Jak (nie) niszczyć rynek

Day 3,507, 03:24 Published in Poland Poland by Nvminer



Witam, po pierwszym wpisie w końcu przyszedł czas na napisanie kolejnego. Oczywiście wiadomo, że robię to dla misji, ale jednocześnie chce coś od siebie przekazać, także mam nadzieje, że się spodoba i uda się wbić progi komentarzy! Dzisiaj chciałbym się zająć trochę ekonomią, a raczej niszczeniem rynku. Takie powolne wyniszczanie działa praktycznie w każdym miejscu i jedynie świadomość ludzka może to powstrzymać - chodzi mi tutaj o walkę cenową.

Z tym problemem spotyka się każdy możliwy człowiek, który rozpoczyna produkcje i chce na tym zarobić - w każdym możliwym miejscu. Poświęcamy na coś czas, składniki, swoje możliwości i w zamian otrzymujemy produkt, który musimy jakoś umieścić na rynku. W wypadku erepublik jest rzecz prosta





Wchodzimy w panel i automatycznie wybiera nam cenę po której powinniśmy produkt wystawić. Jest to cena minimalna aktualnie. Problem jednak pojawia się w momencie w którym ktoś akurat z jakiegoś niewiadomego powodu chce coś wystawić taniej - możliwe, że chce zarobić szybciej, że może sprzedać produkt na granicy opłacalności albo też nawet bez. Wtedy też cena jest zaniżana i kolejne osoby dorównają do ceny najniższej. Znajdzie się więc kolejna osoba chcąca sprzedać szybciej i tak rynek leci w dół, a kto chce w jakikolwiek sposób zarobić, musi się dostosować wystawiając swoje produkty równie nisko. Jest to zjawisko powszechne, zawsze znajdzie się osoba, która zrobi coś taniej. Problem jednak z tym, że niszczy to rynek i nie pozwala zarobić ani osobie, która zaniża ceny, ani całej reszcie. Warto więc się trochę szanować jako osoby produkujące i skupujące - nie zaniżamy bezsensownie rynku, nasz produkt może nie sprzeda się w pierwszej sekundzie, ale sprzeda się w dwa dni, a zysk będzie (nawet minimalnie) wyższy.

Najlepiej zwyczajnie sprawdzać ceny przed wystawieniem, zobaczyć czy ktoś ceny nie zaniża, ile jeszcze produktów siedzi na zaniżonej cenie. Jeżeli jest to tylko kilka tysięcy sztuk, to pytanie czy naprawdę warto tracić?





Tutaj taki drobny, szybki przykład - pierwsza osoba wystawia jedzenie za 1.05zł, kolejna grosz drożej, ale już trzy pozycje i 3353 produktów dalej cena wzrasta o 4 grosze na każdą sztukę. Wystarczy więc, że pierwsze trzy pozycje się skupią (a przy takiej ilości możliwe, że stanie się to prędzej czy później) i już jesteśmy zarobieni 4 grosze na każdej możliwej sztuce sprzedawanego produktu. Nie ma tutaj jakiejś większej filozofii, wystarczy jedynie wystawiać produkty z głową - co z tego, że czasem będziemy musieli poczekać AŻ jeden dzień, skoro zarobimy przy tym więcej. Nie musimy sprzedawać wszystkiego na teraz, mieć gotówki zaraz po wystawieniu, zazwyczaj wystarczy jeden, czy dwa dni, żeby produkt sprzedał się po wyższej cenie.

Zakończę więc ten krótki tekst małym podsumowaniem - każda osoba produkująca przed wystawieniem powinna sprawdzać aktualną kondycje rynku. Zajmuje to kilka sekund, a wpływa pozytywnie na cały rynek. Same ceny aktualnie w przypadku niektórych produktów sprawiają, że nawet nie ma sensu ich produkować, a wszystko powinno mieć jakąś swoją cenę. Jeżeli więc chcesz się przyczynić do pozytywniej kondycji rynku - NIGDY nie zbijaj ceny i ZAWSZE sprawdzaj rynek.

Miłego produkowania!