Átfogó külügyi jelentés

Day 2,305, 14:32 Published in Hungary Switzerland by HercuIe Poirot
Üdvözlöm a kedves olvasókat!

A következő cikkben szeretnék bepillantást nyújtani a Távol-Kelet országainak (Kína, Taiwan és Japán) politikai struktúráiba.

. . . KÍNA

Kezdjük a sort a térség meghatározó nagyhatalmával, Kínával! Sokak számára, és itt elsősorban a több éve aktív játékosokra gondolok, Kína említése kapcsán még fel-feldereng az EDEN emlékezete.

Ezen a ponton élnék egy rövid kitérővel, hogy azok is tisztán lássanak, akik az elmúlt hónapokban regisztráltak. Az Erepublik Defence & Economy Network az eVilág hajdanvolt egyik legerősebb és legösszetartóbb szövetsége volt, melynek többek között tagja volt Kína, Argentína, Görögország és Románia is. Ebben az időkben Kína a szövetség erős keleti bástyája volt; számos alakulat telepedett le az országban, jobbára azon európai társországok polgárai, akik a szerb megszállás miatt nem jutnak bónuszokhoz. A horvát, albán és bosnyák harcosok kiegészülve egy tekintélyes román közösséggel egyszerre voltak a kínai bónuszok haszonélvezői és garantálói. Részben ennek volt köszönhető hogy egy 2013-as aranybánya vetélkedőn a lengyelek airstrike-ja kudarcba fulladt, melyet abban a reményben indítottak Kína ellen hogy megszerezhetik Ázsia aranyát. (Európáé Szerbiában volt. De ebben lehet hogy nem tökéletes az értesülésem.)

Szóval Kína az EDEN fennállása alatt nagy falat volt. Ezzel magyarázható, hogy mai napig az ország sebzésének tekintélyes részét adják horvát illetve román MU-k. A szövetség felbomlása óta lezajlott egy világháború a Circle of Trust illetve a The World is Ours szövetségek között. Utóbbinak Magyarország alapítói közé tartozott. A TWO győzelmében nagy szerepet játszott, hogy lépésről-lépésre meg tudta nyerni magának az EDEN volt országait, melyek sebzése így - többnyire - a TWO oldalán jelentkezett a csatákban. Az exEDEN országok között az együttműködés nem szűnt meg a szövetség felbomlásával, ez volt oka annak, hogy egyikük-másikuk megnyerésével a csapat többsége mozdult. Nincs ez nagyon másképp a jelen külpolitikai helyzetben sem, ugyanis legtöbbjük Asteria vagy LETO-tag.

Az EDEN dicső napjai óta azonban sok víz lefolyt a Sárga-folyón, az ország aktív játékos állománya lefölöződött és továbbra is csökkenő tendenciát mutat. Természetesen ezzel párhuzamosan nő a korábban betelepült külhoni harcosok belpolitikai jelentősége. A kínai vezetés helyesen felismerte, hogy a Birodalom egyben tartásának érdekében távol kell tartania az ország bárkáját minden kétes kimenetelű nemzetközi vihartól. Kína egészen az Asteria-ba való csatlakozásáig egy elszigetelt és nehezen feltérképezhető része volt a világnak.

Az ország belpolitikai berendezkedése kívülről szemlélve despotikus. A kongresszus szerepe csekély, a teljhatalmat a császár vagyis Atracurium tartja a kezében. A politikai pártok egyhangú támogatását élvezi, gyakorlatilag minden szál hozzá vezet. Előfordult, hogy egyes hónapokban kormány sem volt kinevezve, a császár személyesen vitte Kína valamennyi tárcáját. Érdekességképpen: ő az a játékos az eRepublik történetében, aki a legtöbb CP medállal büszkélkedhet.

Kína jelenlegi állapotáról a legláthatóbban a média-modul árulkodik. Gyakorlatilag az egyetlen folyamatosan magas vote-számot elérő sajtótermék a császár magán újsága, melyben időről időre hírt ad a kormányzat terveiről/eredményeiről. Aktív újságírók száma csekély, fordítások elvétve, kevés komment, alacsony vote-ok. Mindenki vonja le maga a következtetéseket.

. . . TAIWAN (ROC)

Taiwan azon kisebb országok közé tartozik Ázsiában, ahol a lakosság döntő részét őslakosok adják. Talán éppen abban rejlik a kis szigetország sikerének titka, hogy az alvó kínai óriás mellett elsőrangú geopolitikai ellenfelei, gondolok itt elsősorban Észak és Dél-Koreára valamint Japánra, olyan csekély népességű országok, melyek nem rendelkeznek akkora katonai és külügyi lobbi-potenciállal, hogy megvédjék tőlük a bónuszaikat.
A taiwani belpolitika csendes és harmonikus. A pártok között nagyon csekély a rivalizálás, ugyanez mondható el a kongresszus és a kormányok kapcsolatáról is. Az aktuális kormányok munkájában gyakran részt vesznek visszatérő emberek, régebbi rutinos játékosok. Ez alól a jelenlegi sem kivétel.

. . . JAPÁN

Japán egyike azon alacsony létszámú államoknak, ahol az ország sorsát nem az őslakos játékos közösség alakítja. A legjelentősebb politikai hatalom a bevándorolt közösségek kezében összpontosul. A hatalomért időről időre kiélezett harc folyik, jelenleg a szerb-magyar közösség együttes kormánya regnál.
Japán katonai potenciálja igen alacsony, külső támogatás nélkül gyakorlatilag lehetetlen megvédeni az ország területi integritását. Mondhatjuk, hogy ennek egyenes következménye hogy az ország külpolitikai porondon is súlytalan.

Nagyjából ennyit tudok elmondani a három ország helyzetéről. Amennyiben kérdések merülnek fel a cikkben leírtakkal kapcsolatban vagy egyéb nem említett kérdésekben, kommentekben vagy PM-ben igyekszek válaszolni. Köszönöm a megtisztelő figyelmet.

Tisztelettel,


BothB

Nagykövet
Távol-Keleti Régió