Gledanje dva koraka unapred

Day 1,228, 09:42 Published in Serbia Serbia by Lunatic2903

Eksperiment sa uvođenjem 200 bonus wellness-a članicama ONE dao je dodatni vetar u leđa, što se u prethodna dva-tri dana manifestovalo totalnom dominacijom i jačanjem inicijative pokrenute srpsko-mađarsko-makedonskim napadima nekoliko dana ranije.

Održane inicijative u Hrvatskoj, Rumuniji, Italiji, Nemačkoj, Grčkoj, Kini i Francuskoj i preokret u ratu Španije i Brazila epilog su potrošačke i ratne ludnice koju su isporovcirali administratori. Ovoga puta se ne žalim, bilo je zabavno juriti 50 protivnika u onakvom obilju otvorenih bitaka.

Ono što nas u ovom trenutku posebno zanima je rat Srbije i Hrvatske. Sa Hrvatskom svedenom na jednu regiju i tendencijom opadanja njihovog dnevnog učinka u bitkama za očekivati je da će ovaj rat trajati najviše 24h od otvaranja poslednje bitke. Očekujem otpor u prvim rundama, ali mislim da se većina hrvatskih igrača već okrenula akumulaciji sredstava za oslobođenje i ne verujem da ćemo naići na značajniju prepreku.

Iako je relativno lako predvideti narednih 48 časova, vrlo zanimljiva diskusija može se pokrenuti na temu daljeg angažovanja eSrbije u globalnom konfliktu. Sa hrvatskim regijama u svom sastavu Srbija će kroz RW-ove uglavnom apsorbovati učinak pete svetske sile i time rasteretiti druge frontove, ali meni posebno golica maštu pitanje hoćemo li pored neutralizacije hrvatskog borbenog uticaja imati snage za još jedan front.

Nekoliko puta sam prethodnih dana, delom kroz članke delom kroz komentare i statuse, izneo mišljenje da je Bugarska predugo bila marginalizovana i da je došlo vreme da neka jača članica ONE testira njihovu realnu snagu. Sa trenutnom postavkom na mapi eSveta na granicama Bugarske nalaze se Srbija i Makedonija, dok bi izglasavanje NE prema Turskoj u bugarskom Kongresu moglo da otvori dodatni mini front kakav bi u tom slučaju bio i onaj azijski. Iskustvo je pokazalo da ratovanje na više frontova u ovoj igri daleko više ide u korist inicijatoru bitaka nego odbrani.

Mene je zanimalo da li Srbija ima realnog potencijala da pored okupacije Hrvatske pod svoje okrilje pripoji i neki (ili neke) od bugarskih regiona, pa sam malo istraživao po Bogdanovoj statistici.

Poslednjih 10 dana za koje je Bogdan objavio statistiku uključeni su u ovo moje mini istraživanje. U tabeli su navedeni borbeni uticaji Srbije i Hrvatske u prve dve kolone, dok je u trećoj razlika ta dva uticaja.



Treća kolona je pomoćna, a razlika u uticaju Srbije i Hrvatske poređena je sa uticajem Bugarske iz četvrte kolone podataka. Suštinski, kolona Srb-Hrv predstavlja okvirni iznos uticaja koji bi Srbiji ostao dostupan po gašenju hrvatskog RW-a za preusmerenje na druge borbe. Kada se od tog iznosa oduzme uticaj Bugarske formira se peta kolona koja predstavlja razliku između sabranih uticaja Bugarske i Hrvatske, odnosno daje uvid u to da li je pretpostavka da je Srbija dovoljno jaka za igru na dva fronta opravdana.

Zanimljivo, odgovor je u 7 od 10 dana bio pozitivan. Takođe zanimljivo, poslednja dva dana, u kojima je bilo dostupno 500 wellness-a, pokazuju preslikano u brojeve nadmoć srpskih civila i vojnika nad igračima iz pomenute dve države. Iako je za očekivati bilo da razlika u udaranjima sa 500 i udaranjima sa 300 wellness-a bude oko 67% ona je bila i daleko veća (višestruko veća!) zahvaljujući misiji koja je zahtevala 50 ubistava, a koja je mnoge naterala na kupovinu oružja. Praktično, Srbija je tek sa oko 100M uticaja eRep dana 1226. ispunila svoj puni udarni potencijal.

Priča se ovde ne završava, jer nije Srbija jedina država saveznica na granici Bugarske. Sa uključenih 15% makedonskog udarnog potencijala razlika je daleko povoljnija i u svih 10 dana je u korist Srbije, dok bi sa 15% manje uticaja u Italiji Makedonija sve bitke dobila istim ili približno istim rezultatom od 8-0. Uz napad Slovenije na Italiju preusmerenje dela uticaja na bugarski front praktično ne bi nosilo nikakav rizik za Makedonce.

Kako se već odužilo, red je da priču ovde presečem i ostavim nedorečenu. Uradiću to namerno, kako bih kroz komentare video u kom smeru biste je vi nastavili i kakvog ste stava po ovom pitanju. Imate li druge vizije? Mislite li da bi uticaj iz kolone 3 valjalo preusmeriti na drugo mesto?

Pozdrav,
Lunatic2903