3* гласа

* с цел опростяване представянето на резултатите от гласуванията, въздържалите се съм ги причислил към против
Надявам се да не съм изтървал някоя версия.


Сами може да си направите сметката, кой кога и какво е предлагал. Може да се види и колко време е просъществувал дадена версия на закона, да се види с каква подкрепа е бил приет и т.н.

Нормално е с течение на времето един закон да се променя и нуждае от актуализация. Пиша тази статия защото дискусията за Държавния резерв, дали да го има, защо да го има и как да изглежда трябва да се изнесе извън Парламента и извън споровете на държавната стена.

Солам и Андромеда бяха най-големите противници на моето предложение, което за малко не мина (гласуване), което признавам не е перфектно (такъв закон едва ли има), но е в пъти по-добър от този на Чайката, който е на базата на закона на Генадиев.

Всъщност от Генадиев закона мина в частни ръце (уж хора имали обществено одобрение) и започна да се натрупва с данъците на е-България.


За онези които имат желание за законотворчество в следващия парламент е хубаво да помислят и да прочетата стената от текст по-долу:

От това което забелязвам основните неща, които евентуално един закон за ДР трябва да изясни са:

- Цел на ДР - без цел на държавния резерв, която да е ясно записана в закона, съществуването му е безпредметно - това признавам за недостатък в моя закон, защото по никакъв начин не подобрява предложението на Чайката - не е записано за какво може да се харчи резерва.
За военновремено положение ли ще го пазим, ако има явна заплаха за целостта на държавата (и не само на оригиналните региони, както беше записано в закона на Солам)

- Размер на ДР - неснижаемия остатък, след като Солам ме предизвика да откривам топлата вода, вместо да си каже "право куме в очи" излиза че е за да ... тук ще перефразирам Солам ... няма да го пипаме, а ще въртим спекула с него и всички приходи над неснижаемия остатък ще са реалния резерв който ще се ползва за изразходване според нуждите. Според идеята на Солам сегашните 5 милиона не трябва да ги пипаме, трябва да се спекулира с тях, с цел трупане на печалби и печалбите да са реално резервът, който държавата да ползва. Така го тълкувам аз. Солам да си каже какво е мислил, като го е мислил.

Когато са ни ясни целите на ДР може да имаме и идея какъв точно да е размера на ДР.

- Начин на натрупване - в предложението на Солам (отдавна остаряло) неснижаемия остатък от 500 злато се натрупва с дарения от депутатски медали. В последните версии резервът се трупа не от доброволни дарения, а от отчисления от хазната - съществена разлика!
В последните месеци не съм забелязал някой да се е възпротивил на 25% от приходите (или 3/1 дарения БНБ/резерв както предложих аз за по-лесни сметки) така че ще приемем че тук спорове няма.
Единствените спорове са как да се прехвърлят парите от хазната към резерва - дали през частен орг, през държавен орг и кой да е отговорен за това. В момента отговорен за това е Велин, недостатък на закона, виж по-долу.

- Начин на съхранение - Сега написаният закон на Чайката, на базата на този на Велин, казва, че резервът на практика не е държавен, а на две (доскоро три) лица: Милев и Генадиев. В закона не е разписано как се избират нови пазители, как и кога се уволняват стари.
По-старите закони нямат този проблем, защото тогава идеята на резерва е била, че той е бил на подчинение на Министерство на финансите и се е върятл от министъра или друго посочено от него лице - остаряло за мен и не в духа на сегашния закон, който цели разделяне на разполагаемите от президента (правителството) пари от тези заделение за резерв

- Начин на разходване - Тук също има доста спорове относно това за какво да се разходва, с какво мнозинство. Дали да е 1/2 или 2/3, с кворум или без.
Трябва ли целите да са предварително дефинирани, което неминуемо ще ограничи закона или може да бъде "за всичко" стига да е одобрено с гласуване.
Една гъвкава идея, която имам (неприложена в закона, тъй като среща неразбиране) е да има пре-дефинирани цели (примерно, само примерно: въздушни удари, закупуване на стоки за битки и т.н.) при които необходимото мнозинство за одобряване на разхода ще е 1/2 и всички останали (в зависимост от момента), при които мнозинството ще трябва да е 2/3

- Методи за промяна - накрая единствено трябва да се реши дали да се променя закона с 1/2 мнозинство или с 2/3, с кворум или без. Практиката показва, че не е добре да няма изискване за кворум. Дали да е 1/2 (за по-лесна промяна) или за 2/3 - за да се променя само при единодушие - това вече оставям на вас да прецените.