Ratni modul: All About

Day 1,983, 12:39 Published in Bosnia and Herzegovina Israel by amarrrrrrrr
Ratni modul kakvog danas poznajemo rezultat je višegodišnjih promjena, ali i dijelova koji nisu promijenjeni, rezultujući nekim bizarnim stvarima, taktikama i stvarima koje fale. Rat se otpočinje sa Country administration stranice. Ovdje predsjednik ima nekoliko zakona na odabir, kao i mogućnost odabira Campaign of the Day bitke. U ovom slučaju, ignorirati ćemo nekoliko opcija, te ćemo uzeti samo one koje su podvučene. Crne označavaju opcije vezane za današnju temu, dok crvena linija označava one koje su bitne za uspjeh.



Tako ćemo ignorirati opcije Message to New Citizens (autoporuka novim igračima), Buy Buildings (nikakve zgrade se ne mogu kupiti) i Trade Embargoes (koliko je korisno,toliko je i štetno vašoj naciji), te ćemo razjasniti opcije Declare War, Airstrike, Natural Enemy, te Mutual Protection Pact i Peace Proposal.

Declare War je zastarjeli mehanizam koji još uvijek radi. Ali,mehanizam nije upotrijebljen dugo vremena i to zbog toga što nenormalno puno košta, u ovom slučaju 789.2 golda. Zakonu je potrebna 2/3 većina i 24 sata da se izglasa.



Šta se umjesto toga koristi? Natural Enemy.



Natural Enemy je mehanizam uveden od strane admina prije nekoliko godina. Svrha mu je da borbe postanu energičnije, ali je ustvari samo zamijenio jedan mehanizam, te postao standard. Ono što je bitno je da ne košta ništa, daje 10 % bonusa na damage i daje mogućnost prvog napada. Loša strana je da NE ne možete promijeniti 7 dana, i primirja ne mogu biti slata dok je NE aktivan. To znači da NE traje gotovo 10 dana ako obje strane zadrže regije. Kao i za Declare War, potrebna je 2/3 većina i 24h da zakon prođe.

Nakon što je rat započet, 'radnja' se premješta u Country Tab: Military. Tamo predsjednik otvara bitku,te vidi sljedeće:



Predsjednik je u stanju vidjeti neke opcije koje ostali građani ne mogu, poput tajmera koji broji od 24:00:00h i opciju napada regije.



Šta je bitka? Bitka je 'sučeljavanje' ili 'konfrontacija' u jednoj kampanji. Sačinjena je od rundi koje traje minimalno 1:30h do maksimalno 2h. Svaka runda je podijeljena u 4 različite divizije na osnovu levela igrača. Divizija 1 su igrači do 24 levela, divizija 2 do 29, divizija 3 do 36,te divizija 4 od 37 pa nadalje. Divizija 1 nosi 1 poen, divizija 2 nosi 2 poena, divizija 3 nosi 3 poena,dok divizija 4 nosi 5 poena. U svakoj diviziji su 2 stvari bitne. Prvo je to zid, a drugo je dominacija. Svaku minutu kada strana A ima zid preko 50%, ta strana dobija poene. Kada jedna strana dostigne 1800 poena, ta runda je dobijena a poeni dodijeljeni. Kada jedna strana dostigne 83 poena, kampanja je dobijena. Pošto svaka runda nosi 11 poena, minimalan broj rundi je 8, dok je maksimalan 15.

Kada je bitka dobijena, pobjednik stiče inicijativu. Inicijativa znači mogućnost odabira regije za napad i samog vremena napada. Tajmer označava vrijeme za koje je potrebno donijeti odluku o napadu. Nedonošenjem odluke, igra automatski bira regiju koju će napasti. U slučaju da jedna zemlja nema niti jednu regiju, ili regiju koja dodiru zaraćenu zemlju, rat se zatvara iako je NE validan. To je najčešći način na koji se rat završava.

Opća svrha svih ratova je sticanje resursa ili zauzimanje svih neprijateljskih regija. Ipak,nijedan rat nije završen zatvaranjem jedne kampanje niti ijedan rat vode samo 2 države.U cijelom eSvijetu gotovo svaki rat se vodi između saveza. Kada se nacije sukobe, one su potpomognute svojim saveznicima, onima koji su izglasali zakon Mutual Protection Pact. Ovaj zakon košta 10 000 valute i traje 30 dana i omogućava nacijama da se bore jedne za drugu. Tako predsjecnik eUSA može predložiti MPP sa eBrazilom, te kongresi i USA i Brazila ga moraju odobriti sa 1/2 + 1 većinom.



MPPovi se mogu činiti veoma jednostavnim, ali postoje bitni aspekti koji se trebaju uzeti u obzir prije početka kampanje. Kao prvo, ako obje nacije koje su u ratu imaju iste MPPove, nacija koja napada onda gubi te MPPove.

Značajan dio ratova su i Resistance Wars, odnosno ratovi za oslobođenje. To su ratovi započeti u regijama koje su okupirane. One se od običnih bitaka razlikuju u nekoliko stvari. Kao prvo, ne započinje ih predsjednik, već 10 igrača koji uplaćuju po 1000 valute. Oslobađanje regije dovodi do dobijanja Resistance Hero medalje i 5 goldi. Ako je RW uspješan ,osoba koja ga je započela može ponovo podržati RW,a ako nije uspješan,onda ima zabranu od 7 dana za dizanje ustanka.

Kada je bitka započeta, mogu se uočiti neke razlike. Kao prvo, nema MPPova,te samo igrači koji se nalaze u toj zemlji mogu učestvovati, te moraju odabrati stranu za koju će se boriti.

Za dizanje ustanka važe neka pravila. Tako ne smije biti otvoren nijedan RW okupirane nacije na okupiranom području.Naprimjer, Nacija A ima 3 regije. Nacija B kontroliše 2, Nacija C 1 od te 3 regije.Nacija B također kontroliše 2 regije nacije D, dok Nacija C kontroliše 1 regiju Nacije D. Nacija A može pokrenuti 2 RWa, i to jedan u regiji koju kontroliše Nacija B i jedan u regiji koju kontroliše Nacija C. Takva istu situacija je i sa nacijom D.



Ako je prethodni RW bio uspješan, sljedeći se može odmah startati, po cijeni od 10 000 valute. Ukoliko je prethodni RW bio neuspješan nastupa period od 24 sata u kojem se ne može dići niti jedan RW. Kada se RW koristi? U principu, postoje 4 situacije u kojima se starta RW. Prva je kada srednje jaka država sa jakim saveznicima osvoji vašu regiju. Primjer toga je Belgija protiv Francuske, kada Belgija nije imala problema u direktnim bitkama,ali je imala problema u zadržavanju regija. Drugi slučaj je kada dvije relativno jednako jake države ratuju, pri čemu uzimaju regije jedna od druge. Čest primjer se viđa na Balkanu i to na primjeri Rumunije i Bugarske koje su često u ratu,ali rijetko mogu zadržati osvojene teritorije.

Treći i najčešći slučaj je drain. Neprijatelji države otvaraju RW bitke,ne da bi ih dobili,nego da bi odvukli pažnju sa bitnih bitaka. Tako se mnogo štete preusmjerava na RW u odnosu na značajne bitke. Čist takav primjer je regija Saxony, koja je izvorno njemačka regija, ali je gotovo godinu dana pod Poljskom i spaja Poljsku sa njenim resursima. Ukoliko bi došlo do oslobađanja Saxony regijem Poljska bi izgubila oko 40% proizvodnje. To je poznato i Poljacima a i EDENu, koji često diže RWove u toj regiji kako bi presumjerili poljski damage u tu regiju koju moraju zadržati.

Četvrti, najrjeđi, ali i najzabavniji slučaj je između slabe države i jakog okupatora. Obično oko 20. u svakom mjesecu, države koje su obrisane pokušavaju povratiti svoje regije. Takav je slučaj kada EDEN podigne istovremene ustanke u Hrvatskoj, Albaniji i BiH kako bi pokušali povratiti neke, ponekad i sve regije.

Jedina stvar koja je preostala u ratnom modulu je Airstrike. Airstrike je skupa opcija koja država omogućava napad širom svijeta, ali se pojavljuje periodično. Za Airstrike potreban je određena količina hrane i novca koju doniraju građani. Formula za količinu hrane je sljedeća : Health Units Required = (Country Citizenship Population + All Allies Population ) *50. Ovo znači da što imate više MPPova, to vam više hrane treba. Druga komponenta je novac, koji se računa formulom : Currency Required = (1.000.000 Currency + 100.000 Currency for each region owned that is not original ) * ( 1 + (25 * Number of distinct Food Resources Owned)/100 )) .



Airstrike je skupa opcija i trebala bi se koristi samo u krajnjem slučaju. Airstrike bitke traju kao i ostale bitke, prema istim pravilima, samo bez NE bonusa na štetu.. Po zvršetku prve bitke obično obje strane izglasavaju NE zakon kako bi mogle nastaviti ratovanje.


Uzdravlje i svaki sedmi dan parizera nakoso !

Note: Za pisanje artikla sam uzeo dostupne slike i informacije.