Сутрешен блок - брой 10

Day 1,199, 23:51 Published in Bulgaria North Macedonia by Beast from USA

Добро утро на всички. След кратко прекъсване ( от 1 месец 🙂 ) излезе новия брой на сутрешния блок, надявам се да ви хареса 🙂






Новини

1.Явно поуплашени от раздадените банове президентие взеха да се отказват от заканите си за бойкот. Войните продължават ,както и алчността на админите.
2.Продължават въстанията в Иран и битките в Индия. Предполагам всеки се пита ще имаме ли изобщо сериозен НЕ скоро или ще продължим да се въртим като пумпали в Азия
3. Утре са изборите за "Президент на страната" , които за еБългария ще бъдат рутинни ( мисля ,че на всички е ясно кой ще спечели ) с оглед на изминалия мандат на "Подкрепа".



Във връзка с вчеращният ни национален празник днес мисля да ви представя "Крепостите на българия"

Средновековната крепост Перник (Адева) е разположена в югозападната част на град Перник, на десния бряг на река Струма на неголямо скалисто плато. Мястото на крепостта поради голямата си стратегическо значение е населено още от траките около V - VI в. пр. н. е. През III в. пр. н. е. е разрушено, но по - късно отново е възстановено от траките като укрепление. Смята се, че сегашната крепост е построена по времето на хан Омуртаг, когато селището влиза в пределите на българската държава и става гранична крепост. Върху развалините на старото укрепление били издигнати двойни стени, подсилени с три правоъгълни кули.

През 1016 г. Кракра Пернишки удържа 88 дневна обсада и след многочислени загуби Василий ІІ е принуден да се оттегли. Легендите за онова време твърдят, че кръвта от убитите византийски войници била толкова много, че дълги години червенеела по скалите в подножието на Пернишката крепост. От там дошло и названието на местността - Кървавото.
Крепост Хисарлъка

Намира се на най-високата равнинна част на хълма „Хисарлъка”, издигащ се на 2 км югоизточно от Кюстендил. Крепостта е изградена в края на 4 - началото на 5 век. Поправяна през 6 в., тя преживява Първата и Втората българска държава и е съборена от османските завоеватели през 15 век.
Крепостта има форма на неправилен многоъгълник, удължен в посока югоизток-северозапад, със средни размери 117/175 м и укрепена площ приблизително 21,17 дка. Североизточната част е силно стеснена и удължена. Формата на укрепената площ, местоположението на укрепителните съоръжения не са съобразени с класическите принципи на фортификация. Те следват конфигурацията на терена. В различни сектори на крепостната стена са разположени четиринадесет кръгли, триъгълни и правоъгълни кули; две порти и пет потерни.


Средновековната крепост Моняк

Първите сведения за крепостта се отнасят към Третия кръстоносен поход(1189-1192 г.). По време на своя път към Палестина западните рицари превземат с обсадна техника твърдината, която тогава е важна византийска крепост в региона. През последното десетилетие на ХІІ век и преминаването на кръстоносната армия Мнеакос отново е под византийски контрол. Рицарите на кръста се връщат във важната крепост по долината на Арда след Четвъртия кръстоносен поход и завладяването на Константинопол през април 1204 г. Тогава вероятно настаняват в Мнеакос и свой гарнизон.Средновековната крепост Мнеакос (Моняк) се споменава в съчиненията на Георги Акрополит и Теодор Скутариот през 13 век. Тя е една от най-високите крепости в Родопите. Простира се на площ от 50 дка. Върхът, на който е построена , се нарича Шеста крепост. Външната стена е направена от ломени камъни, споени с бял хоросан. Входът е от запад. Има две охранителни кули.

Крепост "Мадара"

Скална стълба с 386 стъпала изкачва Мадарското плато. По нея се стига до Мадарската крепост. Тя просъществувала до 1386 г. /или 1388 г./, когато е била завладяна от османците.
Крепостта Мадара е мястото на маджарски погром над войските на Симеон Велики.
След това поражение обаче Симеон сключва договор с печенегите и съвместната военна коалиция буквално изтребва маджарското цивилно население,което принуждава 200 000 унгарска армия да избяга в днешните маджарски земи и да тероризира Европа търсейки нови жени и плячка. Така се появява на картата днешна Унгария.
Името Мадара се спори, че идва от името Маджара (маджарска крепост) тъй като е било за кратко време в унгарски ръце.
Други мислят,че тя носи името на римски пълководец Мадар,който разгромява скитско нашествие в Мизия.
Най-запазената от всичките твърдини край Плиска. Строена е през VI в. и е част от цяла верига отбранителни съоръжения, описани от византийския писател Прокопий. Крепостта вероятно е била стражева – обитавана само от гарнизона. Крепостта била изградена срещу нашествениците от север, най-вече прабългарските конници, но по ирония на съдбата я използвали най-много тъкмо тези, срещу които била построена. Тя играела важна роля за отбраната на старите ни столици. Има форма на неправилен триъгълник с порта откъм северната страна. Зидовете й са високи и изградени от дялан камък. Вътре се забелязват основи на църква. Съществува предание, че оттук до Плиска някога е имало път, който преминавал покрай село Калугерица.


Брой 9
Брой 8
Брой 7
Брой 6
Брой 5
Брой 4
Брой 3
Брой 2
Брой 1



Умната мисъл на деня; Мъдрецът сочи луната, а глупакът гледа в пръста му

Статията стана доста дълга , надявам се да сте успели да я прочетете цялата . Има още не малко да се напише за крепостите в България, но това в някой от следващите броеве. Лек и успешен ден