Сутрешен блок

Day 1,158, 00:12 Published in Bulgaria North Macedonia by Beast from USA

Здравейте и днес от мен, както обещах вчера всеки ден ще има по една статия за събуждате и разведряване на настроението.



От днес ще има и нова рубрика новини , тя ще бъде кратка и в нея ще публикувам последни събития ( секцията новини има за цел да се избегнат наказателни точки за спам теми, тъй че не очаквайте много от нея)

Започваме с последните събития от тази нощ


1. България успешно затвори битката си за Бургас с което постигнахме целта си и приключихме войната с Турция
2. Гърция отвори нова битка за Aegean Coast of Turkey и в момента води с 1 : 0 дано до довечера падне и този турски регион


Сега следва и града за днес , а той е Габрово


Град Габрово се намира в северното подножие на Шипченския Балкан. Разположен е по двата бряга на р. Янтра. Средногодишните температури са около 10°C. Валежите са над средните за страната с максимум през месец юни. По високите планински части в региона снежната покривка се задържа около 120 дни.
Историческото му начало е от Средните векове като стратегическо селище в близост до старопланинските проходи. Легендата разказва, че основател е Рачо Ковача.

Тук се намира и знакът за географския център на България.
Габровци са пестеливи, тъй като трудно са оцелявали сред суровата планина. Постепенно тази пестеливост се превръща в тяхна отличителна черта и за това започват да се разказват анекдоти. С умението на жителите си да се надсмиват и над самите себе си Габрово се налага като столица на хумора.
На първи април 1972 г. е основан Домът на хумора и сатирата. Под мотото “Светът е оцелял, защото се е смял” са показни експозициите: “Корените на габровския хумор”, “Планета Габрово” - детска развлекателна зала, “Карнавални маски и костюми”, “Изкуство от цял свят” – живопис, графика, карикатура, скулптура, плакат, “Раят” – през погледа на габровските Адам и Ева, “Адът” – сатирична стенопис от десет български манастира, “Фотосмях” – усмивки от стари и нови ленти.

Находчивите габровци използват силата на водата за задвижване на механизмите в работилниците си още преди два века. Автентичният бит от онова време е пресъздаден в ”Етнографски музей на открито “Етър”, на 8 км от центъра на града. Тук са показани занаятчийско–търговска улица (чаршия) с 15 архитектурни образци на къщи, съоръжения, часовникова кула, църква, мостове. Занаятчията в Етъра днес произвежда и сам продава изделията си. Така посетителите могат да наблюдават старинната технология, оригиналните инструменти и да отнесат със себе си ръчно изработен предмет от майстор фурнаджия, мутафчия, шекерджия, дървостругар, бакърджия, куюмджия, грънчар, резбар, ножар, хлопкар, кожухар, иконописец, кафеджия, тъкач или майстор на народни музикални инструменти.



Това е всичко от мен за днес очаквайте и следващите издания, и не забравяйте
вот и суб --> парите отиват за България