A minimálbér-emelés következményei

Day 2,246, 01:23 Published in Hungary Hungary by harcos012

A minimálbér mértéke körül szinte folyamatos szakmai illetve érdekképviseleti viták zajlanak. A magas minimálbér jó lenne a munkavállalóknak és az állami költségvetésnek, ugyanakkor emelése jelentős költségnövekedést idéz elő egyes ágazatokban. Vannak cégek, akik az emelés hatását megpróbálják a fogyasztókra áthárítani, így ez akár az infláció gyorsulását is jelentheti.


A minimálbér-emelés a munkaadók folyamatos álláspontja szerint rontja a versenyképességet, emellett inflációs nyomást is jelent. eMagyarországon ez totál nincs így, hisz alacsony a minimálbéren foglalkoztatottak száma: csak a gonosz adócsaló MU tagokat tartják minimálbéren a gonosz adócsaló munkáltatóik, így ez csak nekik lenne rossz, illetve számukra járna negatív következményekkel.

A versenyképes, csúcstechnológiát alkalmazó vállalatoknál, Q7-es cégeknél, illetve a nagyobb termelékenységnövekedést elérő ágazatokban gyakoriak a jelentősebb béremelések, és ezeket nem is érinti a minimálbér-emelés, hisz az alkalmazottak többsége jóval a minimálbér fölött keres. A minimálbér emelése főleg azokat a vállalkozásokat, iparágakat érinti érzékenyen, melyek többségében minimálbéren foglalkoztatott munkavállalókkal dolgoznak, azaz a gonosz adócsaló cégeseket, akik terményben vagy más módon fizetik a munkásokat. Ezek általában MU-kban fordulnak elő. Számos példa volt az elmúlt időszakban, amikor a tulajdonos nem tudta kigazdálkodni a megemelkedett bértömeget, így elbocsátásra kényszerült, vagy megszüntette vállalkozását. Azonban ezen a minimálbéremelés mit sem változtatna, ugyanis senki nem lép be egy olyan cégbe ami pár HUF-ért foglalkoztat, ha ott van mellette egy 30 HUF feletti amihez ugyanannyit kell dolgozni. A csődhullám nyertesei azok a tőkeerősebb vállalkozások, akik az adott szektorban túlélik a nehezebb időszakot, és így a jövőben megrendelésekhez juthatnak.

A minimálbér-emelésnek egyaránt lehet pozitív és negatív eredménye. A minimálbér-növekedés az alacsony jövedelműeket érinti, akik gyorsan el is költik a többletet. A növekedés egy részét elviszi az emeléssel együtt járó infláció, a fennmaradó részt pedig alapvető fogyasztási cikkekre költik. Az állam szempontjából kedvező a minimálbér-emelés, mert hatására emelkednek a társadalombiztosítási járulékokból származó, biztosnak mondható bevételek is.

A minimálbér-emelés valós hatását jelentősen mérsékli, hogy a minimálbéren bejelentett munkavállalók többsége zsebbe, feketén bérkiegészítést kap munkáltatójától, így számukra nem a minimálbér-növekedés jelenti a valós nettó keresetnövekedést. Sőt az is elképzelhető, hogy az emelés következtében valójában csökken a dolgozók nettó keresete, hisz a többlet terheket csak a pluszok megvonásával tudja (vagy akarja) megspórolni a munkáltató. Szintén csökkenti az emelés hatását és jelentőségét, hogy egyre több munkáltató részesül béren kívüli juttatásban.

A minimálbér emelése bizonyos jövedelmek kifehérítését is szolgálhatja, ugyanakkor számos területen automatikusan tolja feljebb a magasabb bérkategóriákat. Számos vállalatnál, főleg az állami szférában a bérsávok a minimálbérhez vannak kötve. Ha a minimálbér emelése végigszalad a bérskálán, az a reálbérek emelkedését idézheti elő. Ugyanakkor ha a többi bért nem akarják emelni, az bérfeszültséget, a sávok összenyomását jelentheti.

Tehát a minimálbéremelés tök jó dolog

Maradok tisztelettel: