Гранат- камъка на огъня

Day 1,882, 13:35 Published in Poland Spain by 4ao 4ao


Здравейте драги читатели.

Искам да ви представя проекта ми по който работех до скоро, а именно обновяване на вестникът ми и насочване към Hi Life животът, такъв какъвто го знаем и обратното. Та реших да започна с една тема, която ми се стори доста интересна, а и е насочена към проектът ми. Надявам се да ви е интересна и едновременно с това поучителна за тези, които не знаят. Както се казва "Човек се учи докато е жив". Но да преминем направо към темата.



Употребата на гранат в бижутерията датира от зората на цивилизацията.
Гранати са били използвани от бронзовата епоха в Европа до древен Египет. За над 5000 години граната е познат и ценен от човека. Приликата на граната с нар дава и неговото име. На латински гранатус означава зърно или семе. По света древните общества вярват че граната камъка на огъня и просветлението. Легендата твърди че Ной е закачил гранати да осветяват пътя му както и коридорите. Друга легенда разказва за стара жена, която намира ранена птичка и я прибира у дома да се грижи за нея. Един ден птичката отлита и се връща с гранат за благодарност. Жената го поставила до леглото си, и когато се събудила през нощта видяла, че граната свети. Граната е използван от ацтеките, маите, американските индианци и някои африкански племена защото се е вярвало, че той увеличава силата на огъня. Граната е широко признат камък, познат със богатия си, дълбок червен или кафеникав цвят. Това, което не се знае много, е че граната не е само един скъпоценен камък, а представлява цяла група от скъпоценни камъни, които са близко свързани. Гранатите се срещат в почти всеки цвят за който можете да се сетите с изключение на синьото. Тъмно кафеникаво-червено до виолетово червеното са цветовете на алмадина и пироп гранатите. Родолита в красив пурпурно-червен камък, наподобяващ цвета на розето. Спесаритите са оранжеви, от светло жълто-оранжево до червеникаво-оранжев цвят. Ако пурпурното ви харесва за вас е гроздовия гранат, или ако предпочитате зелено значи ще ви харесат изумителните от жълто зелени от тъмно зелени тсаворити и андрадити. Освен това се срещат и гранати, които менят цвета си в зависимост от светлината. Гранатите се намират по целия свят, като главно идват от Африка, Австралия, Бразилия, Индия, Мадагаскар, Русия, Шри Ланка и САЩ. Някои разновидности се намират само в определени региони. Като цяло гранатите не се обработват допълнително и са доста здрави и издържливи и при нормално носене ще издържат години. Може да бъдат почиствани с препарати за чистене на бижута или с ултразвук. Сапунка в топла вода и четка за зъби също ще ви свърши работа в почистването на бижуто. Винаги изплаквайте и подсушавайте вашите бижута след почистване.


Надявам се темата да ви е била интересна, очаквайте още подобни статии и също така интервюта с хора, които всички познаваме.

Е това беше от мен, до следващия път.