Ambient on/off

Join the new world

 

[ОЦМ] Како најбрзо да купите суровини од конкретна компанија

Day 1,185, 02:27 Published in Republic of Macedonia (FYROM) Republic of Macedonia (FYROM) by Ministerstvo za Obrazovanie


Почитувани граѓани на еМакедонија,


Како што веќе знаете Образовниот Центар беше формиран од страна на Министерството за Образование со цел едукација и запознавање на новите играчи со некои основни делови и работи во играта. Во текот на овој период во весникот на Министерството за образование ќе излегуваат туторијали кои е пожелно секој да ги прочита со цел побрзо осознавање на играта.
Доколку вашите прашања не бидат одговорени во туторијалите или пак сеуште имаат некои нејаснотии во играта, тогаш слободнo пишете ни порака и ќе се обидеме да ви помогнеме. Се надеваме дека ќе ви овозможиме полесен и појасен еЖивот.Купување суровини

Сигурно сите многупати до сега сте имале можност да купувате суровини од маркет за вашите компании (на пример да купите жито за вашата компанија за леб).
Најчесто тоа се прави на следниот начин:

- Ја отварате компанијата на која и требаат суровини(за леб на пр.) и одите на "Buy raw materials" линкот кој ве носи на Маркет. На тој маркет се наоѓаат многу други понуди меѓу кои некаде се наоѓа и вашата. Одите страна по страна барајќи ја понудата на компанијата од која сакате да купите суровини. Кога ке ја најдете го одбирате износот кој сакате да го купите и купувате. Е сега ова одзема многу време, а воедно постои ризик некој да биде побрз и да ги купи суровините побрзо од вас. Затоа постои побрз начин да купите суровини од саканата компанија.

Отворете ја вашата компанија на која и требаат суровини за работа.(види слика)
десен клик на сликата > open image за поголема резолуцијаЗапомнете го id-то на вашата компанија:
http://economy.erepublik.com/en/company/aris-food-company1/295484

Потоа одете на страната на компанијата од која сакате да купите суровини и одберете ја нивната понуда со кликање на "Show offer" (види слика)

Одбирање на понудата ве носи директно на маркет, но без можност да купувате суровини. Тоа е затоа што моментално купувате како поединец, а не како компанија.(види слика)

Напомена: Запомнете ја адресата која ви се отвора во тој момент.
http://economy.erepublik.com/en/market/offer/24129602


За да можете да купувате како компанија треба во адресата да го додадете id-то на компанијата со која сакате да го извршите купувањето.(види слика)

http://economy.erepublik.com/en/market/offer/24129602/company/295484

Откога ќе го направите ова ви се отвора можност да купите суровини. Одберете ја количината и купете.

Се надевам дека ова ќе ви заштеди време. Гласајте за да се информираат сите.

Искрено Ваш,
Панче Исајески
помошник при Министерството за Образование

Кликнете на саканата тема за да прочитате повеќе:

 

Comments

Maked0ner
Maked0ner Day 1,185, 02:32

Глас

Trajce Petkov
Trajce Petkov Day 1,185, 02:33

>)

Nemiemien
Nemiemien Day 1,185, 02:34

v

Ring.Of.Fire
Ring.Of.Fire Day 1,185, 02:37

fala druze

zutiag3
zutiag3 Day 1,185, 02:37

Page not found (404) mi dava?

Hoban Washburne
Hoban Washburne Day 1,185, 02:37

Риспект за една од најдобрите и најкорисни статии во последно време. : )

Mr Af
Mr Af Day 1,185, 02:39

Респект. Браво. Глас

CikiRiki
CikiRiki Day 1,185, 02:42

E ova, ova mi trebasee mnogu odamna. Bravo! Se utepav od baranje po 40 strani sekoj den

fico23f
fico23f Day 1,185, 02:43

Page not found (404)

talismanm
talismanm Day 1,185, 02:44

batka zasto mene koga ke selektiram vo firma mi go dava cel market a ne firmata jas sto ja baram

CikiRiki
CikiRiki Day 1,185, 02:44

Za tie sto im dava page not found. prvo odete na show offer on market, pa tamu vo adresata dodavate /company/vasa firma id i sekako enter 🙂 Poz

Ring.Of.Fire
Ring.Of.Fire Day 1,185, 02:47

go probav raboti, fala uste ednas

Panche Isajeski
Panche Isajeski Day 1,185, 02:47

talismanm
20
talismanm Day 1,185, 02:44

batka zasto mene koga ke selektiram vo firma mi go dava cel market a ne firmata jas sto ja baram

Не треба да селектираш фирма, треба само да ја смениш адресата горе со додавање на "/company/{id-to na kompanijata}"

carlixxx
carlixxx Day 1,185, 02:56

Браво!
Дефинитивно најкорисен весник за младите играчи.

Постои и друг начин како да си купите жито од вашата житара за потребите на вашата пекара без да изгубите премногу време.

Ако моменталната цена на житото е на пример 0.07 мкд вие ставете понуда на маркет од 0.10 мкд.
Таа понуда автоматски ќе се најде на последните страници и лесно ќе можете да ја пронајдете и да си го откупите вашето жито со вашата пекара.Не постои данок на додадена вредност на суровините па затоа не плашете се дека на тој начин би платиле повисок данок

Panche Isajeski
Panche Isajeski Day 1,185, 03:00

@carlixx

Во право си за тоа, ама со тоа што ја зголемуваш цената на житото и ја купуваш од твојата копманија индиректно ја зголемуваш сумата која ќе оди во државната каса кога ќе ги повлекуваш парите од компаниите.

mladenco
mladenco Day 1,185, 03:02

глас!

Faceless Man
Faceless Man Day 1,185, 03:08

o7 v

Gegulec
Gegulec Day 1,185, 03:24

Mnogu dobra statija bravo !

Dragonce
Dragonce Day 1,185, 03:29

v+s

PhoenixMK
PhoenixMK Day 1,185, 03:48

супер!!! браво!!

шаутирајте ги статиите на министерството за образование!

Boris Mitrevski
Boris Mitrevski Day 1,185, 03:50

најдобра влада до сега браво и глас

gnoj01
gnoj01 Day 1,185, 04:07

Mnogu dobra statija bravo ! +1000
Se opervev od baranje po 30 strani sekoj den ako sakav da kupam od nekoj poznat!!

PhoenixMK
PhoenixMK Day 1,185, 04:11

Парталко, тоа што си го потенцирал е реалност оддамна а нема да стане тоа поради излегувањето на статијава.

Овој артикал е наменет за помош при купување на суровини. Сигурно и ти имаш твои пријатели чиешто жито или железо не се продало подолго време па сакаш да му го купиш или обратно, да ја пронајдат твојата понуда на маркетот.

Mitko Makedonecot
Mitko Makedonecot Day 1,185, 04:12

o7 v+s

Strastniot
Strastniot Day 1,185, 04:18

Bravo kolega Panche

partalkoo
partalkoo Day 1,185, 04:23

@ PhoenixMK
DA VO PRAVO SI vo taa situacija

Flame Of Spirit
Flame Of Spirit Day 1,185, 04:46

bravo! mn mi pomogna ova

mkdmiki
mkdmiki Day 1,185, 05:17

e ova vredi 1000 glasa :😁

nonosit
nonosit Day 1,185, 05:45

Oglicno, jas mislev deka ne moze

Aminta Makedonecot
Aminta Makedonecot Day 1,185, 05:56

bravo za tutorialot!

Kuki e Gatanka
Kuki e Gatanka Day 1,185, 06:36

BRAVO!

kuce sk
kuce sk Day 1,185, 06:38

Риспект за една од најдобрите и најкорисни статии во последно време. : ) х 2

Martin Tashkoski
Martin Tashkoski Day 1,185, 07:14

Голем глас за статијава. Браво!

Од голема корист е поготово сега кога имаме 46 страни со понуди

CikiRiki
CikiRiki Day 1,185, 10:20

@Panche Isajeski

Hmmm. zarem seuste mislis deka nekoj gi vadi parite preku collect??? Duri i najgolemite patrioti sto se pravat deka go plakaat danokot na dobivka, NE PLAKAAT. Na MM imam videno mnogu nasi "patrioti", stari igraci so po 0.01 gold na prodazba za 5000, 10000mkd itn, a toa e normalno za da go izbegnat danokot na dobivka, a po statii pisuvaat deka toa e sramota da se pravi.
Makedonce!! Poz

darkan7
darkan7 Day 1,185, 13:25

BRAVO!!!!

XpoHyc
XpoHyc Day 1,186, 04:50

Трябваше само да попитате, щях да ви го кажа...
По-бързият вариант е следния, първо пуснете офертата за ресурс, копирайте линка към офертата, след това влезте да зареждате и заместете всичко до /company/##ID## с копираното.

Steffff
Steffff Day 1,186, 05:39

Одлично ова ќе ми заштеди доста време 😃

Stranger 01
Stranger 01 Day 1,186, 07:28

o7

DekoLoveMacedonia
DekoLoveMacedonia Day 1,186, 08:53

kaj si do sega be breaaaat 😃

Tigar4eMK
Tigar4eMK Day 1,186, 12:38

Dobra e statijata no i losa.
Mesto da zemete da kupuvate i od drugi da ne gubite vreme vie ke trazite. Kupete go toa sto e dadeno posle vaseto nekoj drug ke go kupi i toa si ide vo krug. I ti sto si ponudil i drugiot nema da ostanat bez dobivka .
Ali sekoj kako saka

G0ce
G0ce Day 1,186, 14:47

Баш кај си до сеа

Fico87
Fico87 Day 1,186, 15:33

воут и од мене.. ама имам едно прашање.. пред некој ден си подигнав дел од профитот на компанијата (дивиденда) преку collect money и ми зема 13% персонален данок во? Дали ова е во ред или..?

Друга работа што ме интересира е тоа што кај валутите во мојата компанија имам МКД, ГОЛД и ПТЕ (португалса валута?).. а немам никаква врска со пиртугалија, ниту пак мојата компанија. Дали ме регистрира како странска компанија па вака јако ме оданочува или што е работава??

Ајде некој од поискусните ако има желба да ми одговори на ПМ..
Фала ; )

Fico87
Fico87 Day 1,186, 15:35

😁 а 13% е многу!
..во РЛ персоналниот е 10 и едвај искачаме крај со крај, а не па тука : D

Plainswalker
Plainswalker Day 1,187, 01:04

одлична статија и токму на време

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.