[СПЛ] Одсуство дијалога са Конгресом и неоправдано повећање пореза

Day 2,780, 04:39 Published in Serbia USA by Srpska Patriotska Liga o7
Поштовани грађани, драги пријатељи, Патриоте,

Импоновало нам је то што је већина критика изнетих у претходном чланку Гласника уважено, те су исправљене недоследности у јавној књизи финансија и састављена је заједничка порука између председника и конгресмена. Било нам је то наговештај да заиста постоји слуха за критику, уколико се она изнесе на конструктиван начин, што и није често случај. Међутим, све је то било кратког даха, те смо принуђени да се поново обратимо јавности, а опет у вези са радом председника и Владе.



Данас је шести дан како Србија има нови сазив Конгреса, а за то време постављено је на гласање девет закона. Конгресмени Српске патриотске лиге нису добили никакво обавештење председника или представника Владе у вези са овим законима, нити постоји некаква заједничка порука за комуникацију свих конгресмена са владајућима, а чињеница је да они немају већинску подршку. Дакле, закони се изгласавају добром вољом и поверењем опозиције, будући да се ни министарства редовно не оглашавају како би јавност упутили у текућа дешавања.

Током читавог мандата председник се јавности обратио само једном и то у тренутку када га је опозиција опоменула постављањем закона о природном непријатељу. Овакав поступак опозиције не може се оправдати, пошто се показало да постављени закон није био у складу са државним интересима, те није ни изгласан. Но, сигурно до тога не би ни дошло да је било адекватног дијалога са партијама које чине српски конгрес, будући да оне у том тренутку нису могле ни наслутити какве планове Влада кује у вези са предстојећим догађајима. Како председник у једином свом обраћању наводи, изгласавање тог закона довело би до распада савеза. Онда се да закључити да је Влада својом неажурношћу у дијалогу са конгресменима довела у питање постојање и рад читавога нашег савеза.

Министарство спољних послова последњи је, а и једини, чланак објавило пре 57 дана, на почетку диктаторског мандата. Министарство економије за све то време објавило је један чланак, пре два дана, а у вези са повећањем стопе пореза на рад. Министарство образовања објавило је два чланка током периода диктатуре, а последњи пре 45 дана. Ипак, то је министарство можда и најактивније, пошто свакодневно организују поделе е-бебама. Министарство унутрашњих послова није објавило ниједан чланак током периода од два месеца, колико је Анастазис са својим тимом на власти. Министарство одбране светлији је пример, пошто су чланци са наређењима углавном редовно ажурирани.

Институција конгреса врло је значајна, а заправо – незаобилазна. То што председник са својим тимом нема већинску подршку у Конгресу само је разлог више да се дијалогу посвети више пажње. Често је било примера у којима је Конгрес демонстрирао своју моћ, те скретао пажњу на своју пресудну улогу – неизгласавањем закона предложених од стране Владе или постављањем закона на своју руку. Српска патриотска лига сматра да опструкција конгреса никада не може бити адекватно средство за обрачун власти и опозиције, будући да последице таквих потеза готово искључиво осете само грађани и војска. Може се рећи да до синоћ праве опструкције није ни било, те да су владајући имали пуну подршку Конгреса да покажу своје способности. Такође, ово је прилика да искажемо незадовољство због постављања закона о проглашењу Румуније за природног непријатеља, а од стране опозиционог конгресмена.

Дакле, ово је двоструки апел: председнику да се сети да постоји Конгрес и да у њему нема већинску подршку; те и опозицији – да заједно пружимо председнику могућност да до краја мандата, још неколико дана, покаже колико је способан. Када мандат прође, проценићемо колико је био успешан у спровођењу својих планова.



Друга је значајна тема најава повећања стопе пореза на рад изнесена у једином обраћању Министарства економије у диктаторском и председничком мандату. Но, иако је ово министарство затајило што се тиче дијалога са јавношћу, ипак се диктатор у свом другом обраћању дотакао теме пореза, када је истакао да нема намеру да повећава порезне стопе, те да је и 3% сасвим довољно за нормално функционисање државе и заједнице:



Треба додати и то да би прилив у државну касу био већи да су држављанства одобравана, будући да стопа пореза на рад од 3% чини нашу државу изузетно атрактивном играчима који на својим профилима имају доста компанија. Изјаснио се диктатор о овој теми, такође у свом другом обраћању:



Прва ствар је, дакле, неиспуњење обећања. Чак се у обраћању Министарства економије није оставило простора за дискусију, него је повећање стопе пореза већ и најављено. Други је значајни проблем то што се у овом обраћању не наводи конкретан разлог потребе за повећањем ове стопе. Заправо, тамо се пореди стопа пореза код нас са стопама у другим државама, где је уочено да су оне у Србији готово најниже, за разлику од ситуације код других. Овом приликом поставићемо питање: након два месеца без важнијих битака, када се штедело и, ваљда, уштедело преко три милиона РСД-а, који је разлог за подизање стопе пореза на рад? Колико заправо треба да се уштеди, а да то буде председнику довољно за озбиљније битке? Нама се чини да је раније током године било доста бурнијих периода, а у којима је Србија готово увек успешно ратовала и то са далеко мањом количином уштеђевине.

Треће је питање: зашто се стопа пореза подиже на крају председничког мандата? Ваљало би наредном председнику оставити могућност да о овим темама одлучи, пошто ће он пред собом имати 31 дан да покаже колико уме, док је тренутноме остало свега пет дана да своја обећања испуни.