Пасуљ + подела хране

Day 2,617, 01:23 Published in Serbia Serbia by Mala iva

Као што сте већ навикли за почетак подела! 🙂

Свако ко остави број гласа у коментару и има српско држављанство добиће по 800 хелта. Нема потребе за донацијама.

Пар редова о пасуљу.
Пасуљ спада у најчешће узгајане повртарске културе. Пореклом је из Америке, а данас је незаобилазан састојак кухиње многих народа. Веома богат протеинима и есенцијалним аминокиселинама неопходним за правилно функционисање организма. Осим мноштва протеина, ова биљка садржи и аспарагинску и фосфорну киселину, целулозу, витамин Ц, као и калијум, цинк, никл и у малим количинама кобалт. За лековитост пасуља заслужни су аргинин, чије је дејство слично инсулину,и инозитол, који регулише размену важних микроелемената у организму. Оболелима од шећерне болести још од давнина препоручивало се да редовно пију чај од махуна пасуља, а касније је и доказано да он знатно смањује ниво шећера у крви. Махуне пасуља имају позитивно дејство и на срце, доприносе јачању срчаног мишића, а могу да се користе и у случају аритмије. Цветови пасуља, такође, имају лековите особине – познати су по снажном диуретичком дејству, па се користе у случајевима задржавања воде у организму и „испирање“ бубрега. Постоји више врста пасуља, али су најраспрострањенији бели, жути и црвени.
Пасуљ поред грашка, сочива и соје представља међу намирницама биљног порекла најбогатији извор протеина. Међутим, осим протеина из соје, протеини пасуља, сочива и грашка су некомплетни, тј. недостају им важне аминокиселине – цистин и метионин, а то се може избећи ако се ова храна комбинује са житарицама и храном животињског порекла.На пример, ако се пасуљ комбинује са пиринчем, добија се 56% више употребљивих протеина него када се ове две намирнице користе посебно. Пасуљ садржи доста угљених хидрата у унутрашњости зрна скроб, шећер, пектин укњучујући и несварљиви комплекс шећера који утичу да пасуљ ствара гасове када се ферментишу под утицајем бактерија у цревима. Чврста опна пасуља је одличан извор биљних влакана (целулоза, лигнин) Пасуљ има мало масти и нема холестерола.
У 100 грама не куваног пасуља иде:



Пошто житарице (пиринач, пшеница, хлеб) садрже доста аминокиселина — метионина, а сиромашне су у лизину, што је код пасуља и грашка обрнуто, онда их треба комбиновати код справљања јела. Све врсте пасуља су богат извор витамина Б групе, нарочито витамина Б6. Чинија куваног пасуља садржи дневну потребну количину у овом витамину. Од минералних састојака има највише гвожђа, калијума магнезијума и цинка. Пасуљ садржи фитинску киселину која везује калцијум и гвожђе у несварљиве састојке, али је концентрација те киселине мала, мања него код житарица и језграстог воћа. Гвожђе које пасуљ садржи је у неорганском облику, тако да га организам 5 пута теже користи него гвожђе из хране животињскпг порекла. Зато пасуљ треба комбиновати са месом или са храном која има пуно витамина Ц.

Пошто пасуљ не садржи неке аминокиселине, које иначе садржи друга зрнаста храна, то га треба комбиновати са пшеницом, пиринчем, сојом, итд. На тај начин беланчевине постају комплетније и корисније.Употребом хране која је богата органским гвожђем (месо) или витамином Ц (парадајз, паприка и др.), омогућава се боље коришћење гвожђа из пасуља. Месо ствара више киселине у стомаку, а киселина поспешује апсорпцију гвожђа. Витамин Ц такође поспешује овај процес.
Пре прања, пасуљ треба истребити и одбацити кварна зрна, каменчиће и друге примесе.

Када се потопи у воду, зрна оштећена од инсеката пливају, те и њих треба одстранити. Ради убрзања кувања, пасуљ потопити у току ноћи (око 8 сати). Потом га оцедити и кувати. Када је спреман за кување, ставити га у мању количину вријуће воде. На овај начин време кувања се скраћује са неколико сати на мање од 1 сата. Ради одстрањивања несварљивих шећера у пасуљу, који изазивају гасове, добро је одлити прву воду на самом почетку кувања.У току кувања ћелије пасуља апсорбују воду, бубре и пасуљ се раскува, ослобађајући пектине, гуме и хранљиве састојке.


ЛЕКОВИТА СВОЈСТВА ПАСУЉА
-Редуцира штетни LDL холестерол у крви.
-Регулише шећер и инсулин у крви.
-Смањује крвни притисак.
-Садржи материје које спречавају појаву рака.
-Регулише функције дебелог црева.
-Спречава појаву хемороида и друге проблеме органа за варење.
-Утиче на јачање потенције.


Колико пасуља је здраво?

Чинија куваног пасуља дневно смањује опасни ЛДЛ холестерол у крви, контролише шећер и инсулин у крви, снижава крвни притисак и спречава обољевање органа за варење, тј, појаву хемороида и рака на тим органима.Научници су установили да је обилнија столица знак бољег здравља. Стога се препоручује волуминознија храна са више биљних влаикана јер је то предуслов да се олакшају симптоми или пружи заштита дебелог црева од рака и спрече невоље са нередовном столицом и хемороидима. Пасуљ такође помаже смањење холестерола, крвног притиска и доприноси спречавању појаве рака.Конзерве од пасуља имају исто дејство као и кувани и печени пасуљ.

Омлет са пасуљем


Састојци за четри особе
8 јаја
100 г зелених маслина
1 љута папричица
3 кашике уља
бибер
со


Припрема
Тамнобраон пасуљ опрати и скувати у посољеној води, оцедити и одмах испасирати.
Пенасто умутити јаја. Посолити и побиберити. Сипати јаја у тигањ са врелим уљем. Посути исецканим маслинама, колутићима љуте папричице (по укусу) и испасираним пасуљем. Када се са доње стране ухвати румена корица окренути омлет, па пржити и са друге стране. Овај омлет добро иде уз сир или уз прелив од парадајза.

Бабуре пуњене пасуљем

Састојци за четри особе
10 паприка бабура
250 г пасуља тетовца
5 главица црног лука
3 чена белог лука
1 веза зелени
алева паприка
уље
со


Припрема
Пасуљ опрати и оставити у води да преноћи. Сутрадан ставити да се кува, па кад прокључа прву воду просути. У другу воду додати, очишћену, опрану и исецкану зелен и 2 главице црног лука и кувати даље. На уљу испржити преостали исецкан лук. У испржен лук додати алеву паприку (црвена паприка у праху) и скуван оцеђен пасуљ (течност сачувати), па посолити. Папарике опрати, извадити дршке, очистити од семена и пунити пасуљем. Поређати у подмазану ватросталну посуду, налити водом са поврћем у коме се кувао пасуљ. Сипати мало уља преко сваке паприке и пећи у загрејаној рерни.



За крај баците шаут да види што више људи.

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ♡ஜ۩۞۩ஜ♡ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Пасуљ + подела хране
http://www.erepublik.com/en/article/-1344-2488954/1/20
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ♡ஜ۩۞۩ஜ♡ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬