Първи май - ден на труда и международната работническа солидарност.

Day 4,545, 23:16 Published in Bulgaria Russia by MarcoAce

Здравейте еПриятели!

Отново моля да оставите по един коментар, защото с предната статия не успях да мина мисията.

Днес си позволявам да наруша установената традиция за хронологичното представяне на важните моменти от родната ни история, за да почетем днешния празник и да поговоря малко повече за него.



На 1-ви май много страни отбелязват обществените и икономическите постижения на работническото движение, както и търсенето на повече държавна защита за работещите. Това е ден на Международното работническо движение.

Историята започва още през XIX в. с началото на протестите на работници за зачитането на техните основни права и най-вече искането на 8-часов работен ден. За първи път това се случва в Австралия на 21 април 1856 г. Там каменоделци и строители от Мелбърн спират работата си и организират протестно шествие, което завършва с демонстрация пред сградата на парламента. По този начин те стават първите, които отстояват правото си на достоен труд и почивка, като тяхното желания е подкрепено от стотици десетки други народи в цял свят.

На 1 май 1886 г. профсъюзите в САЩ провеждат мащабна национална стачка, в която участват повече от 300 хиляди работници от цялата страна. Те също настояват за въвеждане на официален 8-часов работен ден. Протестът продължава 3 дни, а Чикагската полиция ранява около 200 и убива поне 4 души. Това допринася допълнително за увеличаване на напрежението и в последствие се организира митинг срещу полицейското насилие, по време на който неизвестно лице хвърля бомба срещу служителите на реда. Един от тях загива на място, шестима умират по-късно от раните си, а десетки са ранени. В настъпилия безпорядък полицията открива огън срещу работниците, сред които има убити и ранени (точният им брой е неизвестен). Градът е залят от вълна от арести, обиски и всички синдикални издания са спрени от печат. Във връзка с експлозията седем анархисти са обвинени в конспирация и убийство въпреки липсата на доказателства, че имат нещо общо с нея. За двама присъдата е каторга, а петима са осъдени на смърт чрез обесване. На 11 ноември 1887 г. са екзекутирани четирима от тях (един се самоубива в затвора). Шест години по-късно останалите осъдени са помилвани, а новият губернатор на щата Илинойс обявява убитите анархисти за невинни.

Денят на труда е отбелязан за първи път през 1890 г. в САЩ, много страни на Европа, в Чили, Перу и Куба, което е огромен успех за работническото движение. Днес Първи май се чества като Ден на труда и е официален празник или неработен ден в повече от 80 държави. Иначе дни, посветени на труда и трудовите хора, има в над 140 страни по света, но не всички от тях се празнуват на 1 май. Любопитно е например, че в САЩ и Канада отбелязват Деня на труда в първия понеделник на септември, във Великобритания – в първия понеделник на май, а в Япония на 23 ноември се празнува Денят на благодарност към труда.

Първият опит за честване на Първи май в България също е през 1890 г. по инициатива на Българското типографско дружество в София, а през 1893 г. е първото масово отбелязване на празника в столицата, Пловдив и Видин. През 1939 г. с указ на цар Борис III Първи май е обявен за официален празник, а след политическите промени от 9 септември 1944 г. Денят на труда става един от най-тачените и почитани празници у нас. През следващите 45 години той традиционно се отбелязва с мащабни манифестации в цялата страна. След 1989 г. Първи май продължава да е официален и неработен ден.


Съветски пропаганден плакат.


Мексикански пропаганден плакат.


Американски пропаганден плакат.


Френски пропаганден плакат.


Дружна песен

Дружна песен днес да екне,
песен, песен на труда!
На сърца ни да олекне,
да живей, живей труда!

С рядка участ, с чудно име
слави, слави се труда,
нему всичко ний дължиме,
да живей, живей труда!

Повдигнете си челата,
о, герои на труда,
вий творци сте на благата,
да живей, живей труда!

От стрелата на дивака
до железний път
всичко плод е на ръката,
да живей, живей трудът!

Георги Кирков


ПЪРВИ МАЙ У НАС


Първомайска манифестация в Сливен, 1905 г.


Първомайска манифестация в София, 1905 г.


Манифестация по случай деня на труда 1-ви май, 40-те години на ХХ век.


Посрещане на Първа българска армия в Унгария на 1 май 1945 г.


Първомайска манифестация, неизвестно къде - вероятно София, 50-те години на ХХ век.


Манифестация по случай 1 май - ден на труда, Ловеч, 1966 г.


Ученици на манифестация по случай 1-ви май на площад “9-ти септември”, днес “Александър I”, София 70-те години на ХХ век.


Шествие по случай Първи май, София, 2018 г.

ПЪРВИ МАЙ ПО СВЕТА


САЩ


Германия


Франция


Италия

Други значими събития, състояли се на 1 май:

• 1707 г. – Кралство Англия и Кралство Шотландия се обединяват под името Кралство Великобритания.
• 1869 г. – Васил Левски започва втората си обиколка из България, по време на която създава революционни комитети.
• 1873 г. – Излиза първият брой на вестник „Будилник“, редактор на който е Христо Ботев.
• 1931 г. – В Ню Йорк е открит 102-етажният Емпайър Стейт Билдинг.
• 1948 г. – Образувана е Северна Корея, а Ким Ир Сен става първият ѝ президент.
• 1966 г. – Враца и с. Згориград са залети от хвостохранилището на мини „Плакалница“: 500 жертви, 2000 ранени.
• 1978 г. – Японецът Наоми Уемура става първият човек, достигнал сам Северния полюс.
• 1982 г. – Започват масови манифестации на полските работници срещу режима, които продължават три дена във Варшава, Гданск, Шчечин, Краков и други градове на страната. При сблъсъци със силите на реда са ранени над 1500 демонстранти, над 600 са арестувани.
• 1986 г. – 5 дни след Чернобилската авария съветската информационна агенция ТАСС съобщава официално за катастрофата.
• 2011 г. – Президентът на САЩ Барак Обама обявява в официално обръщение от Белия дом, че Осама бин Ладен е убит в Пакистан.