АНКЕТА – 17 174 ЗЛАТНИКА - РЕФУНД - АЛКОХОЛ

Day 2,137, 02:56 Published in Serbia Serbia by Letva



На рачуну еСрбије већ дуго, дуго времена, стоји огромна количина златника.
Тренутно, седамнаест хиљада и сто седамдесет и четири, да будем прецизан. Током протеклих пар месеци, било је подоста предлога, што по шаутевима, што по новинама, како да се тај новац потроши, уложи, искористи.

ЛИНК АНКЕТЕ

Такође, ових дана је било речи о рефунду, о укидању, предностима и недостацима истог.

Елем, синоћ, пре него што сам заспао под тежином умора изазваног геноцидним испитним роком, добих идеју да лепо испитам јавно мњење. Анкета, плус јавна расправа. Слободно пишите у коментарима своја субјективна мишљења. Ја ћу покушати да у анкети поставим што више могућих одговора, а такође ћу исте идеје изложити у овом чланку, са аргументима за и против.
Заиста ћу се потрудити да будем објективан.





На крају, знамо да, ако и када дође до повлачења свих тих златника са државног рачуна, обична раја о томе вероватно неће одлучивати, али заиста сматрам да је корисно прикупити статистичке податке, и покренути дискусију.
Опет, можда се ова власт, или она следећа, осврне на жеље већине грађана еСрбије.
Елем, ш'а са парама, за почетак, а после и о рефунду.


1. Дати ФУТ-у



За оне који нису упознати са овим невладиним пројектом, Фонд за Унапређивање тренинга је организација коју води пар људи, за које могу слободно да кажем да уживају поверење и поштовање већине играча. Њихов циљ – новчана помоћ играчима прве и друге дивизије при унапређивању тренинг центара. До сада су показали да је могуће увести ефикасан систем за расподелу новца, изводе јако пажљиве и темељне провере пријављених играча (да кеш, јелте, не би отишао у руке мултија). На располагању имају један ОРГ који им је поклонила држава, и не баш претеран квантитет расположивих новчаних средстава.



Аргументи ЗА:
- ФУТ воде људи од поверења, илити, грађани би били сигурни да се кинта не прелива у приватне џепове.
- Штета нижих дивизија није занемарљива, и често број освојених поена у прве три дивизује одређује исход битке.
- Политика помоћи млађим играчима би била праведна, утолико више што је услед промена у игри новим играчима јако тешко да сами сакупе средства за унапређивање тренинга

Аргументи ПРОТИВ:
- Повећана средства ФУТа значе и много више посла за људе који воде пројекат. Питање је да ли би имали времена и да ли би могли да нађу помоћ која је од поверења.
- Постоји велика шанса да се због повећаног обима донација провуче по који мулти налог



Закључак:
Покушавао сам да нађем још аргумената против, али ми јелте, не иде. У свкаом случају, моје субјективно мишљење је да би ФУТу требало у сваком случају дати одређен број средстава из касе, јер је вероватно једини пројекат у еСрбији који ишта ваља. Да ли је то 500, 1000 или 2000 златника, није толико ни битно, али са рационалне стране гледишта, мислим да је јако важно улагати у развој нижих дивизија.


2. Оснивање државне војске

еСрбија де факто нема државну војску. Све војне јединице на рефунду, су у бити заправо плаћеничке јединице, и као што је историја показала, држава често има сукоба са истим.
И јединице Војске еСрбије су то само по – имену.
Држава, заправо, има слаб вид контроле над војним јединицама, и то само уколико их плаћају за удар.
Друго, рефунд у тренутном облику је, услед промена у игри (увођења Наређења За Борбу), објективно застарела и неефикасна форма исплаћивања војних јединица за направљену штету. (о рефунду, и предлогу који је везан за исти, детаљније у предлогу број 3.)
Имајући горе изречено у виду, мој предлог је следећи:
Оснивање државне јединице која би била под контролом државе. Са 17 000 златника могуће је купити, на пример, 10так ку7 фабрика тенкова, и неких 90так компанија за производњу сировина за оружје.
Овде се очигледно намеће пар великих проблема – Шта је то ''државно власништво'' ? Како наћи једног, два, или 10 играча, који су довољно цењени, поштовани, и којима се може веровати, који би били власници фабрика ?
Решење овог проблема, би на пример, било у случају да дође до измена у игри које би омогућиле организацијама у власништву државе да поседују компаније.
Такође, не сматрам да је немогуће наћи озбиљне и поштене играче којима би се могло веровати да неће да зајебу колектив, али исто тако сматрам да је у сваком случају ризично.
Још једно, евентуално решење проблема, би било направити играчки налог, на пример, под именом ''Фабрике Војске еСрбије'', који би исто, као и државне огранизације, по завршетку мандата био предат следећој влади. Ово, иако није у складу са правилима игре, је можда могуће одрадити у договору са админима/модераторима игре.
На крају крајева, ако неко има добру идеју како заиста реализовати предлог о оснивању државне војске, нека слободно остави у коментарима, ако проценим да аргумент пије воду, убацићу га у текст, под условом да онај ко остави коментар то одобри.
А сада...


Аргументи ЗА:
- Улагање у војну инфраструктуру доноси највише користи, у глобалу, за еСрбију
- Државна војна јединица би била под контролом државе, која би имала комплетан увид, и команду над истом, па би системом повратне спреге могла да контролише и организује војску.
- Степен организације државне војске би био на високом нивоу (илити, ако би се већ основала таква јединица, капирам да би се итекако повело рачуна о томе како ће бити организована)
- Јако битно, али вероватно се да превидети, је да би државна војска (ако се океј организује, и ако има повољне услове за борце), имала велики број активних и искусних војника, и као таква би могла да испоручи велике количине штете, када, где, и колико је потребно



Аргументи ПРОТИВ:
- Јако је тешко, али вероватно не и немогуће, средити ствари тако да фабрике оружја буду у државном власништву
- Стевеги је из Борче и као такав је превише секси да би био члан исте, па би се бунио.
- Постоји шанса да би у случају оснивања овакве јединице, борци исте били фаворизовани од стране државе, мада је то у неку руку и аргумент ЗА. Ред, рад, и дисциплнина су оно што је потребно.


3. Промена система рефунда



Као што сам већ написао, очигледно је да је рефунд, у облику какав је тренутно, застарео и неефикасан. Ових пар дана читам аргументе за и против рефунда, за и против Наређења За Борбу.
Опет, некако ми није јасно – А зашто не комбиновати та два ситема ?
Да разјасним, не мислим на тренутну комбинацију – јединице на рефунду и даље добијају паре на руке, а кад је фрка, стави се ''Combar Order'', за све држављане ил еСрбије, ил' еСвета.
Јок. Не причам о томе, јербо је тај систем само бацање пара.
Јако добра и кул ствар код Наређења за борбу је следећа – Потрошња је транспарентна, лако је пратити ток новца, и најбитније – контрола начињене штете је максимално ефикасна.
Ја лично, нипошто нисам за укидање рефунда – сасвим ми је јасан аргумент гомиле играча који говоре да би то уништило војне јединице, социјализацију и дружење.
Са друге стране, апсолутно јесам за мењање система рефунда, и мој предлог ћу сада представити, и образложити.
Дакле, држава даје кинту војним јединицама које су на рефунду, као и увек. Одређену суму, којом плаћа начињену штету. Комадант јединице, поставља Наређење за борбу, само за чланове своје јединице, само до на пример, 52 посто штете, или докле већ МОД жели да набија зид. Војници пуцају, добијају рефунд у односу на начињену штету, удар се завршава.
Е сад, контрааргумент овоме је следећи – Играч који има снагу 50 000 ће сасвим сигурно начинити већу штету од играча чија је снага 40 000, а самим тим, и зарадити више пара, тј добити веће парче колача што се рефунда тиче. Ову очигледну разлику у једнакости играча би, по мом субјективном мишљењу, требало оставити команди јединица на решавање. А решење је просто – или организовати удар тако да свако добије новца у односу на начињену штету, или одобрити више тенкова за удар слабијим играчима, тако да направе исту штету као и јачи.
У случају да се у битци, на пример, набије штета преко 52 посто, пре него што се удар заврши, новац би остао на рачуну јединице за следећи удар. Ова чињеница, иако је незгодна на први поглед, би повећала борбену готовост, и присутност војника на ударима.
Други предлог је скупљи, наравно, али то је цена једнакости, и у случају да чланови војних јединица заиста и мисле када кажу ''Није праведно да ја добијем више пара ако сам јачи од мог друга'', онда ће и сами организовати јединицу тако да слабији добију колико и јачи.
Овакав неки систем вођења јединице би био океј и за предлог број 2, илити, државну војску. Министар одбране (или командант војске) постави наређење за борбу, сазове удар, и изабере се неки од система по којем би се исплаћивао ''рефунд''.



Аргументи ЗА:
- Наређење за борбу (Combat Order), омогућује јасно, транспарентно и ефикасно вођење удара. Пуца се до одређене штете, сваки грађанин може јасно да види колико је коме плаћено, држава, као и јавност, имају комплетан увид у ефикасност јединице
- Подношење извештаја о државним трошковима би било једноставније, довољан је СС битке и приказ наређења за борбу.
- На ударима, због мењања система, не би било поделе тенкова. Војници би и даље радили за минималац а тенкове за удар би куповали у продавници, власници фабрика би тенкове продавали на тржишту, то би имало ефекат на економију, и на прилив злата у касу. Више новца од пореза једнако више новца за рефунд, сви добијају.
- Главни аргумент ЗА, најбитнији, додуше, већ поменут је чињеница да не би било набијања зида преко потребе, не би било штете која се РАСИПА.
- Ова промена у систему рефунда би довела до веће дисциплине и организованости војних јединица.

Аргументи ПРОТИВ:
- Било би потребно одређено време да се људи навикну на измену система, и у том периоду би сасвим сигурно било покушаја да се ''заобиђу правила'' и договори нешто ''испод стола''.
- Увођење оваквог система би значило већу контролу ДРЖАВЕ, али и ЈАВНОСТИ над војним јединицама, што је у првом случају (у зависности од тога ко је на власти) лоша или добра ствар, а у другом, позитивна и тотално кул и праведна.

Закључак: Моје је субјективно мишљење да је увођење ''Combat Order Refunda'', позитивна ствар и добра идеја. Не само да би довело до веће ефикасности у борби, већ би због саме природе рефунда, довело до веће дисциплине, организованијих удара, веће присутности на истима, па самим тим, и до ВИШЕ блеје и дружења.


4. Потрошити 17 000 голда да освојимо Кину на оба дана. Ово је лепа ствар, али мислим да је заиста, бацање пара. Опет, оставићу и ту опцију у анкети.



То је то другари. Фак, написао сам шест страница текста у ворду. Капирам да сте се сморили, и знам да мојим предлозима вероватно фали пар чињеница, опет, зато вас и позивам да слободно коментаришете, предложите, критикујете.
Опет, ја ово пишем у најбољој намери – Ем нам безвезе месецима блеји енормна количина кеша у трезору (и можда, само чека новог Ханибала који би то лепо мазно), с којом нико живи не зна шта ће, ем' сам за решење у вези рефунда које би задовољило и војнике, и ''цивиле''. Нипошто га не треба укидати, али га треба мењати.
То је проблем са еСрбијом. Стагнирамо. Не мењамо се. СВЕ, али апсолутно све странке, имају малтене идентичне политичке програме, и нико не предлаже праве, правцате промене. Понеко, онако стидљиво дода да би то и тако могло да се дода, промени, али се сви плаше да не изгубе подршку због идеја које на први поглед делују немогуће, и немају подршку јавности.
Опет, немам појма колико има смисла што сам се овако и расписао. Знам да ће се наћи гомила људи који не умеју да размишљају својом главом, којима је битнија лична корист, него корист заједнице, и који ће на вероватно вулгаран, или једноставан и прост начин попљувати све што сам предложио. Моја нада је, ипак, да ће се наћи пар људи који схватају позитивне ефекте на еСрбију уколико би до ових промена дошло, па нека и у измењеном, побољшаном облику, а такође, заиста ме занимају резултати анкете.
Знам да је текст предугачак, и хвала свима који су прочитали од прве до последње речи.
И на самом крају, не би ја био ја, када не би било нешто у вези алкохола. Елем, последње питање у анкети, јелте.
Ваш пијани новинар,