Сутрешен блок- брой 8

Day 1,176, 00:08 Published in Bulgaria North Macedonia by Beast from USA

Добро утро на всички. Поредния брой на сутрешния блок излезе, надявам се да ви хареса.






Новини

1. С очакваната ни победа в София войната с Македония официално приключи. Липсата на НЕ забавя развитието ни и с нетърпение чакаме да видим какво ще решат депутатите и Президента
2. Админите ни изненадаха с поредната недомислена промяна в играта .. Вече всеки може да има фирмичка срещу скромните 10 злато. Това удоволствие ... пренасити пазара с фирми , като скоро ще се усети и липсата на работна ръка.



И така ето го и моя роден град Дупница

Община Дупница е разположена в югозападната част на България, по долината на р.Струма.Тук се пресичат пътищата от Солун за София и от Адриатика за Истанбул.
Като кръстопът градът е бил добре икономически развит. За това се съди по многобройните документирани покупки и продажби извършени между жителите на Дупница и монасите от Рилския манастир. Търгувани са предимно ниви, къщи, лозя, земеделски стоки и др. “Султанпазари” е било най-голямото тържище в града. Икономически упадък се наблюдава по време на епидемии и неплодородни години, като най-тежки са били от 1790 до 1813г., по време на властването на султан Селим III. Сюлейман Бей Карагалията е управлявал с огън и меч областта по това време.

Забележителност с историческа стойност в Дупница е джамията, функционираща днес като изложбена зала “Джамия”, построена върху основите на черква по турско време, датираща от края на 15 век. Тя е една от най-старите в България. Минарето е разрушено след Освобождението, за да не внася дискомфорт в православното население, което е около 99% от цялото население в околията. Важна част от религиозното наследство на дупнишкия регион е Рилският манастир, чийто главен вход носи името "Дупнишката порта". Като забележителност трябва се посочи и “Историческия музей”, останки от средновековната крепост „Кулата”, „Часовниковата кула”, датираща от 1782 година

В предосвобожденската епоха стопанския живот на Дупница е свързан предимно с рударството.Преуспяват занаятите и търговията.Съществуват различни занаятчийски и еснафски организации – фурнаджийски, кожухарски, абаджийски, железарски, дюлгерски, мутафчийски.
Началото на индустриализацията в града е поставено през 60-70-те години на ХІХ век, когато започват работа три предприятия от манифактурен тип - абаджийско, дървообработващо и за рязан тютюн. Градът започва да се оформя като един от големите тютюно-производителни центрове на ХХ век.

Градска градина град Дупница

През първата половина на ХІХ в. в града съществуват четири църкви, метосите на Рилския, Хилендарския и Зографския манастири, а към края на века действат осем училища, едно от които е девическо и читалища.
Наред с развитието на културно-просветната дейност дупничани се включват в борбите за национално освобождение.




Брой 7
Брой 6
Брой 5
Брой 4
Брой 3
Брой 2
Брой 1



Умната мисъл на деня; Глупости правят и умните хора, за останалите това е ежедневие