Ceny, podatki, finanse

Day 469, 06:37 Published in Poland Poland by Narodowy Bank Polski

Witam wszystkich

Dokonałem analizy polskiego rynku porównując ceny liczone w goldzie z cenami najtańszych produktów na świecie. Żeby było bardziej wiarygodnie, ze światowych ofert wybierałem tylko te sensowne tzn. odrzucałem np. supertanią ofertę na sprzedaż jednej sztuki produktu/surowca.
Pozwoliłem sobie wykonać również symulację, w jaki sposób zmienią się proporcje cenowe, gdy zmniejszymy VAT do 0% i do 4%

Wyniki można znaleźć tutaj:
http://spreadsheets.google.com/pub?key=pnYkzm-hRHsBAo4MKujVDfg

^ kopiuj, wklej - link tu nie chce zadzialac

"Dwa" słowa komentarza:
W tabelce przedstawiłem tylko produkty, które aktualnie są dostępne na naszym rynku. Pominięte zostały surowce, które u nas nie występują.

Dlaczego food jest drogi?
Grain jest drogi, choć dużo firm kupuje za granica. Problem polega tez na zamkniętym kole: niski wellnes, niska produktywność - to prowadzi do wysokiej ceny, a to do braku możliwości zakupu dobrego chleba, to natomiast prowadzi do niskiego wellness. I tak trochę w kołko.

Surowce
Widać wyraźnie, że obniżenie cła na iron dało pozytywne rezultaty. Sam sprzedałem w PL kilkaset sztuk (co dało kasie państwa kilkadziesiąt PLN). Jak widać ceny grain i wood są nieakceptowalne i kupowanie w PL tych materiałów jest całkowicie nietrafionym pomysłem.
Pytanie: dlaczego w takim razie sprzedają się surowce np. grain? Cóż przyznam, że sam niekiedy nie mając czasu na zabawy w donate kupiłem trochę grain. Myślę, że dotyczy to nie tylko mnie.
Kolejny dowód na 'działanie' niskiego cła na surowce to ceny produktów, do których potrzebny jest iron. W cenach broni możemy konkurować z eŚwiatem.


Podatki na surowce
Od pewnego czasu nastąpiła stagnacja w sprawach podatków. Osobiście uważam, że należy zmodyfikować podatki na surowce. Dalsze utrzymywanie przy życiu firm land w PL to przedłużanie agonii. Tym bardziej nie należy zachęcać nowych graczy do pracy w land - prędzej czy później wyjadą i będą pracować i płacić podatki w innych krajach.

Podatki na produkty
Obecnie mamy stawki 10% + 10%. Stawkę VAT łatwo obliczyć gdyż znamy cenę produktu. Stawkę income tax już trochę trudniej, ponieważ zależy od pensji (a te dane nie są publiczne).
Z przedstawionej symulacji wynika jasno, że nawet obniżając dodatkowo income tax do 0%, nie jesteśmy w stanie zejść poniżej cen konkurencji (poza nielicznymi towarami).
Oczywiście stawki 0% + 0% są nie do wprowadzenia - czytaj: bankructwo NPB 😉

Osobiście uważam, że należy zmienić strukturę podatków. Podatek income ustalić na 15%, natomiast VAT zmniejszyć o do 4% lub 5%. Takie zmiany powinny spowodować nawet lekki wzrost dochodów państwa.

Chciałbym też zauważyć, że dziennie do kasy państwa wpływa ok 600 PLN (odliczając citizen fee)
Z tego ok 25PLN dziennie idzie na fundację dla nowych graczy. Inne wydatki to np. WP (firma z bronią). Pomijam tutaj kwestię golda, paktów itp. Do czego zmierzam to fakt, że dziennie z rynku zbieramy ok. 500PLN Atak na PLN był większy niż początkowo zakładaliśmy (tzn. mówię przynajmniej o znanych mi opiniach). Do tej pory nie udało się przywrócić dawnego kursu. Stąd wynika konieczność zebrania z rynku 'nadmiaru' PLN, a to jest możliwe tylko dzięki podatkom.

carbon,
Minister Gospodarki i Finansów