У новогодишњој ноћи је музика надјачала плач новорођених беба

Day 2,236, 02:51 Published in Serbia Serbia by Vasilije456
У Србији је прослављен улазак у нову календарску годину, а новогодишња ноћ је свуда била скромнија него претходних година због недостатка новца за свечани дочек. Па ипак, у низу највећих градова попут Београда, Новог Сада и Ниша, на централним градским трговима се окупило мноштво људи, од чега највише у главном граду где је најмање 40.000 људи било присутно на концертима музичких звезда.

Међутим, сви медији су у празничној еуфорији пропустили да кажу да би сигурно било још много веселије да је којим случајем у новогодишњој ноћи било више плача него музике. Али да будем јасан – мислим на плач новорођене деце, којих те ноћи у многим градовима уопште није ни било.

Дакле, најрадосније је било у престоници, али масовно се славило и у Новом Саду, као и у Нишу, Крушевцу, Краљеву и на Златибору, где се окупило по 20.000 људи на трговима, те у мањој мери и у осталим градовима.

У извештајима са тих догађаја у првом плану је свуда истицан број окупљених грађана, али било би занимљиво осврнути се на број новорођених беба у тим истим срединама, да би се видело колико је у неком месту заиста било весело или тужно у тој најлуђој ноћи у години.

Дакле, почнимо са крајњег севера Србије, од Суботице у којој током новогодишње ноћи у тамошњој Општој болници није рођена ниједна беба. Иста је ситуација била и на југу земље у породилишту у Косовској Митровици где је административна канцеларија за три прворођене бебе у Новој години обезбедила дечије креветиће за поклон, али нису дочекали мале слављенике зато што током ноћи ниједна беба није дошла на свет.

Такође, и у Републици Српској, у породилишту болнице „Доктор Младен Стојановић“ у Приједору није обављен ниједан порођај после поноћи, а како су рекли у породилишту Опште болнице „Свети апостол Лука“ у Добоју, ни тамо у Новој години није рођена ниједна беба. Слично је било и у Источном Сарајеву, где је прва вест била да се славило у пуним кафићима, а на последњем месту је био податак да у породилишту тамошње болнице Касиндо у лудој новогодишњој ноћи није рођен баш ниједан нови живот.

Иначе, премијер Србије Ивица Дачић, који је посетио прворођену бебу у Београду да би јој поклонио дукат, исправно је приметио да је Србија у минусу за 40.000 беба, што представља претњу за Србе као народ, те додао да се „у наредна два до три века може десити да имамо проблеме и да одумремо као народ“, а још је и напоменуо да златни дукат који доноси првој беби представља, како је рекао – „симбол промењеног односа државе Србије према том питању“.

Међутим, иако је премијер очигледно свестан проблема, остаје чињеница да се још увек не види скоро ништа од поменутог „промењеног односа државе према том питању“, па ће и даље сваке године у Србији бити онолико мање становника, колико их се на пример у новогодишњој ноћи окупило на великом концерту певачице Цеце Ражнатовић у центру Београда, а то је цифра од преко 40 хиљада душа.

Стога, било би вероватно најприкладније да се у неким следећим новогодишњим ноћима весеље мери пре свега по броју обављених порођаја у болницама, уместо по броју окупљених на трговима. То је јединствени тренутак када би плач требало да надјача музику. Наравно, плач новорођених беба.